Patirtis

Miško žvėrių šėrimas žiemą. Kada saviveikla gali pakenkti0

Nuotrauka: unsplash.com

Žvėrių šėrimas žiemą, žvėrių šėryklos

Žiema būna sunkus išbandymų laikotarpis miško žvėrims. Kad žvėrys surastų ir suėstų jiems paliktus pašarus, girininkai ir medžiotojai kruopščiai parenka jiems maisto dėjimo plotus ir šėryklų įrengimo vietas. Tam iš anksto sekamos žvėrių pamėgtos vietos, vėliau gyvūnai palaipsniui pratinami prie šėryklų, išdėliojant pašarų takelius nuolatinio šėrimo taško link.

Bet daug svarbiau, kad laukiniai žvėrys ir paukščiai neatprastų savarankiškai ieškoti maisto – pagalbiniai pašarai turi sudaryti tik dalį jų raciono, o kitą natūralų maistą jie turi susirasti gamtoje patys, kaip įpratę.

Miško žvėrys žiemą šeriami ne visada, o tik per ypatingai sunkų laikotarpį – kai susidaro pernelyg stora sniego danga, trukdanti gyvūnams judėti ir prisikasti prie maisto, arba tuomet, kai susidaro kieta ledinė pluta ant sniego paviršiaus, irgi apsunkinanti žvėrims maisto paieškas. Įprastomis žiemos sąlygomis jie patys susiras maistą, šėrimo poreikis atkrenta.

Svarbu nepakenkti žvėrims ir ūkiams

Pati Aplinkos ministerija prašo ir įspėja gyventojus žiemą nešerti laukinių gyvūnų savarankiškai, neįrenginėti savadarbių šėryklų ir nedėti pašarų bet kur miške – šitaip jūs rizikuojate daugiau pakenkti žvėrims negu padėti. Geriau patikėti šį reikalą profesionalams – girininkams ir medžiotojams. Jie išmano pašarų proporcijas kiekvienai žvėrių rūšiai, jie žino ir kontroliuoja visas miške įrengtas šėryklas.

Tad jeigu norite padėti miško žvėrims išgyventi sunkųjį žiemos laikotarpį – susisiekite su miško ūkio darbuotojais ir perduokite savo atliekamuosius pašarus jiems. Specialistai geriau žino, kuris maistas žvėrims tinkamas, o kuris – ne.

Miškininkai kontroliuoja ir neleidžia susidaryti per didelei žvėrių koncentracijai šalia šėrimo vietų. Šėryklas ir kitus maitinimo taškus tolygiai paskirsto per visą miško ūkio teritoriją. Žvėrys turi laiku priprasti prie šėryklų, pašarų sandėliukų, todėl juos įrengia žymiai anksčiau, iki šėrimo.

Šalia šėryklų stengiamasi apsaugoti žvėris nuo brakonierių, nes gyvūnai gali tapti jiems lengvu taikiniu.

Savo ruožtu, pasėlių laukus, žemės ūkį, daržus ir miško želdynus irgi reikia saugoti nuo žvėrių. Pvz., briedžių negalima nuolat maitinti šalia jaunų pušynų, šernų – šalia bulvių laukų, kiškių – šalia sodų ir daržų.

Pašarai miško žvėrims

Publikuodami šį žvėrių mėgstamą maisto sąrašą dar kartą primename Aplinkos ministerijos ir miško ūkių prašymą nešerti laukinių gyvūnų žiemą patiems. Šį darbą atliks specialistai: girininkai ir medžiotojai. Šis straipsnis yra tik informacinio pobūdžio, o ne agitacinio.

Agrobite.lt

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

Susiję straipsniai

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.