
Jau penktą kartą Lietuvos medžiotojų draugija (LMD) užsakė kasmetinį Lietuvos visuomenės nuomonės tyrimą apie medžiotojus ir medžioklę. Tyrimą, kaip ir ankstesniais metais, atliko bendrovė Spinter tyrimai.
Spinter tyrimai – profesionali statistinių duomenų rinkimo įmonė, kurioje dirba aukšto lygio specialistai ir kurią renkasi pirmaujančios Lietuvos įmonės ir organizacijos. Sudarydama apklausos klausimus ir rinkdama duomenis, įmonė vadovaujasi pirmaujančių pasaulio tyrėjų patirtimi. Kaip jau rašėme, prieš penkerius metus pradėjusi tirti visuomenės nuomonę, LMD pati parengė savo klausimus, tačiau įmonės specialistai ėmėsi juos tobulinti ir pritaikyti objektyviam nuomonių tyrimo uždaviniui.
Anksčiau medžiotojų asociacijos kasmet organizuojamoje apklausoje buvo aštuoni klausimai, kasmet tie patys. Tačiau šiemet klausimų buvo mažiau.
„Šiemet iš apklausos išėmėme klausimus apie reikalingumą reguliuoti šernų populiaciją dėl afrikinio kiaulių maro ir dėl lankų naudojimo medžioklėje. Visuomenės supratimas, kad reikia reguliuoti šernų populiaciją, praėjusius ketverius metus nuosekliai augo (nuo 31 iki 38 proc.), o tam prieštaraujančiųjų nuosekliai mažėjo (nuo 34 iki 26 proc.). Dėl leidimo medžioti su lankais: palaikančiųjų skaičius stabilus – apie 15 proc., nesutinkančiųjų po truputį mažėjo – nuo 63 iki 58 proc. Nutarėme, kad abu klausimai nelabai aktualūs, nors, pavyzdžiui, Danija praėjusiais metais leido medžioti su lankais ir stambiąją fauną“, – teigė LMD valdybos pirmininkas Gediminas Vaitiekūnas.
Vertinant visuomenės nuomonės dinamiką, galima daryti išvadą, kad per pastaruosius penkerius metus didelių pokyčių neįvyko. Tai rodo viešosios nuomonės svyravimai, kurie per penkerius metus neviršijo 10 proc. ribos. Šį svyravimą lengva stebėti dėl to, kad kiekvienais metais apklausoje užduodami tie patys klausimai. Kaip anksčiau pabrėžė LMD vadovas, tokia yra kitų šalių patirtis, kurios dar anksčiau nei Lietuva pradėjo tirti visuomenės nuomonę, siekdamos stebėti medžiotojų organizacijų vykdomos veiklos poveikį.
Kaip pripažįsta visos Europos medžiotojų organizacijų atstovai, labai svarbu sekti visuomenės nuomonės pokyčius. Pirmiausia reikia žinoti, kokie klausimai rūpi daugumai šalies gyventojų bei kurie atrodo svarbūs gamtos apsaugai ir biologinės įvairovės išsaugojimui. Antra, tokios apklausos padeda įvertinti atskirų medžiotojų, medžiotojų klubų ir medžiotojų nevyriausybinių organizacijų pastangas šviesti visuomenę.
Daugelyje Europos šalių tokios apklausos atliekamos jau dešimtmečius ir tik rimtomis pastangomis pavyko iš esmės pagerinti žmonių požiūrį į medžioklę ir medžiotojus. Taigi žmonių nuomonės pokytis per penkerius metus gali būti nedidelis, bet tai gera pradžia, rodanti, kad medžiotojų organizacijų darbas turėjo įtakos.

Apklausa ir rezultatai
Kaip ir ankstesniais metais, šiemet Spinter tyrimai apklausė kiek daugiau nei 1000 žmonių, atrinkdama jaunus, vidutinio ir vyresnio amžiaus žmones iš miesto ir kaimo vietovių, beveik vienodai vyrų ir moterų visoje Lietuvoje.
Remiantis duomenimis, penktasis nuomonių tyrimas rodo, kad pozityviai medžiotojus vertinančių piliečių truputį sumažėjo, kaip ir palaikančių naktinių taikiklių ir duslintuvų naudojimą. Stabili yra ir žmonių nuomonė apie ginklus turinčių civilių naudą Lietuvos saugumui pavojaus atveju. 50 proc. vis dar palaiko nuomonę, kad reikėtų mokyklose dėstyti medžioklės pagrindus.
Anot G. Vaitiekūno, išvados gana paprastos – visos medžiotojų organizacijos turi nuosekliai dirbti gerindamos medžiotojų įvaizdį visuomenėje, ypač jaunimo gretose.
Prieštaros ir bendri interesai. Kiek medžiotojų organizacijų reikia? Pokalbiai apie medžioklę #75
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
