Medžioklės reikmenys

Merkel. Karabinas, greitesnis už šerną0

Nuotrauka: Linda Dombrovska

Naujos sistemos, naujos galimybės, nauji pasiekimai – taip būtų galima apibūdinti naujausią ir tam tikra prasme revoliucinį vokiečių kompanijos Merkel gaminį – graižtvavamzdį RX-Helix. Kai šis modelis pasirodė 2010 metais, Merkel jį pavadino didžiule naujiena šiuolaikiniam medžiotojui. Iki šiol kompanija daugiausia buvo žinoma savo lygiavamzdžiais šautuvais, dvivamzdžiais karabinais ir drilingais. Prieš aštuonerius metus buvo išleistas modelis KR-1, o šautuvu RX-Helix žengtas dar vienas didelis žingsnis į priekį.

Nuotrauka: Merkel

RX-Helix yra pertaisomas graižtvinis šautuvas su klasikine, bet gana naujoviška spyna. Dėl tiesios spynos medžiotojas ginklą gali užtaisyti žaibiškai, dėl to tai yra vienas greičiausiai pertaisomų graižtvinių ginklų, galbūt net greitesnis nei garsusis Blaser R8. Vis dėlto ginklas bus greitas tik tada, jeigu pats medžiotojas pripras prie naujos sistemos. Tai pripažįsta ir keletas apklaustų medžiotojų.

Merkel RX-Helix

Nuotrauka: Merkel

Specifikacijos

Tiesios spynos sistema
Integruota Weaver bazė
Keičiami vamzdžiai – varžtu ar mygtuku nuimamas lovelis
Trijų šovinių dėtuvė, yra ir penkių
Modeliai su išoriniais taikikliais ir be jų
Medinė arba sintetinė buožė
Trijų ilgių lygūs arba frezuoti vamzdžiai – 510, 560, 610 mm
Dviejų skersmenų vamzdžiai – 17 ir 19 mm
Reguliuojama atrama skruostui pagal užsakymą

Tiesios spynos privalumas

RX-Helix nėra pusautomatis, kaip galėtų pasirodyti greitai užmetus akį. Tai yra beveik klasikinis pertaisomas karabinas su visa spyna, bet jo sistema unikali. Tiesi spyna leidžia dviem greitais judesiais – atitraukiant spyną ir vėl pastumiant į priekį – ginklą užtaisyti kitam šūviui. Šiuo atveju atkrinta klasikinio šautuvo užtaisymo judesiai – pakelti spynos rankeną į viršų, patraukti į save, nustumti nuo savęs ir galiausiai – į apačią.

Panašiai veikia ir Baltijos šalyse populiaraus ginklo Blaser R8 spyna, iš esmės nesiskiria ir Browning Bar. Iš pirmo žvilgsnio R8 ir RH-Helix turi du skirtumus. Blaser spyna masyvesnė, o spynos rankenėlė – drūtesnė. Ji labiau patiks stotingiems, stipriems vyrams. Merkel spyna daug smulkesnė, todėl kyla abejonių, ar ji bus pakankamai didelė, kad, kai reikia greitai reaguoti, būtų galima patogiai sugriebti spynos rankenėlę ir ginklą pertaisyti. Kitas skirtumas Merkel naudai yra tai, kad ginklas turi vidinę spyną, kuri naudojama medžiotojui niekaip nekliudo. R8 spyna atitraukiant būna labai arti veido, todėl medžiotojui gali sukelti nemalonių pojūčių ar norą refleksyviai palenkti galvą į šoną. Vis dėlto prie kiekvieno naujo ginklo ir sistemos reikia prisitaikyti. Merkel pabrėžia, kad RX-Helix pertaisomas taip greitai, kad joks šernas nespės pabėgti, svarbiausia pačiam gerai pataikyti.

Išardomas, su keičiamais vamzdžiais

Nuotrauka: Merkel


Bemaž visi žino, kaip nepatogu vežti ilgą karabino dėžę, vien dėl to, kad klasikiniai karabinai neišardomi. RX-Helix ne tik išardomas vienu mygtuko paspaudimu (kai kuriuose modeliuose vietoj mygtuko yra varžtas), bet ir jo vamzdžiai keičiami.
Koks keičiamų vamzdžių privalumas? Elementaru – nereikia pirkti skirtingų ginklų skirtingiems taikiniams. Pavyzdžiui, medžioklėje su varovais galima naudoti Lietuvoje populiarųjį .30-06 ar kokį nors magnumo kalibrą, o vasaros sezonu, pakeitus vamzdį, stirninams ir lapėms naudoti mažesnį kalibrą .243. Merkel siūlo trijų kategorijų vamzdžius. Mažieji kalibrai – .222 Rem ir .223 Rem – mažiems gyvūnams. Didesniems gyvūnams tinka standartinių kategorijų kalibrai .243 Win, 6,5×55 SE, .270 Win, 7×64, .308 Win, .30-06 Springfield, 8×57IS, 9,3×62, o magnumo kategorijos pasiūla nėra tokia didelė, tik 7 mm Rem Mag ir .300 Win Mag. Merkel gamina ir trijų skirtingų ilgių vamzdžius, bet reikia atsižvelgti, kad magnumo kalibrams yra tik du vamzdžiai – 560 ir 610 mm ilgio.

RX-Helix nėra vienintelis graižtvinis šautuvas su keičiamais vamzdžiais. Panašias konstrukcijas siūlo ir Blaser R8, tik čia vamzdis pritvirtinamas dviem varžtais. Mauser Model 03 vamzdį galima pakeisti išsukant du varžtus, panašią sistemą naudoja ir Sauer 202. Didžiausias skirtumas Merkel atveju yra tas, kad ginklui išardyti tereikia paspausti vieną mygtuką ar atsukti vieną varžtą. Galbūt tai sukels įtarimų patiems reikliausiems medžiotojams, nes kaipgi ginklą gali laikyti vienas varžtas, bet vokiškos kokybės Merkel sistema iš tiesų patikima.

Pritaikomas kiekvieno poreikiams

Nors Lietuvoje vietoje galima įsigyti tik kelių standartinių versijų RX-Helix, gamintojas suteikia galimybę pritaikyti ginklą savo poreikiams. Ginklą galite įsigyti įvairaus kalibro, įvairaus vamzdžio ilgio ir skersmens, skirtingų buožių su ar be pritaikomų atramų skruostui, vamzdžiai gali būti lygūs arba frezuoti, su ar be išorinių taikiklių, yra dviejų dydžių dėtuvės. Šiemet plastmasinės versijos buožę bus galima įsigyti ir maskuojamųjų spalvų. Yra ginklų versijos kairiarankiams.
RX-Helix galima įsigyti klasikinės versijos su ar be graviruočių, taip pat su sintetine buože. Jeigu norite, galite įsigyti sportinės versijos ginklą su pistoletinės rankenos buože. Tik turėkite omenyje, kad pirkdami dviejų skirtingų kategorijų vamzdžius, pavyzdžiui, .243 Win ir 7 mm Rem Mag, atskirai turėsite įsigyti ir spynos galą.

Merkel atstovas Lietuvoje Oksalis suteikia galimybę ginklus užsakyti bet kokios konfigūracijos, bet šiuo atveju medžiotojams reikės luktelėti. Jeigu nusipirkę ginklą norite užsisakyti vamzdį, turėsite kiek palaukti. Merkel ginklai gaminami pagal užsakymą, bet problema ta, kad kiekvienam užsakovui reikia laukti eilėje. Vis dėlto šis aspektas rodo ginklų kokybę ir didelę paklausą.

Mediena prieš sintetiką

Medinė buožė yra klasikinė vertybė, ir daugybė medžiotojų tiesiog nenori nieko girdėti apie sintetines buožes vien estetiniais sumetimais. Tai būtų galima laikyti išankstiniu nusistatymu, bet sintetinė buožė turi keletą dėmesio vertų privalumų, kalbant ne tik apie Merkel gaminius.
Plastmasė yra labai praktiška medžiaga, veikiant drėgmei ir šilumai ji nesideformuoja, ją nelengva subraižyti, telieka nuvalyti skudurėliu ir ginklas vėl švarus, nereikia jokios papildomos priežiūros. Taip pat negaila, jeigu buožę netyčia atmuši į medį ar ant jos patenka purvo. Lyjant toks ginklas irgi nukentės mažiau nei medinės buožės šautuvas. Nors gražiai apdirbtas ginklas su medine buože atrodo be galo estetiškai, bet yra vienas svarbus dalykas sintetikos naudai – tokie ginklai yra gana pigūs.

Pliusai ir minusai

Susiję straipsniai

Merkel ginklų negalima priskirti ekonominei klasei, nes pagal kainą jie neatsilieka nuo kai kurių Blaser gaminių. Tai galėtų būti vienas pagrindinių veiksnių, stabdančių Merkel sėkmę Lietuvos rinkoje. Reikia pripažinti, kad ginklai gražūs, kokybiški, gerai apdirbti ir subalansuoti – tokius ginklus tiesiog malonu laikyti rankose ir eiti su jais medžioti. Vis dėlto yra pora dalykų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį, medžiojant su RX-Helix:
– Netyčia nuspaudus dėtuvės mechanizmo mygtuką (pirma vienoje pusėje, paskui kitoje), ji gali iškristi ir pasimesti, bet tokių atvejų bus labai retai.
– Spynos rankena palyginti nedidelė, todėl reikės kelis kartus apsilankyti šaudykloje, kad priprastumėte prie naujos sistemos.
Kai kurie medžiotojai pripažįsta, kad kompanijos gaminami ginklai, ypač su medine buože, yra tokie gražūs, kad net gaila imti į medžioklę, bet tai greičiau pliusas negu minusas.

Nauja našta medžiotojams, dronų lobizmas ir elnių daromi nuostoliai. Pokalbiai apie medžioklę #70

Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.