Patirtis

Nauja informacija apie medžioklės bokštelyje rastą ginklą. Medžiotojai tikriausiai nėra kalti0

Nuotrauka: iš archyvo

Jau pranešėme, kad Kaišiadorių rajone, miške esančiame medžiotojų bokšte, rastas ir paimtas paliktas graižtvinis šautuvas Mauser K98. Policija aiškinasi, kas yra ginklo savininkas.

Policijos departamentas atskleidė, kad ginklas buvo rastas ketvirtadienį, apie 10.50 val., Darsūniškio kaime.

Dėl įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Anoniminis šaltinis žurnalui pasakojo, kad tai vokiškas, II pasaulinio karo laikų karabinas, su kokiu dabar niekas nemedžioja. “Jo kabinti ant medžiotojų gal nereikėtų. Kažkas rado seno tvarto palėpėje ir juo atsikratė “padovanodamas” medžiotojams, kurie, mano žiniomis, atvykę į medžioklę, bokštelyje jį rado ir patys pranešė policijai. Mano patikimi šaltiniai teigia, kad tai senas, surūdyjęs šautuvas, kuriuo kažkas taip atsikratė, kad nereikėtų aiškintis su policija. Gal galite, bent žurnalo temoje, parašyti šią pastabą, nes gėda skaityti, kaip, net ir medžiotojai dergia vieni kitus, vadindami girtuokliais ir pan”, – rašo mūsų skaitytojas.

Ekspertai aiškina, kad Mauser 98K modelį gamino visos vokiečių gamyklos, taigi tai Mauser modelis, tik pagamintas Sauer.

Medžiotojų forumo narys rašė: “Petrai (vardas pakeistas), šautuvo rėmas yra 1941 m. “Sauer”. Geros būklės – dek sovini ir šaudyk. Tiesa, kad šautuvą kažkas įdėjo į medžioklės bokštelį! Manau, kad vaikai jį rado ir, nenorėdami turėti nemalonumų bei policijos, paėmė ir padėjo į medžioklės bokštelį. Ir dar – “Pateikiau tiek informacijos, kiek galėjau. Taip pat turiu nuotrauką.”

Sprendžiant iš to, kas buvo parašyta, autorius gerai apžiūrėjo ginklą. Jis rašo: “Žinoma, būtų įdomu sužinoti, kas surinko ginklą, nes visų dalių numeriai skiriasi ir jis nėra sukomplektuotas. Trūksta taikiklio, trūksta taikymosi liniotės, buožė gana negrabiai perdaryta. Vamzdis, spyna – viskas tepalė. Ginklas tikrai nebuvo laikomas tvarte. Jokių rūdžių.”

Sumedžioti auksinį vilką vasarą. Nuotykis ir pamąstymai apie vilkų medžioklė

Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!

Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas

VIII SKYRIUS

GINKLŲ IR ŠAUDMENŲ LAIKYMAS, SAUGOJIMAS, NEŠIOJIMASIS, GABENIMAS IR NAUDOJIMAS

32 straipsnis. Ginklų, šaudmenų laikymas ir saugojimas
1. Ginklus ir šaudmenis leidžiama laikyti asmenims, turintiems licencijas verstis šio įstatymo 19 straipsnio 1 dalyje nurodyta veikla arba leidimus nešiotis ginklus ar leidimus laikyti ginklus. D kategorijos ginklai laikomi be leidimų. Šio įstatymo 6 straipsnio 2 ir 4 punktuose nurodyti D kategorijos ginklai nešiojami be leidimų.

2. Leidimas nešiotis ginklus ar leidimas laikyti ginklus suteikia teisę įsigyti šaudmenų tik tam ginklui, kuris nurodytas šiame leidime ar ginklo pažymėjime, ir juos nešiotis ar laikyti.

3. Ginklų, šaudmenų savininkai ir naudotojai privalo užtikrinti, kad ginklai ir šaudmenys būtų saugomi. Civilinėje apyvartoje esančių ginklų ir šaudmenų laikymo ir saugojimo sąlygas ir reikalavimus nustato Vyriausybės įgaliota institucija.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, įmonėse, visuomeninės paskirties vietose (stadionuose, restoranuose, baruose, teatruose ir kitose vietose) dirbantiems ar atvykstantiems į jas asmenims gali būti sudaromos sąlygos ginklus ir šaudmenis palikti laikinai saugoti. Laikino ginklų saugojimo sąlygas ir tvarką nustato Vyriausybės įgaliota institucija.

33 straipsnis. Ginklų ir šaudmenų nešiojimasis ir gabenimas
1. Asmenys, turintys leidimus laikyti ginklus, ginklus gabena į kitą vietą (ginklo laikymo vietą, šaudyklą ir kitur) neužtaisytus, įdėtus į dėklą ar kitą tinkamą daiktą. Šovinys negali būti įdėtas į ginklo vamzdį, o dėtuvė turi būti išimta iš ginklo.

2. Leidimas įsigyti ginklus suteikia teisę įsigytus ginklus, šaudmenis gabenti iki Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir juos laikyti (ne ilgiau kaip 10 kalendorinių dienų nuo jų įsigijimo dienos).

3. Leidimas laikyti ginklus nesuteikia teisės nešiotis ginklą ir šaudmenis.

4. Medžioklės plotuose medžioklei skirti užtaisyti ginklai nešiojami medžioklę reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka.

5. Įstatymų nustatytais atvejais gali būti uždrausta nešiotis ginklus viešosiose vietose, jeigu tai gali kelti grėsmę žmogaus, visuomenės ar valstybės saugumui. Ši nuostata netaikoma uniformuotiems valstybės tarnautojams, uniformuotiems šauliams, vykdantiems tarnybines funkcijas, taip pat asmenims, vykdantiems profesinę veiklą, susijusią su asmens ir turto sauga.

34 straipsnis. Ginklų ir šaudmenų naudojimas
1. Asmuo turi teisę ginklą ir šaudmenis naudoti šio įstatymo 11 straipsnyje nustatytiems tikslams.

2. Ginklo panaudojimas nelaikomas prieštaraujančiu žmogaus teisėms, jeigu tai įvyko, kai tai buvo neišvengiamai būtina. Bet kurį ginklą asmuo gali panaudoti gindamasis ar gindamas kitą asmenį, nuosavybę, būsto neliečiamybę, kitas teises, visuomenės ar valstybės interesus nuo pradėto ar tiesiogiai gresiančio pavojingo kėsinimosi, nepaisydamas to, ar galėjo išvengti kėsinimosi arba kreiptis pagalbos į kitus asmenis ar valstybės ar savivaldybių institucijas ir įstaigas, taip pat siekdamas pašalinti jam pačiam, kitiems asmenims ar jų teisėms, visuomenės ar valstybės interesams gresiantį pavojų, jeigu šis pavojus negalėjo būti pašalintas kitomis priemonėmis ir padaryta žala yra mažesnė už tą, kurios siekta išvengti.

3. Prieš panaudojant ginklą, būtina įspėti asmenį, prieš kurį jis bus panaudotas. Ši nuostata netaikoma, kai įspėti dėl susidariusios situacijos neįmanoma arba kai delsimas kelia tiesioginį pavojų ginklo naudotojui ar kito asmens gyvybei ar sveikatai. Ginklo panaudojimo pasekmės neturi padaryti žalos trečiųjų asmenų gyvybei ar sveikatai.

4. Ginklą asmuo gali panaudoti ir prieš gyvūną, keliantį pavojų jo paties ar kito asmens gyvybei ar sveikatai, taip pat norėdamas pasikviesti pagalbą ar perspėti.

5. Draudžiama panaudoti ginklą žmonių susibūrimo vietose, jeigu nuo to gali nukentėti pašaliniai asmenys, prieš moteris, jeigu akivaizdu, kad jos nėščios, taip pat prieš asmenis, jeigu akivaizdu, kad jie neįgalūs, prieš nepilnamečius, jeigu jų amžius žinomas arba išvaizda atitinka amžių, išskyrus atvejus, kai jie priešinasi pavojingu žmogaus gyvybei ar sveikatai būdu arba kai užpuola ir šis užpuolimas kelia grėsmę žmogaus gyvybei ar sveikatai.

6. Apie kiekvieną ginklo panaudojimo atvejį, kai žuvo žmogus, jam padaryti kūno sužalojimai ar turtinė žala, ginklo savininkas ar naudotojas turi pranešti policijos įstaigai ar prokuratūrai.

7. Medžioklės plotuose medžioklei skirti ginklai ir šaudmenys naudojami šio įstatymo ir medžioklę reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka. Medžioklei taip pat gali būti naudojami teisėtai turimi A, B kategorijų trumpieji šaunamieji ginklai.

8. Šaulio tarnybai skirti ginklai ir šoviniai mokymų ir pratybų metu naudojami Lietuvos šaulių sąjungos vado nustatyta tvarka, o atliekant nustatytą šaulio tarnybą, šaunamieji ginklai naudojami Karinės jėgos naudojimo statuto ir Lietuvos šaulių sąjungos įstatymo nustatytais pagrindais.

9. Sportui, profesinei veiklai vykdyti, kolekcijoms sudaryti, parodoms, mokymui, moksliniam tyrimui šio įstatymo 3 straipsnio 6–10 punktuose nurodyti ginklai, B, C, D kategorijų ginklai, šaudmenys naudojami šią veiklą reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka.

10. A kategorijos ginklų panaudojimo tvarką nustato teisės aktai, reglamentuojantys asmenų, kurie naudoja šiuos ginklus, darbo tvarką.

11. Masinių renginių metu šaudyti iš senovinių ginklų kopijų galima tik renginio organizatoriams tai suderinus su atitinkamos savivaldybės administracija ir nenaudojant sviedinių.

35 straipsnis. Ginklai, ginklų priedėliai, šaudmenys, jų dalys kaip radiniai
1. Asmuo, radęs ginklą, ginklo priedėlį, šaudmenų, jų dalių, privalo apie tai pranešti policijos įstaigai. Asmeniui draudžiama rastus ginklus, ginklų priedėlius, šaudmenis, jų dalis gabenti į policijos įstaigą ar kitą vietą. Policijos įstaiga asmens rastus ginklus, ginklų priedėlius, šaudmenis, jų dalis paima jų radimo vietoje.

2. Rasti ginklai, kurių savininkas nežinomas, radusio asmens pasirinkimu:

1) pažymimi ir realizuojami arba

2) pažymimi ir išdavus leidimą laikyti ginklus ar leidimą nešiotis ginklus ir ginklo pažymėjimą grąžinami juos radusiam asmeniui, arba

3) perdaromi į visiškai netinkamus naudoti ir grąžinami juos radusiam asmeniui, arba

4) sunaikinami.

Susiję straipsniai

3. Rasti ginklų priedėliai, šaudmenys, jų dalys, kurių savininkas nežinomas, radusio asmens pasirinkimu:

1) realizuojami arba

2) grąžinami juos radusiam asmeniui, jeigu jis turi leidimą laikyti ginklus ar leidimą nešiotis ginklus, arba

3) perdaromi į visiškai netinkamus naudoti ir grąžinami juos radusiam asmeniui, arba

4) sunaikinami.

LA.lv