Kordobos universiteto vadovaujama tarptautinė mokslininkų grupė atliko didelės apimties tauriųjų elnių populiacijų Europoje genetinės struktūros tyrimą. Išanalizavus 736 individų iš 28 populiacijų genomus, paaiškėjo, kad Pirėnų pusiasalio elniai aiškiai skiriasi nuo kitų Europos populiacijų, praneša Los enlaces de la vida.
Mokslininkai išanalizavo daugiau kaip 35 000 kiekvieno elnio genetinių žymenų. Rezultatai parodė, kad Europos periferinių regionų – Ispanijos, Norvegijos ir Škotijos – populiacijos genetiškai skiriasi nuo Vidurio Europos populiacijų. Tuo pat metu Iberijos elniai buvo genetiškai labiausiai nutolę.
„Pirėnų pusiasalio elniai nesikryžmino su kitomis populiacijomis maždaug 20 000 metų“, – sako tyrimo vadovas Chuanas Karranza (Juan Carranza). „Tai paaiškina unikalias Ispanijos elnių fizines ir elgsenos ypatybes, ypač jų specifinį riaumojimą rujos metu.
Medžiotojai pasiekė rūšies būklės pokyčių – Iberijos lūšis IUCN nebelaikoma nykstančia rūšimi!
https://www.medzioklezurnalas.lt/medziotojai-pasieke-rusies-bukles-pokyciu-iberijos-lusis-iucn-nebelaikoma-nykstancia-rusimi
Mokslininkams taip pat pavyko atkurti elnių apgyvendinimo Europoje istoriją per pastaruosius 70 000 metų. Paaiškėjo, kad artimiausi genetiniai Iberijos elnių giminaičiai yra Škotijos elniai, nors geografiškai artimesnės yra Prancūzijos populiacijos.
Tyrimo rezultatai yra svarbūs kuriant strategijas, skirtas rūšies genetinei įvairovei išsaugoti. Mokslininkai pabrėžia, kad būtina imtis specialių priemonių unikalioms periferinėms populiacijoms, ypač dviem genetinėms Iberijos elnių linijoms, apsaugoti.
Taip pat skaitykite: Naujame tyrime pabrėžiamas tarptautinės medžioklės vaidmuo išsaugant gamtos išteklius ir užtikrinant tvarų vystymąsi
Šis tyrimas parodo, kaip šiuolaikiniai genominės analizės metodai gali atskleisti sudėtingą rūšių plitimo ir evoliucijos istoriją. Gauti duomenys padės geriau suprasti biologinės įvairovės formavimosi procesus ir sukurti veiksmingas išsaugojimo priemones.