Patirtis

„Nešvarios“ ančių tuoktuvės. Tamsioji ančių sekso pusė0

Vieną dieną, bevaikštant Liepojos ežero apylinkėje, pavyko pastebėti gana retą ritualą – „nešvarias“ ančių tuoktuves. Skaitydami toliau suprasite, apie ką kalbu.

Iš pradžių girdėjosi tik daugiabalsis ir intensyvus kryksėjimas. Garsas sparčiai artėjo, ir tada iš krūmų priedangos pasirodė pažeme skrendantis ančių būrelis. Iš viso buvo šeši ar septyni paukščiai – keli patinėliai vijosi vieną patelę.

Antinai buvo taip įsijautę į vaikymą, kad nepastebėjo žmogaus ir medžioklinių šunų. Atrodė neįtikėtina, bet triukšmaujančių paukščių būrelis nusileido į pievelę už pylimo, maždaug dešimties metrų atstumu. Įspūdinga sėkmė!

Lėtai sėlindama kelis paukščius vis dėlto pabaidžiau ir jie nuskrido. Visi – antinai. Dar du liko ant žemės ir bandė sulaikyti vieną antį, kuri garsiai kryksėjo ir bandė ištrūkti. Kelis kadrus pavyko padaryti, o dalį ritualo ir nufilmuoti, kol ryžtingi antinai suvokė pavojų ir paspruko. Jiems iš paskos nusekė ir antis.

Tamsioji ančių sekso pusė

Ančių tuoktuvės

Ančių poravimasis yra paslaptinga ir nuo paprasto žmogaus akių paslėpta veikla. Tai techniškai labai sudėtingas ir kartais net pavojingas procesas.

Antinai turi didžiausią lytinį organą gyvūnijos pasaulyje santykinai pagal kūno dydį. Kai kurių rūšių, įskaitant didžiąsias antis, jis tokio pat ilgio kaip visas kūnas. Dominuojantiems populiacijos patinams gamta būna ir dar dosnesnė.

Forma šis organas primena kamščiatraukį. Jame gali būti specialių raukšlių, o ypatinga galiuko forma (priklausomai nuo rūšies) užtikrina glaudų kontaktą poruojantis. Pavyzdžiui, muskusinio antino 20 centimetrų ilgio lytinio organo spiralė yra iš 6–7 etapų, o baltaskruostės stačiauodegės patino lytinis organas yra tarsi dantytas. Nepaprastas antino penis yra kūno viduje ir išauga kiekvieną pavasarį. Pasibaigus poravimosi sezonui jis pamažu susitraukia ir pasiekia 10 proc. aktyviojo dydžio. Toks evoliucinis stebuklas reikalingas, kad esant didelei konkurencijai antinas galėtų greičiau perduoti savo genus.

Kita priežastis – baisesnė. Teoriškai antys yra monogamiškos. Tačiau, remiantis mokslininkų stebėjimais, maždaug trečdalis poravimosi atvejų būna su svetimais ir ne patelės noru. Amerikiečių ornitologas Richardas Prumas pasakoja, kad būna net antinų gaujų, kurios organizuotai apsupa pateles. Penki, šeši, net aštuoni patinai užskrenda ant vienos anties, kol priverčia ją nusileisti ant žemės ir iš esmės ją išprievartauja. Dėl šio brutalaus akto patelė gali net nugaišti.

Štai Albertos universiteto (Kanada) biologas Lee Foote’as, kuris, kaip pats sako, gyvenime ištyrė, sumedžiojo ir suvalgė šimtus ančių, teigia, kad didžiosios anties patelės neretai tyčia praskrenda šalia patinų teritorijos, kad sukeltų jų dėmesį. Faktas: antys gali poruotis su keliais partneriais ir po to išlaikyti jų spermą iki apvaisinimo. L. Foote’as įsitikinęs, kad tokiu būdu antys siekia padidinti sėkmingo kiaušinėlių apvaisinimo tikimybę. Sperma patelės organizme gali išbūti iki 52 dienų. Šiose apvaisinimo lenktynėse laimės stipriausi spermatozoidai ir išsiris sveiki ančiukai.

Tokiomis sudėtingomis sąlygomis silpnosios lyties antys taria paskutinį žodį, kas bus būsimųjų palikuonių tėvas. Kaip? Evoliucija sutvarkė taip: priešingai nei prieš laikrodžio rodyklę besisukantis patino lytinis organas, patelės turi pagal laikrodžio rodyklę susuktą vaginą su keliais aklakeliais. Ji gali konvulsyviai susitraukti ir leidžia išvengti nepageidaujamo apvaisinimo, net jeigu įvyko kontaktas. Antis gali užblokuoti nepageidaujamo partnerio lytinį organą arba priversti jį ejakuliuoti pusiaukelėje į vieną iš aklakelių, toli nuo tos vietos patelės reprodukcinėje sistemoje, kur turi patekti sperma.

Toks reprodukcinių organų karas vadinamas antagonistine koevoliucija.

Normalios sąlygos

Po tuoktuvių šokių, per kuriuos patinas demonstruoja savo žaliai mirgančias plunksnas, panyra į vandenį ir išplaukia, leisdamas lašams dailiai nutekėti nugaros plunksnomis, vyksta poravimasis. Antinas prilaiko antį už pakaušio plunksnų. Pastebėta, kad po poravimosi sezono kai kurioms antims nuplinka viršugalvis. Apvaisinimas vyksta anties reprodukcinėje sistemoje. Po lytinio akto patinas palieka savo partnerę, o jeigu jam pasiseka sutikti kitą vienišą antį, jis gali pasiporuoti dar kartą.

Susiję straipsniai

Patelė po poravimosi stato lizdą nendrių, krūmų ar medžių priedangoje. Ji naudoja šakeles, lapus, žolę, vandens augalus, savo plunksnas ir samanas. Nuo kovo iki liepos vidutiniškai padedama dvylika kiaušinių. Jeigu pirmoji dėtis žūva, antis gali dėti kiaušinius dar kartą. Jaunikliai išsirita pūkuoti ir gali iš karto sekti mamą. Jie savarankiški ir nuo pirmos dienos lesa vabzdžius ir lervas.

Norite nusipirkti žurnalą internetu arba jį užsiprenumeruoti?

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.