Patirtis

Odinių batų priežiūra. Patarimai0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Kas gali būti svarbiau už sausas kojas? Net ir vasarą, ilgą laiką vaikštant šlapiomis kojomis, kyla galimybė persišaldyti. Aišku, medžiotojai yra užsigrūdinę ir ištvermingi žmonės, bet menkas malonumas, kai batai žliugsi ir šąla kojos.

Išsirinkęs patogius, klasikinės išvaizdos odinius aulinius, medžiotojas gaus ilgai nešiojamą avalynę, kuri tinkamai prižiūrima išlaikys savo savybes ne vienus metus. Aktyviai avimus batus reikia reguliariai džiovinti, net jeigu neteko mindžioti rasotos žolės ar „pasimėgauti“ lietumi – įprastas pėdų prakaitas irgi kaupiasi batų viduje ir veikia jų funkcionalumą.

Prieš dedant batus sausoje vietoje, kad išdžiūtų kambario temperatūroje (jokiu būdu ne ant radiatoriaus), nuo jų reikia nuvalyti visus nešvarumus, įskaitant šliužus. Taip, vasarą medžiojant stirninus gali pasitaikyti ir tokia bėda. Patikėkite, plikšliužių liekanos labai nemaloniai kvepia…

Rekomenduojama iš aulinių išimti vidpadžius ir raištelius. Paskui batus nuskalaukite vandeniu arba nuvalykite šepečiu, bet jokiu būdu nenaudokite muilo ar plovimo priemonių, nes jie gadina odos struktūrą ir atsparumą vandeniui.

Odinių batų priežiūra

Kad batai greičiau džiūtų, į vidų įdėkite laikraščių. Džiovinti batus ant radiatorių, krosnyje, orkaitėje ar kaip kitaip kaitinant nerekomenduojama, nes greitai išdžiūvusi oda ims trūkinėti ir nebeatliks savo paskirties.

Visiškai išdžiūvusius batus rekomenduojama dar kartą atidžiai nuvalyti minkštu, natūralių šerių šepečiu. Paskui batus reikia ištepti sodriu specialaus vaško ar kremo sluoksniu.

Vaškui padengti galima naudoti seną vilnonę pirštinę, šepetėlį ar kempinę. Siūlėse ir aplink raištelių skylutes odą galima įtrinti senu dantų šepetuku. Ypač atidžiai reikia tepti batų priekį ir užkulnį, nes šiose vietose medžiagai tenka didžiausias mechaninis krūvis. Kad gautumėte šimtaprocentinį tokio paruošimo efektą, reikia tai daryti dieną prieš batus avint.

Vašką tepkite 1–4 kartus per mėnesį, priklauso nuo to, kaip intensyviai ir kokiomis sąlygomis avimi batai. Pagal batų odos būklę galima pasakyti, ar atėjo laikas „grožio procedūrai“.

Susiję straipsniai

Tarp vaškavimų batų priežiūrai galima naudoti purškiamąsias priemones, kurios saugo nuo drėgmės ir dulkių. Tai svarbu, nes natūralios medžiagos batai laikui bėgant sugeria dulkes ir kitas mikrodaleles, tapdami sunkesni ir neelastingesni. Dulkės irgi gadina batų odos struktūrą, panašiai kaip sniegas ir šaltis rankų odą, jeigu žiemą nenešiojame pirštinių.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv