Šunys

Šeši būdai, kaip užtikrinti šuns intelektinį krūvį0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Visi medžiokliniai šunys yra protingi. Kai kurie gali būti pernelyg užsispyrę ir nepriklausomi, bet vis tiek jų smegenys turi didelį potencialą. Norint jas įdarbinti, nuolat reikia naujų patirčių ir užduočių. Priešingu atveju, dauguma šunų tampa destruktyvūs ir nepaklusnūs.

Mokymas

Kiekviena nauja komanda skatina šuns smegenis persitvarkyti, prisitaikyti, tyrinėti ir įsiminti. Pradžioje, kai šuniukas dar mažas, šeimininkui gali tekti ieškoti būdo ir metodų, kaip paaiškinti šuniui, ką galima daryti, ir mokytis tai teisingai apdovanoti ar taisyti. Laikui bėgant šuo išmoksta mokytis ir šeimininko darbas tampa vis lengvesnis. Kuo daugiau skirtingų komandų, tuo universalesnis ir lankstesnis tampa šuns protas. Kiekviena nauja komanda tada įsimenama lengviau.

Treniruotis galima kasdien nuo dešimties iki penkiolikos minučių namuose ar pasivaikščiojimo metu, miške ar mieste. Dinamiška, trumpa treniruotė yra efektyvesnė nei ilga, monotoniška dresūros treniruotė. Tai tinka tarnybiniams šunims, bet ne mūsų medžioklės kompanionams!

Triukai

Šunys kaip vaikai, jie mėgsta išdykauti ir žaisti, todėl išmokyti įvairių triukų ir pokštų labai paprasta. Galbūt iš dalies taip yra dėl to, kad žmogaus protas taip pat atsipalaiduoja, kai nuo rimtų medžioklės ir paklusnumo komandų persijungia į triukų mokymą. Žaidžiant mokymosi procesas vyksta sklandžiau ir lengviau. Be to, triukai turi pridėtinės vertės. Tai ir poilsis, ir treniruočių paįvairinimas, ir džiaugsmas, kurį šuo jaučia demonstruodamas savo gebėjimus ir žinias kitiems žmonėms. Šeimininkas taip pat didžiuojasi pasiekimais, ir šuo tai jaučia. Visi laimingi ir linksmi!

Pasivaikščiojimai naujose vietose

Kartkartėmis šuniui reikėtų suteikti galimybę patyrinėti naują vietą. Nesvarbu, ar tai griežtai medžioklinis šuo, ar tik šeimos draugas – jiems visiems svarbu tyrinėti. O pagrindinis šuns tyrinėjimo įrankis yra nosis. Kasdien vaikščiojant tais pačiais takais šuniui pasidaro nebeįdomu. Jis ištyrinėja visus kvapus, gyvūnų pėdsakus ir savo gentainių žinutes, kurios taip pat dažniausiai būna tos pačios, ir labai greitai viskas pasidaro nuobodu. Šuns nosis nebegauna naujos informacijos ir protas miega. Vis dėlto tereikia pakeisti taką arba pavažiuoti porą kilometrų toliau, nuvažiuoti į kitą miško vietą, ir šuo vėl linksmas ir susidomėjęs, nes nosis gauna analizuoti naujų kvapų.

Pastebėta, kad vienodo ilgio pasivaikščiojimai gerai ištirtoje ar visiškai naujoje vietoje šunį vargina skirtingai. Aplankęs naujas vietas šuo daug labiau pavargsta ir jį stebint aiškiai matyti, kaip šuns protas dirba analizuodamas naują informaciją.

Ieškojimo žaidimas

Tokį žaidimą galima žaisti namuose arba per pasivaikščiojimus. Ieškoti galima bet kokio daikto, savininko daiktų ar šuns žaislo. Kartu tai bus gera komunikavimo ir bendradarbiavimo treniruotė. Tada šunį galima mokyti ir krypčių. Padėdamas šuniui surasti paslėptą daiktą šeimininkas turi parodyti reikiamą kryptį ištiesta ranka, delną pasukdamas į šunį. Didelį šviesų delną šuo gerai matys, ir tai padės suprasti, ko nori šeimininkas. Žmogus gali nubėgti kelis metrus reikiama kryptimi, skatindamas šunį judėti kartu. Krypčių komandos tikrai pravers medžioklėje.

Tokiam žaidimui puikiai tiks atvira pieva ar permatomas miškelis. Šuniui nematant reikia paslėpti daiktą, žaislą ar aportą ir po to paleisti šunį jo ieškoti. Gali būti, kad jis pats ras paslėptą brangenybę, bet jam gali prireikti pagalbos su krypties nurodymais. Bet kuriuo atveju, bus smagu.

Intelektiniai žaislai

Šiandien zooprekių gamintojai siūlo gana platų intelektinių žaislų pasirinkimą. Tai įvairūs labirintai su langeliais, dėžutėmis ir įdubomis, kur paslepiami skanėstai ir šuo turi sugalvoti, kaip prie jų prieiti. Yra daug įvairių žaislų, į kuriuos galima sudėti daug skanėstų, o išimti pavyks tik atlikus konkretų veiksmą, tad šuo turi suprasti, kokį.
Sudėtingą žaislą, kuris ilgai užims šunį, galima pasidaryti iš namuose esančių medžiagų. Vienas elementariausių variantų – pusantro litro talpos mineralinio vandens butelis, prikimštas laikraščių, su gabalėliu dešros pačiame viduryje. Laikraštis reikalingas, kad šuo negalėtų butelio suspausti ir dėl to greičiau sugraužti. Pačiame butelyje reikia pradurti tik mažą skylutę, kad šuo užuostų kvapą.

Socializacija

Susiję straipsniai

Visų rūšių socializacija taip pat gerokai įdarbina šuns protą. Pasivaikščiojimas po miestą, važiavimas viešuoju transportu, bendravimas su naujais žmonėmis, ėjimas į šunų aikštelę – viskas yra intelektinis krūvis šuniui ir šeimininkui. Mokydamas šunį tinkamai elgtis, susivaldyti, susitelkti į šeimininką, žmogus formuoja artimesnį ryšį su savo šunimi. Socializacija yra tai, kas padeda šuniui įsilieti į visuomenę, tada visuomenė priima šunį ne kaip grėsmę, o kaip sąjungininką ir kompanioną.

Žiūrėkite iki galo! Stebuklingas švilpukas, arba kaip suvaldyti šunį švilpuko komandomis?

Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!

LA.lv