Patirtis

Nuo gegužės 1-osios – atnaujinti reikalavimai žmogaus aplinkoje laikomiems laukiniams gyvūnams0

Nuotrauka iš archyvo

Nuo š. m. gegužės 1 d. įsigalioja Laukinių gyvūnų laikymo taisyklių 5 priede atnaujinti bendrieji ir specialieji reikalavimai nelaisvėje laikomiems laukiniams gyvūnams, įskaitant bestuburius, žuvis, varliagyvius, roplius, paukščius ir žinduolius. Šie reikalavimai yra ypač svarbūs elnių, lūšių ir kitų laukinių gyvūnų augintojams, nes jie nustato standartus, užtikrinančius gyvūnų gerovę ir tinkamas laikymo sąlygas.​ Šios taisyklės įsigaliojo dar 2023 m. lapkričio 1 d., tačiau buvo nustatytas 18 mėnesių terminas, kad laukinių gyvūnų laikytojai galėtų tinkamai pasiruošti šiems pokyčiams.

Laikant laukinius gyvūnus žmogaus aplinkoje – namuose, voljere ar zoologijos sode, turi būti atsižvelgiama į rūšių biologinius poreikius ir rūšiai būdingą socialinį jautrumą, gyvūnai neturi patirti skausmo, streso, nepatogumų, o laikymo patalpos turi tenkinti gyvūnų poreikius, nevaržyti jų gyvybinių funkcijų ir veiklos. Taip pat turi būti vykdoma gyvūnų prevencinė ir gydomoji veterinarinė priežiūra, užtikrinamas jų sveikatingumas atsižvelgiant į gyvūno rūšį. Gyvūnui susirgus, jis turi būti gydomas, suteikiama veterinarinė pagalba. Gyvūnai turi būti maitinami periodiškai pilnaverčiu kiekvienai rūšiai ar rūšių grupei būdingu pašaru ar lesalu, nuolat aprūpinami švariu vandeniu.

Gyvūnus laikant lauko aptvaruose ar voljeruose, turi būti sudarytos sąlygos apsaugoti juos nuo skersvėjų, kritulių, saulės ir kitų stresą sukeliančių dirgiklių. Juos nuolat reikia valyti, kad nebūtų purvo (išskyrus rūšies poreikius), gendančio maisto, ekskrementų, nesaugių gyvūnams, sulūžusių statinių, įrenginių ar daiktų. Lauko aptvarui ar voljerui įrengti rekomenduojama naudoti natūralias gamtines medžiagas, aplinkai nekenksmingas apdailos medžiagas.

Kalbant apie elnių laikymą nelaisvėje Lietuvoje, 2017 m. duomenimis, aptvaruose buvo laikoma apie 7 400 danielių, apie 6 000 tauriųjų elnių, per 1 000 dėmėtųjų elnių, apie 300 Dovydo elnių ir beveik trys dešimtys stirnų – iš viso beveik 15 000 elninių gyvūnų. Šis skaičius per dešimtmetį išaugo šešis kartus. Tačiau tikslaus elnių (tauriųjų elnių) aptvarų skaičiaus šalyje nurodytuose šaltiniuose nerasta. ​

Atkreiptinas dėmesys, kad 2010 m. pradžioje Lietuvoje buvo apie 150 aptvarų, kuriuose laikyta daugiau nei 4 000 elnių. Dažniausiai aptvaruose buvo laikomi taurieji elniai ir danieliai, tačiau buvo auginamos ir kitos rūšys, tokios kaip stirnos, Dovydo elniai bei dėmėtieji elniai. ​

Šie duomenys rodo, kad elninių gyvūnų auginimas Lietuvoje yra populiarėjanti veikla, tačiau tiksli informacija apie dabartinį elnių aptvarų skaičių nėra viešai prieinama.

„Kadangi gyvūnų rūšių įvairovė labai didelė, šiose taisyklėse pateiktos gyvūnų laikymo ir gerovės gairės padės įsivertinti, kokių žinių, patirties ir išteklių reikia turėti, norint laikyti tam tikrą gyvūno rūšį, kad santykis tarp žmogaus ir gyvūno būtų paremtas pozityviu atsakingumu, suteiktų gyvūno pažinimo džiaugsmą. Nereikėtų rinktis retų, saugomų, reikalaujančių ypatingos priežiūros, pavyzdžiui, varliagyvių, roplių, gyvūnų, o galbūt įsigyti jums patinkančios veislės šunį ar katę“, – sako Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vyresnioji patarėja Laura Janulaitienė.

Ypač svarbu užtikrinti gyvūno užimtumą atsižvelgiant į gyvūno rūšinius biologinius, etologinius poreikius, skatinančius protinį ir fizinį lavinimą, natūralų gyvūnų elgesį. Turi būti taikomos saugios aplinkos praturtinimo priemonės, skatinančios gyvūnus žaisti, veikti, reikšti natūralius fiziologinius ir elgsenos poreikius, bendrauti tarpusavyje, taip pat užtikrinama, kad žinduolių ir paukščių jaunikliai būtų laikomi su tėvais, neatskiriami anksčiau laiko.

Taisyklėse nustatyti gyvūnų specialieji reikalavimai jų laikymo patalpoms – kokio ploto, aukščio ir pan. gyvūnas turėtų būti laikomas lauke ar vidaus patalpose, kaip šios patalpos ir baseinai turėtų būti įrengti, koks turėtų būti gruntas, temperatūra ar kokiomis grupėmis turėtų būti laikomi, kad gyvūnas būtų sveikas.

Kiekvienais metais Aplinkos ministerija su partneriais organizuoja konferencijas, seminarus dėl gyvūnų gerovės ir laikymo, todėl kviečiame juose dalyvauti. Jei turite pasiūlymų dėl laukinių gyvūnų laikymo, gerovės, teisės aktų taikymo, prašome pateikti šią informaciją el. paštu laura.janulaitiene@am.lt.

Šios taisyklės netaikomos laikantiems domestikuotus (naminius) gyvūnus.

Daugiau informacijos apie laukinių gyvūnų laikymą nelaisvėje galima rasti Aplinkos ministerijos interneto svetainėje.

Naujausias žurnalo numeris jau čia!
Susiję straipsniai

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.