Medžioklės reikmenys

Nuo kryptuko iki optinio įrenginio0


Blaser RD20
Blaser RD20
Nuotrauka: iš archyvo

Tekstas: Andrejis Belickis

Taikliai šauti į aiškiai matomą taikinį galima tik tada, jeigu ant ginklo yra taikiklis – ar tai būtų tiesiog kryptukas, ar subtilus optinis įrenginys. Pasirinkimas yra be galo didelis, galimybės įvairios, o kiekvieną jų galima pritaikyti ir naudoti plačiau nei numatyta originaliai. Žinoma, šaunant į skrendančius ar judančius taikinius, tinkamai išmokus šaudymo technikos, naudojant lygiavamzdį galima apsieiti ir be kryptuko, bet tai jau kita istorija.

Šiame straipsnyje aptarsime, kas žinotina apie taikiklius, kad medžiotojams būtų lengviau išsirinkti, atėjus metui prie savo ginklo primontuoti taikiklį.

Vienas grubiausių ir paprasčiausių taikiklių ant bet kokio pigesnio ar net brangesnio lygiavamzdžio šautuvo yra kryptukas, kurį reikia nukreipti į taikinį, kad sėkmingai pataikytumėte. Su tokiu taikikliu pataikyti nėra neįmanoma, tačiau labai sunku, todėl pastaraisiais metais pastebima, kad bėgančių šernų varžybose vis daugiau profesionalų šaulių taikiklį naudoja ir su lygiavamzdžiu, ir tai retai būna paprastas kryptukas.

Šaudant į skrendančius taikinius itin praverčia optinio pluošto taikikliai, klijuojami ant vamzdžio

Surinkdami šviesą jie matomi kaip ryškus taškas, padedantis net medžiojant patamsyje. Labiausiai jie praverčia realiomis medžioklės sąlygomis, nes nė vienas sportinis šaulys šaudyti į lėkštutes tokių taikiklių nesirenka. Be to, pradedant perprasti, pavyzdžiui, apvaliojo stendo (angl. skeet) šaudymo discipliną, kai kurie instruktoriai net pataria kryptuką išvis nuimti.

Archajiškais laikytini išoriniai graižtvinių šautuvų taikikliai vis rečiau naudojami būtent todėl, kad jų pritaikymas ribotas. Paprastai jie naudojami medžioklėje su varovais, kai stovima siauroje proskynoje ar krūmingoje vietoje. Nuo ginklo nuimamas optinis taikiklis ir taikomasi kaip lygiavamzdžiu.

Žinoma, pirma reikia gerai žinoti, kur ir kaip skries kulka, taikantis per išorinį taikiklį. Šie taikikliai archajiški todėl, kad yra išrasta patogesnių ir tikslesnių prietaisų šaudyti iš karabino nedideliu atstumu, t. y. raudonojo taško taikikliai.

Optiniai taikikliai, pradedant kolimatoriais, baigiant subtiliais sportiniais įrankiais, suteikia medžiotojui daugiau galimybių savo karabinu gyvūną sumedžioti greitai, efektyviai ir be nereikalingų kančių. Gyvenimo išmintis sako, kad ginklas gali būti surūdijusi berdanka, bet optinis taikiklis turi būti geras ir kokybiškas. Pinigų galima pataupyti ginklui, bet ne geram taikikliui.

Koks taikiklis tinka Lietuvos medžiotojui

Klasikinė lietuviška medžioklė – nuo 10 (bebrai) iki pat 150 metrų medžioklėje su varovais. Žinoma, galima šauti iš toliau, bet mes kalbame apie vidutinę statistiką. Kai kurie išmėgins ranką ir iš 300 metrų, medžiodami lapę lauke, bet to daryti negalima iš lempos – reikia gerai suprasti, kur tokiu atstumu skrieja kulka. Neskaitant medžioklės su varovais, medžioklėje tykant šauti dažniausiai tenka sutemus. Šie veiksniai paprastai ir lemia, kokie optiniai taikikliai iš visų galimų būtų tinkamiausi Lietuvos medžiotojui.

JAV, kur daugiausia medžiojama dieną, optiniams taikikliams naudojamas 26 mm skersmens vamzdelis – optinio taikiklio centrinė dalis, prie kurios taip pat tvirtinami laikikliai. 26 mm skersmens vamzdelio šviesingumas gana mažas, todėl jis netinkamas medžioti tamsiuoju paros metu.

Europoje ir Lietuvoje daugiausia naudojami optiniai taikikliai su 30 mm vamzdeliu, nors didžiausios kompanijos gamina taikiklius su 36 mm skersmens vamzdeliais, kurių šviesingumas daug didesnis. Mūsų sąlygomis optiniai taikikliai neturi daug didinti, pakanka, kai maksimaliai padidinama 10–12 kartų. Ši prielaida taikoma medžioklei, o ne tolimojo šaudymo varžyboms.

Įvairioms medžioklės rūšims galima rasti įvairių optinių taikiklių, pavyzdžiui, medžioklei su varovais, kai efektyviai šauti galima ir iš arti, ir iš toli. Medžiojant su varovais reikia plataus matymo lauko, kad optikoje būtų lengviau pagauti bėgantį gyvūną. Medžioklei su varovais tinka optiniai taikikliai, kurių rodikliai, pavyzdžiui, yra 1,1–4 × 24, kur 1,1–4 yra didinimo diapazonas, o 24 – objektyvo skersmuo milimetrais. Per tokį taikiklį galima greitai nusitaikyti ir jo platus matymo laukas, bet sutemus jo naudoti neišeis arba jis nebus toks patogus kaip taikikliai, kurių lęšių skersmuo didesnis.

Medžioklei tykant skirti tie optiniai taikikliai, kurie didina daugiau ir kurių objektyvo skersmuo, pavyzdžiui, 56 mm, – toks objektyvas užtikrina geresnį šviesos pralaidumą ir daugiau galimybių sutemus

Lietuvos medžiotojo arsenale turėtų būti vienas universalus optinis taikiklis įvairioms medžioklės rūšims. Taigi reikia ieškoti taikiklio, didinančio nuo 2,5 iki 12 arba 15 kartų, o populiariausias objektyvo skersmuo yra 56 mm. Medžioklėje su varovais puikiai galima didinti 2,5 karto, o medžioklėje tykant – 6–7. Atsiminkite: kuo daugiau didinama, tuo labiau sumažėja tamsos veiksnys ir matymo kampas; o kuo didinama mažiau, tuo sutemus optika bus šviesesnė.

Optiniai taikikliai

Kainos ir kokybė

Kuo pigesnis taikiklis, tuo paprastesnės technologijos, o geros kokybės brangių taikiklių optinė sistema sudėtingesnė. Su brangesniais taikikliais ir šūvio patvarumas daug geresnis, be to, jiems suteikiama ilgalaikė garantija ir priežiūra. Prieš įsigydami taikiklį, gerai (svarbiausia – iš ekonominės pusės) įvertinkite visus techninius rodiklius, ypač tada, jeigu jis bus skirtas naudoti kartu su, pavyzdžiui, magnumo kalibro ginklu. Tada įsitikinkite, ar konkretus modelis skirtas naudoti su didelės galios kalibrais, antraip optinį taikiklį galite negrįžtamai sugadinti.

Vienareikšmiškai galima sutikti su teiginiu, kad geriausius rezultatus medžioklėje užtikrina pigesnio ginklo, bet geros optikos kombinacija. Be kokybiško optinio taikiklio įvertinti gero ir brangaus ginklo privalumų ir jais naudotis praktiškai neįmanoma.

Taip pat atsižvelkite, kad net jeigu brangesnio ar pigesnio taikiklio techniniai duomenys panašūs, būtent ekonominės klasės prietaisai gali greičiau sugesti. Lūžta įvairių firmų gaminiai – tiek Swarovski ir Zeiss, tiek Delta ar Bushnell, šio fakto neišvengsite. Taigi rinkdamiesi optinį taikiklį įvertinkite ne tik savo galimybes, bet ir rizikas, ir kiekvieno gamintojo teikiamas garantijas. Jeigu su optiniu taikikliu kas nors nutinka, tikrai nereikėtų mėginti jo taisyti pačiam, o patikėti profesionalui.

Taškiniai taikikliai

Medžioklei su varovais labai tinkami vadinamieji raudonojo taško (angl. red dot) taikikliai, dar vadinami kolimatoriais. Jie vaizdo nepritraukia, užtat jų platus matymo laukas ir matomas raudonas taškas, padedantis greitai ir efektyviai nusitaikyti. Skirtingi gamintojai siūlo raudonojo taško taikiklius, veikiančius su baterijomis ir turinčius optinio pluošto taikiklio efektą.

Kolimatorius idealiai tinka artimoms distancijoms, paprastai iki 100 metrų, todėl neretai jis renkamasis su lygiavamzdžiais šautuvais, nors labai sėkmingai galima naudoti ir su graižtviniais. Vis dėlto atsižvelkite, kad kolimatoriaus neišeis prišaudyti taip tiksliai kaip optinio taikiklio. Pavyzdžiui, Aimpoint Micro galima prišaudyti 2 MOA (1 MOA iš 100 m yra 2,908 cm) ribose.

Holografiniai taikikliai yra puikus techninis išradimas, leidžiantis medžiotojui tiksliai nusitaikyti ir taikliai bei greitai iššauti. Kai reikia šauti į greitai bėgantį gyvūną, taškiniai taikikliai yra nepakeičiami. Šių taikiklių atskaitos taškas arba tinklelis su optine sistema paverčiamas lygiagrečiai einančiais spinduliais. Taip gaunama taikymosi sistema, kurios nereikia centruoti.

Jeigu taikiklio taškas suderintas su ginklo pataikymo vieta, telieka šį tašką uždėti ant taikinio ir nuspausti svirtelę – taiklus šūvis garantuotas. Optinio pluošto kolimatoriai geri tuo, kad jiems nereikia baterijų, juos paprasta primontuoti prie ginklo, prišaudyti ir naudoti, nesijaudinant, kad pasibaigus baterijoms baigsis ir medžioklė.

Prisiminkite: kuo aukščiau lygiavamzdžio bėgelių yra kolimatorius, tuo sunkiau per taikiklį įžiūrėsite taikinį ir tuo netiksliau šausite. Dėl to profesionalai kolimatorių niekada nenaudoja su lygiavamzdžiais paukščių medžioklėje, bet juos galima puikiai naudoti medžiojant kulkomis.

Paralakso efektas

Neseniai girdėjau istoriją, kaip kartą vienas medžiotojas nusipirko taikiklį su paralakso reguliatoriumi ir palaikė jį tolimačiu, veikiančiu panašiai kaip kai kurie balistiniai bokšteliai. Paralaksas nėra tam skirtas!

Vienas gero optinio taikiklio rodiklių yra tai, kad sutemus net daug kartų padidinus galima gerai įžiūrėti taikinį. Pigesnių taikiklių optinės sistemos yra supaprastintos, jų didelis paralakso efektas. Tai reiškia, kad taikinio vaizdas ir taikymosi tinklelis nėra vienoje taikymosi plokštumoje arba, paprasčiau tariant, žiūrint per optinį taikiklį daugiau padidinus vaizdas tampa neaiškus.

Paralaksą galima įžiūrėti žvelgiant į viršų ir apačią, iš vieno šono į kitą. Jeigu taikiklis turi paralakso efektą, atrodo, kad taikymosi tinklelis nukrypsta nuo taikinio.

Mažiau padidinus šio efekto nėra. Pigesnių optikų gamintojai paprastai suteikia galimybę paralaksą reguliuoti, brangesni taikikliai paralakso efekto neturi didinant iki 12 kartų. Tam tikra prasme paralaksas yra defektas, kurį patyrę šauliai naudoja kaip efektą, t. y. jį pagavus galima apytiksliai nustatyti atstumą iki taikinio, nes ant optinio taikiklio paralakso reguliatoriaus yra skaičiai, apytikriai nurodantys atstumą, kuriuo, sureguliavus paralaksą, vaizdas bus aiškesnis.

Šią galimybę plačiai naudoja pneumatinių ginklų šaudymo disciplinų sportininkai. Kol kas nustatyti optiką be paralakso efekto neįmanoma, nes iš tiesų paralakso efektas laikytinas bet kokios optikos trūkumu, o atstumui matuoti iš esmės jis nėra skirtas, nors sumanūs šauliai jį sugeba panaudoti savo naudai.

Paralaksas neturėtų sukelti nerimo medžiojant iš nedidelių nuotolių. Jeigu taikiklyje yra paralakso reguliatorius, jį galima nustatyti šimtui metrų ir nebesijaudinti. Vis dėlto reikia prisiminti, kad atstumas, nurodytas ant paralakso reguliatoriaus, ne visuomet tikslus. Jis skirtas tam, kad reguliuoti būtų paprasčiau. Paralaksą reguliuoti svarbu naudojantiems optinį taikiklį, gebantį daug padidinti, taip pat šaunantiems iš labai arti ir iš labai toli. Didžiausia klaida yra bandyti naudoti paralakso reguliatorių optinio taikiklio židiniui sureguliuoti.

Raudonasis taškas optiniams taikikliams

Dideliu optinio taikiklio pliusu laikoma raudonojo taško galimybė, palengvinanti taikymąsi. Taikymosi tinkleliai optikoje paprastai yra tamsios spalvos, kaip šernas ar briedis. Patamsyje visi gyvūnai atrodo tamsūs, todėl taikantis tamsaus miško ir gyvūno kailio fone tinklelio nematyti arba įžiūrėti labai sunku.

Daugelis medžiotojų turi metodą, kaip palengvinti taikymąsi: pakelti ginklą į šviesesnį dangų, kurio fone galima įžiūrėti taikymosi kryželį, ir prisimenant, kur kryželis buvo, nukreipti taikiklį į taikinį. Toks būdas kartais gali pasisekti, bet ne visuomet garantuoja taiklų šūvį, todėl optiniai taikikliai su įjungiamu raudonuoju tašku, kuris pasirodo tinklelio viduryje ir dažniausiai yra reguliuojamas, yra daug pravartesni nei paprasti taikikliai.

Raudonąjį tašką galima naudoti ir dieną, reguliuojant jį ryškiau. Vis dėlto prisiminkite, kad per ryškus ir per didelis taškas sutemus taikytis trukdys, nes apžlibs akys ir taikinys bus neįžiūrimas. Didžiausia optinių taikiklių su raudonaisiais taškais problema yra ta, kad panaudojęs medžiotojas pamiršta tašką išjungti. Jis dega, kol veikia baterija, o lemiamą medžioklės akimirką nebeįsijungia.

Dėl to gamintojai siūlo sistemas, kurių raudonasis taškas išsijungia automatiškai, kai tik ginklas nėra horizontalioje padėtyje, pavyzdžiui, atremtas į medžiotojų bokštelio sieną.

Svarbu raudonojo taško galimybių nepervertinti, nes ypač medžiojant tamsiuoju paros metu reikia visuomet šauti tik į aiškiai matomą taikinį – šernas paprastai būna pasišiaušęs, o ypač žiemą ant jo nugaros yra keleto centimetrų ilgio šeriai, sukeliantys dydžio įspūdį. Be to, tai viena priežasčių, kodėl į gyvūnus nepataikoma arba jie sužeidžiami, – šūvis paleidžiamas per aukštai.

Raudonąjį tašką galite naudoti ir dieną, kad geriau įžiūrėtumėte taikymosi tinklelį, tik tada reikės tašką sureguliuoti ryškesnį, antraip jo neįžiūrėsite. Naktį tašką nustatykite minimaliu režimu, antraip jis bus per ryškus ir taikiklyje nieko nesimatys.

Taikymosi tinkleliai

Klasikinių optinių taikiklių sistema iš esmės nesudėtinga – lęšiai, tinkleliai ir dioptrijų korekcijos mechanizmai. Iš pradžių taikymosi tinklelių gamybos mechanizmas buvo labai paprastas – trys smulkios vielutės, kurių dvi padėtos šonuose horizontaliai, o viena – vertikaliai, su smailiu galu. Liaudis tokius tinklelius vadina bokšteliais.

Technologijoms vystantis, atsirado galimybė tinklelius išgraviruoti ant stiklo, taigi buvo galima apšviesti konkrečią tinklelio dalį. Ilgainiui buvo sukurta įvairių tinklelių – ir paprastų, ir MIL-Dot, t. y. be centrinio kryželio tam tikru atstumu tinklelyje nubrėžtos kitos linijos, leidžiančios atlikti korekciją ir vertikaliai, ir horizontaliai, nors taikantis reikia visuomet žinoti, kokiu atstumu kurią korekciją atitinka konkreti padala.

Daugumos modernių taikiklių tinkleliai yra antroje židinio plokštumoje. Tai reiškia, kad didinant vaizdą taikymosi tinklelis lieka nepakitęs. Seniau gamintų optikų taikymosi tinklelio dydis keitėsi pagal didinimą, o tai šiek tiek erzino, ypač jeigu dideliu atstumu norėta maksimaliai padidinus sumedžioti, pavyzdžiui, usūrinį šunį. Tokiais atvejais tinklelis praktiškai uždengdavo taikinį.

Pasirinkus optinį taikiklį, svarbu atkreipti dėmesį į taikymosi tinklelio dydį. Jeigu tinklelis plonas ir yra antroje židinio plokštumoje, net padidinus 12 kartų iš maždaug 300 metrų bus galima pataikyti į lapę. Jeigu tinklelis storas, tolimesnėje distancijoje jis uždengs taikinį ir bus sunkiau tiksliai nusitaikyti.

Taikymosi ABC

Kad nusitaikytumėte šaunamuoju ginklu, kurio kulka skrieja pagal klasikinės Niutono mechanikos dėsnius, priekinis ir užpakalinis ginklo taikiklis turi būti vienoje tiesėje su taikiniu, t. y. sudaryti šaulio taikymosi liniją. Taikikliai turi būti priderinti prie taikinio nuotolio ir kulkos trajektorijos taip, kad kulka pataikytų į taikinį. Paprasti išoriniai taikikliai leidžia šauliui įvairiai nutaikyti ginklą, darant ir horizontalią, ir vertikalią korekciją.

Net mažiausia taikymosi kampo klaida lemia nuo taikinio nukrypusią kulkos skrydžio trajektoriją, dėl kurios šaulys prašauna pro šalį. Pavyzdžiui, pneumatiniu ginklu taikant į 0,5 mm skersmens skritulį iš 10 metrų 4,5 mm kulka, vos 0,2 mm paklaida nuo taikymosi linijos lems 3 mm nuokrypį nuo taikinio. Iš 1000 metrų panaši klaida padidės 100 kartų ir lems 300 mm klaidą.

Taikymasis lygiavamzdžio kryptuku į mažus, judančius taikinius, ar tai būtų paukštis, ar lėkštutė, visiškai skiriasi nuo taikymosi išoriniais graižtvinio ginklo taikikliais. Ant lygiavamzdžio yra tik vienas taikiklis – kryptukas vamzdžio gale. Tinkamą taikymosi liniją užtikrina tiksli šaulio galvos pozicija, pasidėjus ginklą ant peties. Priešingai nei taikantis graižtviniu ginklu ar pistoletu, lygiavamzdis visuomet taikomas žiūrint į taikinį, nesutelkiant dėmesio į kryptuką.

Prisiminkite, kad šiuolaikiniai vertikaliai dvejinti lygiavamzdžiai visuomet šauna kiek aukščiau, todėl su jais visuomet reikia taikytis žemiau, taigi didžiausia klaida yra peršauti virš taikinio. Toks taikymasis nėra itin tikslus, tačiau daug greitesnis, o šaudant šratais pataikymo tikimybė yra didesnė nei kulkomis.

Dauguma medžiotojų taikydamiesi tiek lygiavamzdžiu, tiek graižtviniu šautuvu primerkia vieną akį. Tai yra visiškai pasenusi praktika, dėl kurios taikytis ir įžiūrėti taikinį tampa sunkiau. Primerkus akį, pirma, trimatis vaizdas virsta dvimačiu ir nebeįmanoma tinkamai įvertinti taikinio judėjimo greičio ir nuotolio. Antra, primerkus vieną akį automatiškai susiaurėja ir antra, todėl pablogėja matomumas. Taip, reikia priprasti šauti abiem atmerktomis akimis, bet rezultatas tikrai bus geresnis.

Pastebėjimas

Nusipirkus graižtvinį ginklą su išoriniais taikikliais ir prie jo primontavus optinį taikiklį, išoriniai taikikliai gali trukdyti optinio taikiklio vaizdui: padidinus 1 ar 2 kartus, optikoje matysis vamzdžio gale esantis išorinis taikiklis. Išoriniai taikikliai taip pat meta šešėlį ir mažina optikos šviesingumą sutemus. Prireikus galima išorinius taikiklius nuimti, bet reikia atsižvelgti, kad uždėti juos atgal vargu ar išeis. Geriau šį uždavinį patikėti firmos atstovui.

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.