Nuotrauka: theguardian.com
Liepos viduryje trys stumbrai buvo paleisti į laisvę Pietryčių Britanijoje, Kente, kur jie toliau gyvens 200 ha ploto komerciniame miške, planuojamame pertvarkyti į natūralesnę buveinę. Tai neeilinis įvykis, nes daugiau nei per tūkstantį metų tai pirmieji laukiniai stumbrai, apsigyvenę Didžiosios Britanijos teritorijoje.
Jie atvežti iš Škotijos ir Airijos nacionalinių parkų, o vietiniai specialistai tikisi, kad stumbrai įsikurs ir padės pagerinti aplinką. Žinoma, jie galės laisvai maitintis ten augančių medžių žieve, didindami negyvos medienos, pritrauksiančios kitas rūšis, kiekį. Jiems minant takus ir voliojantis dulkėtoje žemėje atsiras daugiau galimybių saulei pasiekti miško dirvą.
Ekspertai skaičiuoja, kad šie ir kiti teigiami poveikiai padės ekosistemai pritraukti įvairių paukščių, vabzdžių, roplių ir augalų rūšių ir kartu kovoti su klimato kaitos pasekmėmis. Stumbras – didžiausias žemyno žinduolis, patino svoris gali siekti net toną. Daugelyje savo laukinių buveinių jie išnyko, tačiau dėl veiksmingų reintrodukcijos programų Lenkijoje, Vokietijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje, Šveicarijoje ir kitur jų skaičius pamažu atsinaujina.
Kente apgyvendintos trys stumbro patelės, bet rugpjūtį prie jų prisijungė ir kavalierius iš Vokietijos. Visiems stumbrams prisegti GPS siųstuvai, leisiantys tyrėjams sekti jų judėjimą ir perprasti jų mitybos įpročius. Ne veltui stumbrai vadinami augalų bankais ant keturių kojų – maitindamiesi jie suėda augalus su visomis sėklomis, tada persikėlę į kitą vietą pakeliui išbarsto sėklas ir taip sudaro sąlygas jiems natūraliai plisti. Tikimasi, kad gyvūnai dauginsis – konkrečioje teritorijoje galima laikyti iki dešimties individų dydžio kaimenę.