
Su laukiniais gyvūnais galite susidurti miškuose, laukinėse pievose ir dirbamose žemėse, o kartais net ir miesto ribose. Žmogui grėsmę kelia meška, vilkas, šernas, briedis, lapė, barsukas ar net kiškis.
Vilkas
Šis plėšrūnas yra labai atsargus ir mieliau gyvena nepastebimą, žmonėms nematomą gyvenimą. Tačiau šalyse, kuriose vilkų populiacija yra per didelė arba jie nėra medžiojami ir yra praradę natūralią žmonių baimę, jie tampa pavojingi. Yra kelios priežastys, dėl kurių vilkas gali užpulti: jis yra nusilpęs ar sužeistas ir negali rasti maisto; jis serga pasiutlige, kuri Lietuvoje neaptikta jau beveik 10 metų; jis saugo savo palikuonis;
Iki šiol vilkai yra užpuolę tik naminius gyvulius ir naminius šunis. Užpuolimai prieš žmones šalyje užfiksuoti gana seniai. Tačiau nereikia neįvertinti vilkų keliamo pavojaus.
Eidami į mišką kuprinėje nešiokitės pipirinių dujų balionėlį arba elektrošoką. Jie tokie pat veiksmingi prieš vilką, kaip ir prieš benamį šunį.
Jei vilkas jus pastebėjo, bet dar nepuolė, neatsukite jam nugaros ir nebėkite. Taip elgdamiesi išprovokuosite elgetą, pažadindami grobio persekiojimo instinktą. Atsitraukite lėtai, nenuleisdami akių nuo plėšrūno, bet nežiūrėkite jam tiesiai į akis.
Jei vilkas ruošiasi pulti, pasistenkite jį išgąsdinti. Šaukite, eikite arčiau gyvūno. Pasiimkite lazdą arba akmenį ir pasiruoškite gintis. Nosis yra jautriausia vieta. Tačiau šie būdai neveiks su vilkų gauja…
Kita galimybė – užlipti į medį, tačiau vilkai moka laukti, todėl rizikuojate valandų valandas sėdėti šakose. Jei tai šiltasis metų laikas ir esate netoli vandens, galite pabėgti nuo vilko į vandens telkinį. Jei upė ar tvenkinys pakankamai gilus, vilkas negalės pasiekti dugno letenomis ir praras savo pranašumą.
Taigi eidami į gamtą visada įsitikinkite, kad jūsų mobilusis telefonas įkrautas, kad prireikus galėtumėte išsikviesti pagalbą. Pavyzdžiui, sedėdami medyje.

Šernas
Šernų populiacija pradeda atsigauti ir jų galima rasti ne tik miškuose, bet ir pušynuose. Pavyzdžiui, Klaipėdoje ar Nidoje jie nuolat lankosi parkuose ir prie šiukšlynų.
Šernai medžiojami ištisus metus, todėl jie puikiai žino, kad žmonės yra pavojingi. Laisvėje sutikę dvikojį žmogų, jie iš karto pabėga. Kartu tai labai protingas gyvūnas ir puikiai prisitaiko prie visų gyvenimo sąlygų, greitai suprasdamas, kad miestuose nėra medžiojama.
Šernas gali pulti: jei yra sužeistas (eismo įvykio metu, plėšrūno užpuolimo ar medžioklės metu); norėdamas apsaugoti savo palikuonis. Be to, patelės yra pavojingesnės už patinus.
Norėdami atbaidyti šernus, paprastai garsiai triukšmauja.
Mažai tikėtina, kad miške šernas įsitrauks į kovą su žmonėmis – instinktas diktuoja, kad nuo žmonių geriau slėptis tankmėje. Taigi stenkitės triukšmauti, kai įeinate į mišką.
Pavojinga sutikti patelę su jaunikliais, sužeistą gyvūną arba šernų grupę. Priešingu atveju šernas nueis savo keliu.
Jei prie jūsų priartėjo šernas, nelaukite, kol jis prieis prie jūsų – nedelsdami lipkite į medį. Šernas praktiškai nemoka šokinėti. Dėl savo kūno sandaros jis tikrai negali net pakelti galvos, todėl norint nuo jo išvengti užteks nedidelio medžio. Nemėtykite į šerną lazdų ar akmenų – jis įsižeis ir lauks po medžiu, kol nusileisite.
Lūšis
Nedaugeliui pasiseka pamatyti lūšį. Tai paslaptingas gyvūnas, kurį sunku pastebėti laukinėje gamtoje, tačiau šių švelnių kačių skaičius šalyje taip pat didėja. Kadangi lūšims reikia didelės teritorijos, jauni gyvūnai, ieškodami namų, dažnai susiduria su žmonėmis.
Šis gyvūnas pirmas nepuola žmonių. Išimtis – rujos sezonas, ankstyvas ruduo ir lūšių jauniklių gimimo laikas, t. y. gegužės ir birželio mėnesiai. Pagrindiniai lūšies ginklai yra jos nagai ir iltys, kurie sukelia labai rimtų sužalojimų.
Prie lūšių jauniklių negalima artintis ir jų persekioti. Jei jie yra vieni, vadinasi, motina išėjo į medžioklę ir netrukus sugrįš. Ji įnirtingai gins savo jauniklius!
Jei pamatysite šeimą arba lūšių jauniklį be motinos, nedelsdami pasitraukite. Dažnai lūšys turi po du jauniklius, todėl, pasirodžius pirmiesiems pavojaus ženklams, motina paims vieną iš jauniklių, o paskui grįš pasiimti kito.
Patelės saugo savo jauniklius, tačiau patinai per poravimosi sezoną netenka proto. Rujos metu lūšių patinai tampa pašėlę ir agresyvūs, todėl gali užpulti žmones.
Lyšį galima išgąsdinti keliant triukšmą, mėtant į ją šakas ar net savo batais.
L
Lūšis sumedžioja stirną – Latvija
Lapė
Vis daugiau lapių slankioja po miestus. Jas vilioja maisto likučiai. Miestose šie gyvūnai yra pripratę prie žmonių ir nejaučia pavojaus, nebent jie bando prie jų priartėti.
Šio nedidelio plėšrūno įkandimas pats savaime nėra mirtinas, tačiau kainuos jums gyvybę – lapės platina pasiutligę. Jei netoliese pamatysite gyvūną, niekada: nebandykite jo glostyti, šerti iš rankų ir nelaikykite lapių kartu su kitais naminiais gyvūnais, net jei jie buvo paskiepyti nuo pasiutligės.
Jei lapes sutinkate miškuose, esančiuose toli nuo miestų, būkite atsargūs.
Laukinės lapės, skirtingai nei jų “klajojančios” kolegų – šunų, bijo žmonių ir natūraliai vengia susitikimų su jais. Jei lapė prieina pati, ji gali būti užsikrėtusi pasiutlige.
Venkite staigių judesių ir nemajokite rankomis. Žiūrėkite šiek tiek į šoną, periferiniu regėjimu stebėkite gyvūną ir lėtai zigzaguokite tolyn, neatsigręždami atgal. Lapę galima išgąsdinti taip pat, kaip ir lūšį. Lapės yra medžiojamos ir iš esmės bijo žmonių.
Svarbu! Jei kur nors pamatysite lapiukus, neimkite jų į rankas ir nesineškite namo. Lapė išėjo ieškoti maisto ir grįš pamaitinti jauniklių.
Rudasis lokys
Lokiai yra pavojingiausi iš visų miško gyventojų. Jis gali laipioti medžiais, plaukti ir bėgti tris kartus greičiau už žmogų.
Jei įmanoma, venkite susidūrimų su meškomis.
Net jei tai suaugęs patinas be jauniklių, nesiartinkite prie jo norėdami jį apžiūrėti ar padaryti nuotrauką.
Lokiai gali būti užpulti: gindami savo teritoriją; gindami savo grobį; jei lokys yra sujaudintas ar kitaip užpultas; jei jį supykdo būriui priklausantis šuo; lokio patelė labai agresyviai saugo savo jauniklius;
Niekada nesiartinkite prie meškų jauniklių!
Jei lokys jus pastebėjo, bet nerodo agresijos, ištiesinkite laikyseną ir pakelkite pečius. Susikūprinusi laikysena yra baimės, kurią gyvūnai gali labai stipriai jausti, ženklas. Pakelkite rankas į viršų, kad atrodytumėte aukštesni.
Pradėkite kalbėtis su lokiu. Jūsų balsas turi būti ramus, be agresijos ar baimės. Lėtai atsitraukite nuo lokio įstrižai.
Nesistenkite lokio išgąsdinti, nemėtykite jokių daiktų, nemajokite rankomis, nebėkite. Medyje ar vandenyje nuo lokio nepabėgsite.
Jei jūsų vietovėje yra manitų meškų, į gamtą eikite tik dviese ar su daugiau žmonių. Nešiokitės specialų meškas atbaidantį purškalą. Jei į mišką einate vieni, pasiimkite radijo imtuvą, kuriame nuolat groja muzika ir pokalbių laidos. Tai įspės lokį, kad miške yra žmonių, ir jis vengs su jais susitikti. Jei pamatysite lokį, o jis jūsų nemato, geriausia tyliai ir greitai pasišalinti!
Kiškis
Negalima glostyti kiškių. Kaip ir bet kuris laukinis gyvūnas, jie gali elgtis nenuspėjamai ir įkąsti.
KIškiai turi aštrius dantis, kurie gali lengvai perpjauti sušalusią žievę. Yra žinoma, kad kiškiai nukanda žmogaus piršto falangą.
Neimkite kiškių už ausų. Nepaisant visų stereotipų apie kiškių bailumą, šis gyvūnas yra pavojingas. Laukiniai kiškiai turi raumeningas užpakalines kojas ir aštrius nagus, kuriais gali subraižyti pilvą. Mažai tikėtina, kad žaizda bus rimta, tačiau nesterili nagai gali sukelti kraujo užkrėtimą.
Jei žolėje radote mažų kiškių, jų nelieskite. Motina jų nepaliko, ji išėjo ieškoti maisto. Jei mažyliai nesužeisti, tiesiog praeikite pro šalį.
Briedis
Briedis yra didžiausias Europos laukinis gyvūnas. Jis atrodo palyginti lėtas ir ramus, tačiau kai kuriais atvejais yra labai pavojingas. Jis gali pulti naudodamasis ragais ir priekinėmis kojomis. Vienu priekinės kojos smūgiu briedis gali užmušti vilką ar net lokį.
Briedis gali pulti: jei žmogus prieina per arti; jei jaučia grėsmę dėl šuns; patelė puola gindama savo jauniklius.
Briedį galima išgąsdinti, bet tik tuo atveju, jei jis yra pakankamai toli. Jei gyvūnas yra arti, patartina ieškoti medžio, už kurio būtų galima pasislėpti. Turėtumėte atsitraukti ramiai, bet ne per lėtai, eidami taip, kad tarp jūsų ir gyvūno būtų kokia nors kliūtis. Jei briedis palenkia galvą ir atkiša ausis, jis pasirengęs pulti. Elgesys panašus į arklio pykčio požymius.
“Tylėk! Jis sudaužys mūsų automobilį!” Kai briedis apsisuka ir puola medžiotojo automobilį
Stirninas
Stirnų patinai yra vieni agresyviausių gyvūnų. Žinoma, jie kiek įmanoma vengia žmonių, tačiau per rują, kuri prasideda liepos viduryje ir baigiasi rugpjūčio viduryje, stirnų patinai gali užpulti ir žmogų.
Savo spygliais ir aštriais ragais jis gali rimtai sužeisti. Ypač pavojingos žaizdos ant šlaunų, kur yra daug didelių kraujagyslių.
Rujos metu patiną labai sunku atbaidyti. Patartina užlipti ant medžio, kad gyvūnas nusiramintų, ir išeitu. Žinoma, galite pabandyti jį išgąsdinti panaudodami savo striukę, ar ką nors didelio ir baisaus.
Jei matote, kad stirninas nuo jūsų nebėga, jei ji suglaudžia ausis ir priekine koja pradeda kasytis žemę, ji ketina pulti.
VIDEO! Stirninas bando atgaivinti negyvą stirną? Stirniukas lieka vienas prieš visus plėšrūnus
Nauja našta medžiotojams, dronų lobizmas ir elnių daromi nuostoliai. Pokalbiai apie medžioklę #70
Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!
