„Atsižvelgdami į Karo padėties įstatymo, Nepaprastosios padėties įstatymo ir Lietuvos Respublikos Seimo nutarimo Nr. XIV-617 nuostatas, manome, kad laikinas turto paėmimas (ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų ir jų dalių, priklausančių teisę juos laikyti turintiems asmenims, laikinas paėmimas) galėtų būti taikomas ir medžiotojų atžvilgiu, jei medžioklė vyktų 5 kilometrus į valstybės gilumą nuo pasienio ruožo, kai šioje teritorijoje būtų įvesta nepaprastoji padėtis.
Įstatymo 32 straipsnyje nustatyta, kad valstybės ir savivaldybių institucijų bei kitų pareigūnų, turinčių administracinius įgaliojimus, veiksmai nepaprastosios padėties metu įstatymų nustatyta tvarka gali būti skundžiami teismui.“
***
Tai yra paskutinė, gana dviprasmiška pastraipa iš beveik trijų lapų atsakymo į LMD paklausimą, kuris buvo išsiųstas Krašto apsaugos ministerijai (KAM), Valstybės saugumo departamentui (VSD) ir Lietuvos policijai dėl neparastosios padėties įvedimo Lietuvos–Baltarusijos pasienyje nuo lapkričio 10 d.
Atsakymas tradiciškai biurokratinis, KAM ir VSD atsakymai skamba maždaug taip: „čia nelabai mūsų reikalas, mes neprivalome užsiimti įstatymų aiškinimu“. Kamuolį permetė Policijai. Vykdyti reikėtų jiems, tikriausiai.
Nepaprastosios padėties atveju įmanomas toks dalykas: „ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų ir jų dalių, priklausančių teisę juos laikyti turintiems asmenims, laikinas paėmimas nepaprastosios padėties galiojimo laikotarpiui, kai turima informacijos, kad jie gali būti panaudoti nusikalstamoms veikoms.“ Paprašėme paaiškinti, ką reiškia „yra informacijos, kad jie gali būti panaudoti nusikalstamų veikų darymui“ ir kas vyksta po to:
1. Pradedamas ikiteisminis tyrimas?
2. Paimami ginklai iš asmenų ir išduodamas kažkoks dokumentas apie paėmimą ir jo pagrindimą?
3. Asmuo internuojamas ar nuginkluojamas ir paleidžiamas be jokio policijos sprendimo?
4. Kur ir kaip paimti ginklai laikomi?
5. Kada ir kaip ginklai grąžinami?
Po telefoninių pokalbių aiškėja, kad niekas nežino, kas ir kaip turėtų būti. Ne pirmas atvejis: įstatymas priimtas, o kaip realiai jį taikyti – nežinia.