Patirtis

Nuo ginklo priežiūros priklauso medžioklės rezultatai0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Medžiotojai ir šauliai sportininkai nesutaria dėl šaunamųjų ginklų valymo, nes metodų labai daug. Paklausinėjus ginklų savininkų tenka išgirsti labai skirtingų nuomonių. Vienas kraštutinumas yra nuomonė, kad prišaudyto graižtvinio ginklo valyti negalima apskritai, kitas kraštutinumas – valyti reikia net tada, kai kas nors kreivai pasižiūri ar nusičiaudi. Iš esmės dauguma nuomonių yra per vidurį, t. y. ginklą reikia valyti, bet kaip ir kiek dažnai tai darytina, priklauso nuo praktikos, galimybių ir patirties.

Vienareikšmiškai galima sutikti su Latvijos amunicijos gamintojo DDupleks vadovu Aivaru Dunduru, kuris 2000 metais savo knygoje rašė, kad nuo to, kaip ginklas laikomas, valomas ir saugomas, dažnai priklauso medžioklės baigtis. Tai buvo ne kartą įrodyta praktiškai. Pavyzdžiui, pusiau automatinis lygiavamzdis, kurio užtaisymo mechanizmas išteptas nekokybišku tepalu, žiemą dideliame šaltyje tiesiog nustos veikti ir ginklą reikės užtaisinėti kaip karabiną su spyna, nes tepalas tiesiog bus sušalęs. Tas pats tinka ir, pavyzdžiui, Sauer karabino saugikliui, kurį per šalčius bus sunku išjudinti, sušalus mechanizmo tepimo medžiagai.

Faktas ir tai, kad tinkamai ir atidžiai prižiūrimas medžioklinis ginklas net po keliasdešimties metų bus praktiškai kaip naujas. Kaip sakė tolimojo šaudymo specialistas Andrejus Vasiljevas, ir naują Blaser R8 po dviejų mėnesių galima paversti niekam netinkama, siaubingai atrodančia lūžena.

Valymas

Toliašaudžio A. Vasiljevo patarimai

Kodėl ginklą reikia valyti?

Iš pradžių karabiną patariama valyti dažniau, paskui galima valyti tik prireikus – pašaudai, pavalai, pašaudai, pavalai. Žinoma, valyti reikia visus vamzdžius. Nuėjai į mišką, išvalai, nepriklausomai nuo gamintojo – Blaser, Sauer ar Mauser. Jeigu ginklas neapsaugotas kokia specialia priemone, valyti privaloma, ypač jeigu buvote miške, kai lijo, ar tiesiog į ginklą pateko drėgmės. Jeigu po tokios medžioklės su ginklu nieko nedaroma, metalinės dalys greitai aprūdys. Pavyzdžiui, sulytas ginklas, supakuotas ir paliktas nešvarus, paskui atrodys tiesiog baisiai. Tokiomis sąlygomis dvi savaites palaikytą vamzdį praktiškai galima išmesti. Aišku, tas vamzdis šaudys, bet pažiūrėjus boroskopu į vamzdžio kanalą, atsiskleis siaubingų dalykų.

Nevalomas karabinas, žinoma, šaudys dar ilgai, nes ir visiškai surūdijusi triūba iššauna, tik klausimas kur. Kalibro 7mm Rem Mag vamzdis, kurio tikslaus šaudymo resursas yra 3000–4000 šūviai, paskui iššauti tiksliai dar galės apie 2000 kartų. Ar medžioklėje galima iššauti 5000 šūvių per 3–4 metus? Negalima, todėl 2 ar 3 metus ginklas bus kaip visiškai naujas, jeigu tik mokama su juo deramai elgtis. Vis dėlto nevalant net visiškai naujas ginklas po 2–3 savaičių atrodys niekam nereikalingas.

Kaip valyti graižtvinį ginklą?

Jeigu konstrukcija leidžia, valant karabiną lengviau tai daryti vamzdį nuėmus, jei ginklas originaliai gaminamas su keičiamais vamzdžiais. Taip daryti geriau, nes įvairios cheminės priemonės gali sugadinti medines ar net ir plastikines buožes. Jeigu vamzdžio negalima nuimti, procesas kiek pasunkėja.

Robla Solo Mil ir panašios priemonės skirtos variui pašalinti, paskui ginklą privaloma išvalyti tepalu. Užteptos Robla nepatariama laikyti daugiau kaip valandą. Gali būti atvejų, kai vieno karto neužteks ir procedūrą reikės pakartoti. Pavyzdžiui, Blaser karabinui ši procedūra labai paprasta – nuimamas vamzdis, į jį iki galo įkišamas grūstuvo kotas, kurio gale uždėtas veltinys, bet veltinio iš vamzdžio neištraukiant. Vamzdis pastatomas vertikaliai ir į jį įpilama priemonės Robla. Kadangi į vamzdį jau įkištas grūstuvo kotas, šios priemonės pavyksta sutaupyti. Tokiu būdu vamzdis kuriam laikui paliekamas, paskui viskas išpilama. Reaguodama į varį priemonė Robla pamėlsta. Jeigu ant veltinio mėlynų dėmių nėra, galima manyti, kad varis iš vamzdžio kanalo išvalytas.

Priemonė su keramika Fluna Tec Gun Coating praverčia baigiant valyti – ji yra tarsi taškas ant i. Kai ginklas sausas, apdorojamas ir vidus, ir išorė. Tai yra danga, apsauganti metalines ginklo dalis. Jos užpurškiama ant vamzdžio išorės ir į vidų, šepetėliu išvalomas vamzdžio vidus, skudurėliu – išorė, paskui pašalinami likučiai. Priemonė apsaugo nuo rūdžių, taip pat su ja daug geriau dirba spyna, jeigu apdorojamas ir spynos bėgelis. Apdorojus vamzdį tepalu, pirmasis šūvis paprastai būna netikslus, bet su šia priemone pirmojo šūvio taiklumas praktiškai gali nesikeisti, o jeigu pasikeičia, tai labai minimaliai.

Vamzdžio įdirbimas

Įsigijus naują karabiną svarbus dalykas – vamzdį įdirbti. Tai daryti privaloma, jeigu ginklas įsigytas ir sporto reikmėms. Medžioklinio ginklo užduotis nėra šauti kulka į kulką, ir ji bus dar sunkesnė be specialaus sportinio vamzdžio, kuris yra storesnis ir sunkesnis. Blaser vamzdžius gamina strypuose išgręždama skylę, paskui specialia technika įkirsdama graižtvas, o Steyr Mannlicher medžioklinius vamzdžius ištempia iš nedidelių strypų, įkirsdama į juos graižtvas. Šis procesas vadinamas šaltuoju kalimu. Taip pagaminti vamzdžiai yra tikslūs, bet jie skirti medžioklės reikmėms, kai kiekvienas milimetro dešimtadalis nėra lemtingas.

Didžiausias vamzdžio priešas yra varis, kurio nuo kulkos susikaupia ant vidinių sienelių. Kuo daugiau vamzdis variuojasi, tuo labiau kinta kulkos pataikymo vieta. Šaunant vieną, antrą, trečią kartą, vario gabalėlių kaupiasi vamzdžio kanale, o kiti išstumiami lauk, ir taip be galo. Įdirbimo paskirtis yra neleisti naujame vamzdyje kauptis variui.


Medžioklinio karabino įdirbti neprivaloma, tai priklauso nuo medžiotojo norų, bet galite tai drąsiai daryti, kad pagerintumėte kulkų grupės sklaidą. Štai sportinius ginklus įdirbti būtina. Netgi sakoma, kad kol vamzdis neįdirbtas, tol neįmanoma tiksliai prišaudyti optikos, nes po įdirbimo pasikeičia kulkos pataikymo vieta. Žinoma, kiekvienas šaulys tai gali daryti individualiai, bet paprasčiausias įdirbimo receptas yra toks: po kiekvieno šūvio iš naujojo karabino vamzdžio pašalinamos vario nuosėdos, naudojant kad ir lengvai prieinamą Robla Solo Mil ar kokią kitą priemonę, skirtą variui pašalinti.

Tai reikėtų daryti, kol iššaunama 20, 30 ar net 40 šūvių. Iš pradžių po kiekvieno, o kiek vėliau – po kas antro šūvio. Tokiu būdu įdirbimas gali būti ištęstas iki 50 šūvių. Medžiotojui, ką tik įsigijusiam naują karabiną, paprasčiausias receptas būtų po kiekvieno šūvio iš vamzdžio pašalinti vario nuosėdas, nes taip ginklas tiesiog taps tikslesnis.

Patarimai. Kasdienis valymas

Valymą gerokai palengvina specialus stovas, į kurį ginklas dedamas, kad stabiliai laikytųsi. Po trijų šūvių plika akimi vamzdyje buvo matyti išvalytinos vario nuosėdos. Iš pradžių į vamzdį įlašinama keletas lašų plačiai prieinamos priemonės Robla Solo Mil. Paskui bronziniu šepetėliu vamzdis perbraukiamas vieną kartą – pirmyn ir atgal. Ginklas įstatomas į stovą ir leidžiama priemonei pradėti savo darbą. Ar vamzdyje buvo vario, rodo mėlyna spalva, kuri po 10 minučių pasirodo vamzdyje.

Tai reiškia, kad reakcija įvyko. Kol reakcija vyksta, ginklą galima pasukti į vieną ir kitą pusę, kad skystis vienodai padengtų visą vamzdžio kanalą. Po keleto minučių grūstuvu dar kartą perbraukiama pirmyn ir atgal. Bronzinis šepetėlis yra minkštas, jis niekaip negali apgadinti vamzdžio metalo. Kai skystis suveikia, šepetėliu galima varį šiek tiek nugrandyti, kad būtų lengviau valyti.

Paskui švariu veltiniu kelis kartus iš vamzdžio išvalomas skystis ir visi nešvarumai. Kai procedūra su Robla baigta, būtina į vamzdį įpūsti kokio neutralaus tepalo, pavyzdžiui, kokio nors Ballistol gaminio arba plačiai prieinamo WD-40. Robla vamzdyje daugiausia veikia varį, bet tai yra agresyvioji priemonė, todėl ją reikia neutralizuoti, kad ji nebeveiktų vamzdžio kanalo. Grūstuvu, kurio gale uždėtas veltinys, tepalas išbrūžinamas pirmyn ir atgal.

Susiję straipsniai

Grūstuvą galite išstumti kiaurai vamzdį ir tada nuimti veltinį, kad ištraukiant grūstuvą į vamzdį nepatektų nešvarumų. Ši procedūra kartojama kelis kartus, kol veltinys būna praktiškai sausas ir baltas. Galite vamzdyje palikti šiek tiek tepalo, kad vamzdis nerūdytų, bet prisiminkite, kad prieš medžioklę jį reikėtų išvalyti iš vamzdžio veltiniu, nes tada nežinia, kur pataikys pirmasis šūvis.

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.