Patirtis

Mama ir jauniklis guli greta – po metų pertraukos vilkas papjovė dešimtis avių Plungės rajone0

Nuotyrauka: Laimonas Zaveckis

Naktį iš gegužės 17-osios į 18-ąją skaudus smūgis ištiko Plungės rajono avių augintoją Laimoną Zaveckį – į jo ganyklą įsisukęs vilkas papjovė mažiausiai 30 avių ir ėriukų.

„Nu ką turim svečių. Visos avys išpjautos. Gerklė perkasta… Ėriukas. Oi, Jėzau…“ – su bejėgiu liūdesiu sako ūkininkas, savo mobiliojo telefono kamera užfiksavęs pirmąsias žudynes. Kadrai – šiurpūs: ėriukai išguldyti vienas po kito, kas 10–15 metrų, daugelio gerklės perpjautos.

Išgyvenusių liko nedaug. Ūkininkas sako, kad kai kurie sužeisti ėriukai greičiausiai neišgyvens, tad nuostoliai gali išaugti iki 40 galvijų. Vien gyvulių netektys vertinamos apie 12 000 eurų.

Laimonas įtaria, kad vilkas buvo vienas – tai rodo pėdsakai. Jis pats turi medžiotojo bilietą, tačiau neturi šautuvo, todėl niekaip negalėjo reaguoti. „Girdėjau, kad avys bliovė jau užvakar. Ėmiau aiškintis, bet nieko nepastebėjau. O šiąnakt – tragedija“, – Agrobitei pasakojo jis.

Papjautos avis

Ne pirmas kartas – bet pirmą kartą taip skaudžiai

Tai ne pirmas vilko išpuolis prieš šį ūkį. Prieš metus čia jau buvo papjautos kelios avys, tačiau tuomet vilkas padarė tik simbolinę žalą. Šįkart – kruvinas išpuolis su tragiškomis pasekmėmis. „Baisu pagalvoti, kas būtų nutikę, jei vilkas būtų įsisukęs į kitą bandą, kurią laikau už 500 metrų – ten apie 400 avių“, – sako ūkininkas.

Laimonas šiuo metu perkelia likusius ėriukus į saugesnę vietą. Tačiau realios pagalbos, deja, nesulaukia. Medžiotojai tikina, kad gali tik pabandyti vilką išgąsdinti šūviais į orą. „Bet kas iš to“, – liūdnai konstatuoja jis.

Vilkas sugrįžo – dar vienas išpuolis po metų pertraukos

Po metų trukusios ramybės vilkai sugrįžo. Visai neseniai ūkininkas pastebėjo klaidžiojantį vilką netoliese, o netrukus – dar vienas kraupus išpuolis. Šįkart nukastos beveik visos dar likusios bandos avys.

Rytoj į ūkį turėtų atvykti atsakingų institucijų komisija, kuri įvertins padarytą žalą. Laimonas Zaveckis žada nedelsdamas pateikti prašymą gauti leidimą vilko sumedžiojimui ne sezono metu, siekiant iš gamtos pašalinti šį probleminį individą.

Kaip aiškina specialistai, tokie išpuoliai prieš naminius gyvulius dažniausiai būdingi silpniems – jauniems, seniems, sužeistiems ar sergantiems – vilkams. Negalėdami sumedžioti laukinių gyvūnų, jie taikosi į lengvesnį grobį – avis, veršelius, šunis.

Ūkininkai negali gintis – vilkas yra saugoma rūšis

Kodėl ūkininkas negali pats apsaugoti savo ūkio? Priežastis paprasta: vilkas yra saugoma rūšis, o jo medžioklė – griežtai reglamentuojama. Ji leidžiama tik nuo spalio 15 d. iki kovo 31 d., o ne sezono metu – tik su specialiais leidimais.

Tačiau realybėje gauti tokį leidimą greitai beveik neįmanoma. Procedūra – biurokratinė ir ilga. Leidimą turi išduoti Aplinkos apsaugos agentūra, tačiau net ir esant aiškiai žalai, sprendimo tenka laukti kelias savaites.

Net jei ūkininkas yra medžiotojas, jis dažnai negali veikti net savo žemėje – reikia gauti medžioklės lapą iš konkretaus medžiotojų būrelio, kuris administruoja tuos plotus. O jei vadovas tokio lapo neišduoda – teisės veikti nėra.

Dar viena kliūtis – daug ūkių yra gyvenviečių teritorijose arba visai šalia jų, kur medžioklė iš viso draudžiama. Rezultatas: net pasirengęs gintis ūkininkas dažnai lieka bejėgis.

Pasikeitė tvarka – ar tai reali pagalba, parodys laikas

Reaguojant į šias problemas, nuo 2025 m. gegužės 1 d. įsigaliojo nauja probleminių plėšrūnų, įskaitant vilkus, išėmimo iš gamtos tvarka. Ji numato aiškesnius kriterijus, kada leidžiama išimti vilką, ir supaprastina procedūrą tais atvejais, kai plėšrūnas daro tiesioginę ar pasikartojančią žalą, artėja prie žmonių arba elgiasi neįprastai.

Pagal atnaujintą tvarką, savivaldybės arba patys ūkininkai (per seniūniją ar su aplinkosaugos institucijų pagalba) gali operatyviau kreiptis dėl leidimo. Tačiau šis mechanizmas dar tik pradeda veikti – ar jis padės iš tiesų apsaugoti gyvulius, paaiškės artimiausiu metu.

Tuo tarpu žemdirbių ir medžiotojų bendruomenė ragina eiti dar toliau – suteikti teisę ūkininkui, turinčiam medžiotojo bilietą, reaguoti žaibiškai, nelaukiant papildomų leidimų. Nes vilkai nelaukia – jie sugrįžta.

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

Susiję straipsniai

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.