Medžioklės reikmenys

Pasaulio kalibrai. .223 Remington – pigiau grybų0

Nuotrauka: Linda Dombrovska

Sklaidydamas informaciją interneto kloduose įsitikini, kad .223 Remington yra tikras amerikietiškas kalibras. Jo amunicija ir ginklų pasiūla yra beveik begalinė, jis giriamas kaip vienas pigiausių.

.223 Rem yra šovinys, kurio išoriniai matmenys yra beveik tokie patys kaip karinio 5.56×45mm NATO. Kalibro kulkos skersmuo 5,68 mm, svoris 40–90 gr (2,6–5,8 g), o viena populiariausių yra 55 gr (3,6 g) kulka. Nuo karinės versijos .223 Rem skiriasi maksimaliuoju slėgiu ir lizdo forma. Skiriasi ir tai, kaip slėgį matuoja NATO bei JAV sportinių ginklų ir amunicijos gamintojų asociacija SAAMI (Sporting Arms and Ammunition Manufacturers’ Institute). Nuo tada, kai 5,56 kalibras buvo sukurtas, pasikeitė ir jo specifikacijos, nes šiandien karinėms reikmėms naudojamos ilgesnės ir sunkesnės kulkos nei originalioje versijoje. Ir nors kalibrą .223 Rem galima drąsiai šauti 5.56×45mm NATO skirtu ginklu, vis dėlto karinės amunicijos nereikėtų naudoti su .223 Rem ginklais.

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Praeito amžiaus 6-ojo dešimtmečio pabaigoje ArmaLite ir kiti JAV šaunamųjų ginklų gamintojai norėjo susikurti individualų mažą kalibrą, pasiekiantį didelį kulkos greitį. Prasidėjo eksperimentai su šoviniu .222 Rem. Supratus, kad .222 Rem tūtelės talpa neatitinka kariuomenės greičiui ir kulkos gebėjimui įsiskverbti į taikinį nustatytų kriterijų, ArmaLite susisiekė su Remington, kad sukurtų šovinį su ilgesne tūtele ir dar siauresniu kakleliu. Taip buvo sukurtas .222 Special.

Tuo pat metu kompanija Springfield paprašė Remington sukurti šovinį su dar ilgesne tūtele ir pavadino jį .224 Springfield. Vis dėlto šis kalibras neatitiko reikiamų JAV karinės amunicijos specifikacijų ir iš varžybų pasitraukė. Taip .224 Springfield 1958 metais buvo pripažintas komerciniu sportiniu kalibru ir pavadintas .222 Remington Magnum. Kad kalibrai panašiais pavadinimais nekeltų nesusipratimų, .222 Special 1959 metais buvo pavadintas .223 Remington. 1962 metais kalibro specifikacijos buvo perduotos SAAMI. Kai JAV kariuomenė 1963 metais adaptavo smogiamąjį karabiną M16, kiek pagerintas .223 Remington buvo standartizuotas į 5.56×45mm NATO. Kaip komercinis sportinis šovinys .223 Rem buvo įvestas 1964 metais.

Iš esmės .223 Rem yra kalibras tarp .222 Rem ir .222 Rem Mag. .223 Rem kalibras ypač JAV yra toks populiarus, kad vis mažiau gaminama naujų .222 Rem ir .222 Rem Mag ginklų, kurie Europoje vis dar plačiai naudojami.

.223 Rem JAV naudojamas daugiausia dviejų tipų ginklams. Pirma, vadinamiesiems varmintavimo ginklams, kurie daugiausia yra karabinai su pasukama spyna. Antra, pusiau automatiniams ginklams, pavyzdžiui, AR-15 ir Ruger Mini-14. Europoje griežtai ribojamas į pusiau automatinius ginklus dedamų šovinių skaičius, todėl šis .223 Rem naudojimo būdas Europoje nėra labai populiarus. JAV pusautomačius naudoja policija, dažnai ir medžiotojai. Šie šoviniai puikiai tinka treniruotėms, nes sąnaudos gana nedidelės.

Ir Lietuvoje šis kalibras labai populiarus sportinio šaudymo rungtyse ir treniruotėse. Šį kalibrą medžioklėje galima naudoti ribotai, nes jo galia nėra pakankamai didelė, kad nugalabytų stambius medžiojamuosius gyvūnus. Užtat treniruotėms ir smulkiems gyvūnams medžioti jis iš tiesų labai tinkamas: pirma, amunicija pakankamai prieinama mūsų medžioklės reikmenų parduotuvėse, antra, jos kaina draugiška. Skirtingose parduotuvėse šio kalibro šaudmenys kainuoja nuo 35 centų iki daugiau kaip 2 eurų.

Pavyzdžiui, .223 Rem kalibro 3,56 g kulką RWS T-Mantel rekomenduojama naudoti stirnų ir lapių medžioklėje. Šis šovinys yra efektyvus iki 200 metrų. RWS nurodo, kad šis kalibras medžioklėje ir treniruotėse naudojamas identiškai .222 Rem, nors .223 Rem yra kiek galingesnis. Pačiam užtaisant kalibro .223 Rem šovinius galima pasiekti didelį tikslumą, todėl ir šį kalibrą populiaru naudoti sporte. Taip pat šio kalibro atatranka minimali, todėl su juo galima maloniai iššauti gana daug kartų.

Būtent dėl mažos atatrankos, amunicijos kainos ir didesnio vamzdžio resurso dažnai šio kalibro ginklai naudojami šaudyklose, apmokant naujus medžiotojus. Šio kalibro ginklus medžiotojai naudoja ir laikydami praktinio šaudymo egzaminą, kai šaudoma graižtviniu ginklu. Lietuvos sąlygomis šis kalibras idealiai tinka medžiojant lapes, stirnas, mangutus ir bebrus. Taip pat jis naudojamas medžiojant lauke tupinčias žąsis, tik tuomet reikia laikytis saugumo – žinoti geografines medžioklės plotų ypatybes.

Trumpas pasaulinio garso kompanijos Remington aprašymas

Šiais laikais ginklų gamintojas Remington asocijuojasi su pigiais amerikietiškais ginklais. Remington Arms Company 1816 metais įsteigė Eliphaletas Remingtonas. Įmonė laikoma seniausia Amerikos ginklų gamykla, kuri vis dar gamina savo originalią produkciją – ginklus. Tai yra vienintelė JAV kompanija, gaminanti ir ginklus, ir amuniciją, taip pat laikoma didžiausia JAV lygiavamzdžių ir graižtvinių šautuvų gamintoja. Šis prekės ženklas išsiskiria tuo, kad įmonė sukūrė daugiau šovinių nei bet kuris kitas ginklų ar amunicijos gamintojas pasaulyje. Be to, jos gaminiais prekiaujama 60 skirtingų pasaulio šalių, taigi tai yra vienas prieinamiausių prekės ženklų. Kompanija į istoriją įėjo su keletu ypatingų ginklų modelių, kurie iš esmės formavo ne tik medžioklės, bet ir šaudymo sporto eigą bei plėtrą.

Įdomios įmonės užuomazgos. E. Remingtonas manė, kad sugebės sukurti geresnį ginklą, nei pats kada nors pirktų. Tokia pati istorija padėjo pagrindus daugeliui ginklų ir amunicijos gamintojų. To meto ūkininkų bendrija Ilinojuje garsėjo savo amatininkystės įgūdžiais ir gebėjimu save išlaikyti. Ypač žiemą ūkininkai plačiai užsiimdavo amatininkyste, gamindavo daiktus ir sau naudoti, ir parduoti. E. Remingtono tėvas buvo kalvis, norėjęs išplėsti savo verslą karabinų vamzdžių gamyba. Tada gyventojai dažnai patys konstruodavo savo šautuvus, kad sutaupytų pinigų, bet vamzdžius pirkdavo. Tėvas jaunąjį Eliphaletą nusiuntė į miestą pas žinomą vamzdžių meistrą, kad nupirktų vamzdį ir kartu ištirtų vamzdžių gamybos technologiją. Tuo metu vamzdžiai būdavo gaminami sušildant ir apsukant metalines plokštes aplink atitinkamo kalibro metalinį strypą. Šildant ir kalant metalą aplink centrinį strypą būdavo išgaunamas cilindras, paskui strypas iš vamzdžio išstumiamas. Kai sūnus grįžo namo, tėvas savo kalvėje pradėjo teikti naują paslaugą – vamzdžių gamybą.

Savo pirmąjį skiltuvinį šautuvą E. Remingtonas sukūrė pats. Būdamas 23 metų amžiaus jis dalyvavo šaudymo varžybose ir, nors užėmė tik antrąją vietą, jo ginklas vertė stebėtis kitus šaulius. Prieš išvykdamas tą dieną E. Remingtonas gavo tiek daug užsakymų, kad pats oficialiai pradėjo kalvio verslą.

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

Susiję straipsniai

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.