
Atsiradę tame pačiame mieste, bet istoriškai ėję skirtingais keliais, o laikui bėgant susijungę į bendrą grupę – taip prasideda ginklų gamintojų Merkel ir Haenel istorija. Šį kartą tyrinėjame, kuo šių gamintojų ginklai skiriasi vienas nuo kito ir kodėl tarp jų yra kainų skirtumas.
Kilmė viena, istorija – skirtinga
Žvelgiant į Merkel istoriją, paaiškėja, kad įmonės šaknys siekia XIX a. pabaigą, kai Vokietijos mieste Zūlyje broliai Albertas Oskaras, Gebhardas ir Karlas Paulis Merkeliai įkūrė savo ginklų gamybos įmonę. Greičiausiai tokį sprendimą galima drąsiai pateisinti šeimos aplinkybėmis – gimę vienuolikos vaikų šeimoje, kuri jau karta iš kartos buvo susijusi su ginklų gamyba.
Brolių įmonė duris atvėrė 1898 m. rugsėjo 1 d. Jos specializacija buvo būtent medžioklinių ir sportinių ginklų gamyba. Net karo metu ji išlaikė šią subtilią techninę kryptį ir į karinę sferą įsitraukė palyginti mažai. Todėl abu pasauliniai karai šiai bendrovei, skirtingai nei kitiems ginklų gamintojams, atnešė daugiau nuostolių nei naudos. Po Vokietijos pralaimėjimo Antrajame pasauliniame kare Merkel dėl savo medžioklės ir sportinės reputacijos buvo beveik vienintelė Zūlyje ginklų gamykla, kuriai pavyko išvengti sunaikinimo. Tiesa, galimybė egzistuoti nebuvo visai maloni ir nesavanaudiška dovana – iki 1947 m. beveik 700 Merkel ginklų buvo išsiųsta į Rytų Europą kaip karo reparacijos.
Haenel yra beveik šešiasdešimt metų vyresnė įmonė, ėjusi labiau kariniu keliu. Ji atsirado lygiai ten pat – Zūlyje. Jos įkūrėjas Karlas Gottliebas Hoenelis iš pradžių gamino ne tik ginklus, bet ir dviračius. 1879 m. Vokietijos kariuomenėje buvo priimtas revolveris M1879 Reichsrevolver ir Haenel kartu su gamintoju V. Ch. Schilling įgijo teisę gaminti šį ginklą. Vėliau Haenel pasuko į medžioklinių ginklų, durtuvų gamybą ir per Pirmąjį pasaulinį karą Vokietijos kariuomenei dideliais kiekiais tiekė karabinus Gewehr 89. Antrasis pasaulinis karas taip pat buvo šio gamintojo klestėjimo laikotarpis. Pavyzdžiui, jis gamino gerai žinomą ginklą Sturmgewehr 44. Ir šiais laikais įmonė aprūpina Vokietijos Bundesverą įranga, bet nėra pamiršusi ir medžioklinių ginklų gamybos.
Žinant abiejų kompanijų istoriją nenuostabu, kodėl šiuo metu vienos asortimente yra tik medžiokliniai ir sportiniai ginklai, o kitos – medžiokliniai ir taktiniai. Šį kartą daugiausia dėmesio skirsime būtent tiesios spynos karabinams.
Merkel – visiškai išardomas
Tiesią spyną siūlo Merkel serija RX Helix. Viena pagrindinių priežasčių, kodėl Merkel kaina yra šiek tiek didesnė nei Haenel, yra galimybė ginklą visiškai išardyti ir pakeisti vamzdį, o tai reiškia, kad galima keisti ir kalibrą. Vienintelis niuansas – visiškai keičiant kalibro grupę teks keisti ne tik vamzdį, bet ir spynos galvutę. Šios grupės skirstomos į mažus, standartinius ir magnumo kalibrus. Jei keičiasi tik kalibras, bet ne kalibro grupė, tada pakaks tik pakeisti vamzdį. Šiam procesui jokių papildomų įrankių nereikia. Net lovelį fiksuojantį varžtą galima atsukti, pavyzdžiui, penkių centų moneta. Tada nuimamas lovelis, atjungiamas vamzdis.
Ginklą taip pat galima lengviau išvalyti, nes yra geresnė galimybė prieiti prie mechanizmo dalių. Patyrę medžiotojai rekomenduoja bent kartą per metus tokiu būdu išardyti ginklą ir kruopščiai išvalyti spynos galvutę, net jei kalibras nekeičiamas. Tai galima padaryti naudojant įvairių rūšių aktyvias valymo priemones, bet reikia nepamiršti spynos galvutę pabaigoje nuvalyti neutralizuojančia priemone. Į spynos mechanizmą tikrai nereikėtų nuolat lašinti alyvos, nes per didelis kiekis pritraukia dulkes ir visokias šiukšles, kurios sulimpa ir sudaro lipnią masę, trukdančią mechanizmui veikti.
Haenel – apgalvota saugos sistema
Haenel Jaeger NXT, skirtingai nei anksčiau apžvelgto Merkel RX Helix, neįmanoma visiškai išardyti, pakeisti vamzdžio. Tačiau jis turi neįprastą saugos sistemą, kuri iš pradžių atrodo sudėtinga, bet šiek tiek įsigilinus galima suprasti ir prie jos priprasti. Ginklas turi ne tik klasikinį saugiklį, bet ir tokį spynos svirties mechanizmą, kuris veikia kaip papildoma saugos sistema. Šovinį įdėjus į lizdą spynos svirtis turi dvi padėtis. Iki galo į priekį – ginklas paruoštas šūviui ir užtaisyti po jo. Patraukta atgal – negalima nei iššauti, nei užtaisyti. O norint iš ginklo išimti pilną šovinį, nykščiu į kairę pusę reikia pastumti saugiklio jungiklį ir tuo pačiu metu atidaryti spyną. Saugiklio jungiklį pastūmus į dešinę, ginklas yra visiškai užrakintas, užblokuotas ir užrakto svirties judėjimas. Norėdami pamatyti, kaip tai atrodo praktiškai, skenuokite QR kodą ir žiūrėkite vaizdo įrašą!
Haenel blokuoja apkabą
Medžioklėje su varovais žiemą, kai apranga stora ir aktyviai judama, gali atsitikti taip, kad apkabą turintis mygtukas kur nors netyčia prisispaudžia ir apkaba iškrenta. Jei dar tebėra gilaus sniego, paskui ją rasti beveik beviltiška. Kad taip nenutiktų, Haenel pasirūpino jungikliu, kuris šį mygtuką blokuoja ir neleidžia jam netyčia pasispausti. Merkel RX Helix neturi šios funkcijos.
Skirtingas spynos mechanizmo judėjimas
Merkel ginklo spyna labiau veikia sukdamasi, o tai kompensuoja mechanizmo judėjimą atgal šaulio veido link. Vizualiai iš šono atrodo, kad užtaisant iš naujo spyna juda ginklo viduje ir neišsikiša arčiau veido. Tai mažina diskomfortą užtaisant ginklą ir nepakeliant skruosto nuo buožės.
Haenel spyna užtaisant iš naujo išsikiša ir gerokai priartėja prie nosies. Čia kiekvienas turi pabandyti ir įvertinti, ar spynos judėjimas į išorę kelia rūpestį, ar galima prie to priprasti.
Bendri dalykai
Buožės medžiaga
Abu gamintojai pasirūpino, kad kiekvienas galėtų pasirinkti sau tinkamiausios medžiagos buožę. Yra variantų tiek medžio gerbėjams, tiek tiems, kurie mieliau renkasi kompozitinės medžiagos buožę. Pavyzdžiui, Merkel Helix Speedster turi ergonomišką tamsiai žalią sintetinę buožę su duobute nykščiui ir reguliuojamą buožės nugarėlę. Tai reiškia, kad pažandės aukštį galima nustatyti dviem skirtingais aukščiais. Pavyzdžiui, tykojimo medžioklėje, kai reikia pakeisti dieninį taikiklį į skaitmeninį ar šiluminį taikiklį aukštesniame laikiklyje, tereikės paspausti mygtuką ant buožės ir nugarėlė pati pakils į reikiamą aukštį. Tokia nugarėlės reguliavimo sistema yra ir Haenel Jaeger NXT Composite.
Atviri taikikliai ir duslintuvas
Tiek Haenel, tiek Merkel tiesios spynos karabinams gamintojas vamzdžio gale numatė sriegį, skirtą duslintuvui. Nors ginklai turi atvirus taikiklius, vamzdžio gale esanti taikiklio dalis gali būti šiek tiek pastumta atgal, kad būtų lengviau prieiti prie sriegio. Jį taip pat galima visiškai nuimti, jei duslintuvą reikia dėti giliau ant vamzdžio.
Padalintas Picatinny bėgelis
Tiek Merkel, tiek Haenel bazinėje komplektacijoje yra ir padalintas Picatinny bėgelis, dėl kurio bus galima iš karto sumontuoti įvairių rūšių optinius taikiklius.
Vamzdžio ilgio skirtumai
Galima sakyti, kad vamzdžio ilgis abiejų gamintojų labai nesiskiria. Merkel tiesios spynos karabinai siūlomi su trimis skirtingo ilgio vamzdžiais. Ilgis priklauso nuo ginklo kalibro grupės. Mažų kalibrų vamzdžio ilgis siekia 56 cm, standartinių kalibrų – 51 arba 56 cm, o magnumo kalibrų gali būti ir 61 cm ilgio vamzdis.
Haenel siūlo standartinius 52 cm, o magnumui – 61 cm vamzdžius.
Santrauka
Ne paslaptis, kad dar vienas reikšmingas skirtumas tarp dviejų gamintojų yra kaina. Renkantis ginklą tai svarbus kriterijus, nes kiekvieno biudžetas vis dėlto bus skirtingas. Nors išoriškai šių gamintojų ginklai atrodo panašiai, tačiau esminį kainų skirtumą lemia mechanizme slypintys niuansai. Merkel išsiskiria visiškai išardoma konstrukcija, dėl ko ginklą prižiūrėti daug paprasčiau. Dėl to taip pat galima keisti kalibrą, tad kiekvienas turi pats įvertinti, ar ši funkcija aktuali ir ar verta už ją mokėti papildomai. Haenel labiau orientuotas į praktiškumą, įskaitant ir saugos pusę, jis pigesnis, tačiau jo taip paprastai išardyti neįmanoma. Prieš įsigyjant vieną ar kitą būtinai reikėtų apžiūrėti gyvai ir išbandyti, kaip pojūčiais skiriasi pertaisymas, užrakto eigos šaulio veido atžvilgiu skirtumai.
Karabinas Merkel RX Helix Black
Galimi kalibrai (gali keistis): 7×64, .308 Win, .30-06
Apkabos talpa: 3+1
Vamzdžio ilgis: 56 cm
Vamzdžio skersmuo: 17 mm
Buožė: riešutmedis
Ginklo ilgis: 107 cm
Svoris: 3,1 kg
Karabinas Haenel Jaeger NXT ADJ
(Buožės variacija su reguliuojamo aukščio nugarėle)
Galimi kalibrai (gali keistis): .30-06
Apkabos talpa: 5+1
Vamzdžio ilgis: 52 cm
Vamzdžio skersmuo: 18 mm
Buožė: aliejuotas laminatas
Ginklo ilgis 104,5 cm
Svoris: 3,2 kg
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
