Patirtis

Maksimaliai karšta arbata maksimaliai ilgai0

Nuotrauka: Jonas Jacobsson, unsplash.com

Slides tepk vasarą! Viskas prasidėjo nuo to, kai medžioklės parodoje HHS 2018 su kolege Kataryna Šterna nuėjome prie termosų Stanley stendo. Apie tokį daiktą jau ilgai galvojau, nes girdėjau gerų atsiliepimų iš kolegos Oskaro Treilicho. Iki tol turėjau reikalų su įvairiais pigesniais variantais ir dovanotais termosais, kurių turinys per pietus paprastai jau būdavo tik drungnas.

Taigi, kai stovėjau prie Stanley stendo ir jau buvau išsikaulijusi nuolaidą, priėjo vienas pažįstamas ir pašnibždėjo: „Nepirk šito, pirk Thermos!“ Bet ką jau, už savo Stanley jau buvau sumokėjusi. Vis dėlto supratau, kad šiai temai reikia rimtesnio tyrimo. Dabar turiu penkis termosus ir problemų per Kalėdas nematysiu.

Pradžia

Aišku, neįmanoma išbandyti visų gamintojų termosų, bet šiokią tokią pradžią turime. Jau turėjau Stanley, taip pat dovanų gavau suvenyrinį termosą, kuris iš tiesų nebuvo toks prastas. Pakeliui užsukau į OutdoorTactics.eu, kur įsigijau du termosus.

Pirmas – Tatonka, antras – Klean Kanteen. Apie pirmą girdėjau gerų atsiliepimų, antras – kiek snobiškesnis, nes ne visi gali sau jį leisti. Klean Kanteen 592 ml termoso kaina – 43 eurai, o už litrinę Tatonką sumokėjau 28 eurus.

Supratau, kad be Thermos šį kartą neapsieisiu, todėl užsukau į turizmo prekių parduotuvę, kur, laimė, ant lentynos buvo ir šio gamintojo termosas už 23 eurus. Na, o Stanley kaina oficialiai apie 50 eurų, taigi čia brangiausias.

Greitai supratau, kad Klean Kanteen geriau neįtraukti į šias „varžybas“, nes tai labiau termopuodelis, kurį patogu įsidėti į kuprinę ir pasiimti į bokštelį. Jo komplekte nėra ir puodelio, iš kurio gerti. Jeigu arbata per karšta, ją gerti iš termoso ne visai patogu, užtat šilta kava ar vėsi beržų sula – pačiu laiku.

Įdomu, kad į šio dydžio Klean Kanteen indą tiksliai tilpo Circle K parduodamas XL dydžio puodelis kavos. Labai patogu, o iš ryto įsipilta kava ilgai išlieka šilta. Radau ir dar vieną idealią paskirtį vasarą – šis termosas leidžia ilgai išlaikyti gėrimą vėsų ir šviežią. Įpyliau į jį vėsios beržų sulos, ir ji tokia išliko dar kitą rytą.

Termosas

Pirmas bandymas – pojūčiai

Bandymą pradėjau tris termosus pasiimdama į vieną medžioklės renginį. Arbatos pasidariau iš vakaro. Diena buvo šalta ir nemaloni, kaip tik norėjosi karšto gėrimo. Tuo metu prie mano labai subjektyvaus bandymo dar nebuvo prisijungęs Thermos.

Pirmą per pietus atsukau dovanotą termosą, kuris iki tol tarnavo gana gerai. Jau nuo pat pradžių buvo aišku, kad jis su profesionalais negalės varžytis, tačiau savo užduotį vykdė gana gerai. Po 12 valandų arbata buvo šilta, pats tas gerti – nei per karšta, nei per vėsi.

Tatonkos turinys buvo gana karštas, karštesnis nei dovanoto termoso. Na, o pagal pojūčius šilumą geriausiai išlaikė Stanley. Kalbai pakrypus prie termosų, kai kurie renginio dalyviai pradėjo girti savo indus. Vienas ponas rodė itin gerą termosą už maždaug 120 eurų. Dar vienas turėjo Thermos, kuris irgi labai ilgai arbatą išlaiko karštą.

Kai mano kolekcijoje atsirado ir Thermos, nusprendžiau visus išbandyti labai rimtai – su termometru.

Kelių laipsnių skirtumas

Prieš išbandydama termosus paklausiau feisbuko naudotojų nuomonės: kokį termosą medžiotojai laiko geru, kokie kriterijai svarbūs naudojant kasdien. Atsakymai buvo gana įdomūs. Dauguma medžiotojų atsakė, kad nesvarbu gamintojas, svarbu tik kad termosas išlaikytų šilumą ir šaltį. Kitiems svarbiausia termoso talpa, dar kitiems – nesvarbu koks, kad tik pigus.

Po apklausos į absoliučius lyderius išsiveržė Stanley, paskui Thermos, kažkas minėjo Esbit, dar kažkas Isosteel. Niekas neužsiminė apie Tatonką ar Klean Kanteen. Tokie rezultatai nebuvo jokia staigmena ir rodė, kad ne kiekvienas medžiotojas žino, kas jam geriausia.

Mano bandymas buvo labai paprastas. Vakare į keturis termosus įpyliau karšto vandens. Užsukau ir palikau iki kitos dienos pietų – panašiai kaip būtų medžioklėje. Tada atidariau vieną po kito ir matavau temperatūrą.

Pirmame paprasčiausiame termose buvo 58 laipsniai, Tatonka ir Thermos rodė 72, o Stanley pirmavo su 74 laipsniais. Kitą matavimą atlikau po 24 valandų. Tada jau tikrai turėjo paaiškėti nugalėtojas. Atkakliai rungėsi ir paprasčiausias bevardis termosas su 50 laipsnių – vis dar šilta arbata.

atonka rodė 68 laipsnius ir tai buvo atotrūkis, o didžiausia staigmena – Thermos rodmuo buvo pora laipsnių žemesnis nei Tatonkos. Aišku, Stanley buvo priekyje su 70 laipsnių. Paskutinį kartą išmatuoti atėjo laikas po kiek daugiau nei 36 valandų. Bevardis rodė 36 laipsnius, Tatonka – 48, Thermos – 44, Stanley – 50. Taigi išaiškintas nugalėtojas ir antroji bei trečioji vietos. Reikia pasakyti, kad geriausi ilgalaikiai rodikliai buvo Stanley ir Tatonkos.

Manau, kad Tatonka, Thermos ir Stanley dera toje pačioje kategorijoje, kurioje visi geri ir ilgai laiko šilumą. Medžioklės sąlygomis, kai norisi šiltos arbatos, nesvarbu, ar jos temperatūra 72, ar 74 laipsniai. Vis dėlto išankstinė nuomonė, kad Thermos geresnis nei Stanley, tikrai nepasitvirtino.

Vienu klausimu Thermos ir Tatonka yra geresni nei Stanley, ir tai yra kaina – ji skiriasi beveik du kartus. Vis dėlto norint gauti geriausią kokybę už sumokėtus pinigus, į Stanley verta atkreipti dėmesį ir dėtis į savo medžioklinę kuprinę.

Vandens termose matavimai

Vertinimas

Juk nėra taip, kad pasiimi termosą į mišką ir jis visą laiką guli kuprinėje. Atidarai jį, gurkšteli, kurį laiką termosas būna atidarytas ir gėrimas vėsta. Kuo daugiau indą atidarinėji, tuo greičiau vėsta jo turinys. Todėl visų trijų profesionalių termosų dangteliai su grioveliu, leidžiančiu gėrimą pilti į puodelį, termoso neatidarius iki galo. Taip galima ilgiau išlaikyti arbatą karštą. Taip pat verta atsižvelgti į patarimą: prieš pildami arbatą į termosą praskalaukite jį karštu vandeniu, kad jis jau būtų šiltas.

Taip supiltas skystis bus maksimaliai karštas. Šiame bandyme to nedariau, todėl šiam teiginiui neturiu empirinių duomenų, bet skamba logiškai. Taip pat visada dedu termosą į bato aulą ar kuprinę, kad jis būtų šiltai ir taip greitai neatvėstų. Regis, galėsiu šio įpročio atsisakyti, nes šie termosai ir taip laiko šilumą. Apskritai galima sakyti, kad radau savo termosą.

Tatonką padovanosiu tėvui, kuris iki šiol tenkindavosi vėsia kava per pietus, Thermos bus dovana vienam geram draugui. Visų trijų termosų skirtumas – tik keli laipsniai, o tai nėra daug. Na, o Klean Kanteen rado naujus namus mano automobilyje ir bus labai naudingas perkant kavą Circle K.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.