
Portalas Al Jazeera rašo, kad naujuoju įstatymu leidžiama 2024 m. sumedžioti 481 lokį, t. y. daugiau nei dvigubai daugiau nei 220 lokių, nes po mirtino 19-mečio keliautojo užpuolimo kilo pasipiktinimas.
Rumunijos vyriausybė daugiau nei dvigubai padidino lokių, kuriuos parko prižiūrėtojai gali teisėtai likviduoti, skaičių, šiais metais patvirtinusi beveik 500 lokių sumedžiojimą po mirtino pėsčiojo užpuolimo, kuris sukėlė pasipiktinimą visoje šalyje.
Mitas. Meškos Estijoje nepuola
Pokalbis su Estijos medžiotojų sąjungos vadovo pavaduotoju Andresu Lillemu
Pirmadienį neeiliniame parlamento posėdyje nuspręsta leisti sumedžioti 481 lokį, siekiant kontroliuoti saugomų rūšių “perteklinę populiaciją”, t. y. daugiau nei dvigubai daugiau nei pernai, kai buvo sumedžiota 220 lokių.
Parlamentas ne tik priėmė naująjį teisės aktą, bet ir tylos minute pagerbė 19 metų turistės, kuri buvo mirtinai sužaluota populiariame maršrute Rumunijos Karpatų kalnuose, atminimą.
Rumunijos ministras pirmininkas Marcelis Ciolacu (Marcel Ciolacu) sukvietė įstatymų leidėjus iš vasaros atostogų į neeilinę parlamento sesiją.
Šalies aplinkos ministerijos duomenimis, per pastaruosius 20 metų Rumunijoje meškos pražudė 26 žmones ir sunkiai sužeidė 274. Ministerijos skaičiavimais, šalyje, kurioje gyvena didžiausia Europoje rudųjų lokių populiacija už Rusijos ribų, gyvena iki 8 000 lokių.
Komentatorius rašo: “500 lokių, kuriuos leidžiama sumedžioti, gali atrodyti daug, bet jei Rumunijoje (kuri yra tik 3,6 karto didesnė už Lietuvą) yra 8000 lokių populiacija, tai nemanau, kad tai daug. O vien per pastaruosius dvidešimt metų per meškų užpuolimus žuvo 26 žmonės ir apie 300 buvo sužeista. Įsivaizduokime, kad mes, Lietuvoje, kada nors ateityje turėsime apie 2 200 meškų. Bet mūsų gyvenamoji aplinka yra šiek tiek kitokia, todėl manau, kad net jei turėtume 1000 (BV ar šalia BM aktyviai besiveisiančių) meškų, mums būtų “ganėtinai baisu…”. ir grybauti ar uogauti jau nevažiuotume…”
Aplinkosaugos grupės pasmerkė naująją priemonę.
Laukinės gamtos ekspertai teigia, kad problemas keliantys gyvūnai, Rumunijoje vadinami “šiukšlyno meškomis”, ir toliau maitinsis miestuose, nes miestų plėtra mažina jų natūralias buveines, o klimato kaita riboja jų maisto šaltinius.
Pasaulio laukinės gamtos fondo (WWF) biologas Calinas Ardeleanas naujienų agentūrai AFP sakė, kad “įstatymas visiškai nieko nesprendžia”, ir teigė, kad dėmesį reikėtų sutelkti į “prevenciją”.
WWF teigimu, padidintas lokių gaudymas Rumunijoje problemos neišspręs, jei nebus imtasi priemonių, kad lokiai būtų laikomi atokiau nuo bendruomenių, jei nebus pagerintas atliekų tvarkymas ir jei nebus užkirstas kelias žmonėms šerti lokius.
Privati gamtosaugos grupė “Foundation Conservation Carpathia” teigė, kad “probleminių lokių skaičius ir jų daroma žala svyruoja kiekvienais metais ir nėra tiesiogiai proporcinga lokių tankumo didėjimui”.
“Deja, niekas nežino nei tikslios meškų populiacijos Rumunijoje, nei kiek egzempliorių gali priimti buveinė”, – pridūrė grupė.
Rumunijos valdžios institucijos kasmet pastebi šimtus meškų, todėl stengiasi apsaugoti kalnų miestelių gyventojus ir turistus nuo šių gyvūnų.
Dažnai pasitaiko atvejų, kai meškos, ieškodamos maisto, artėja prie automobilių kalnų keliuose arba rausiasi šiukšlių konteineriuose. Vietos žiniasklaida taip pat nuolat praneša apie meškų išpuolius prieš žmones ir gyvulius.
Po mirtino išpuolio Rumunija išnaikins 500 lokių, kad sumažintų jų populiacijos perteklių
Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!
