Medžioklės reikmenys

Lazerinio tolimačio privalumai0

Nuotrauka: iš archyvo

Straipsnis parengtas bendradarbiaujant su Pulsar Lietuva

Medžioklė vystėsi visą žmonijos istoriją. Pirmuosius kelis tūkstančius metų medžioklėje vyravo lankai ir ietys, vėliau juos keitė ir šaunamieji ginklai, kurie su laiku tapo vis taiklesni ir modernesni. Tačiau šiuolaikinėms bendruomenėms medžioklė tapo aukštųjų technologijų amžiumi.

Didelio greičio kulkos, optika su dideliu artinimu, naktinis matymas ir termovizoriai nebėra vien karštligiškų ir ambicingų inžinierių svajonės. Dabar šios nuostabios technologijos prieinamos net ir paprastam vartotojui. Žinoma, šie laimėjimai nepakeičia senų medžioklės būdų ir nežemina žmogaus, besilaikančio senųjų tradicijų. Šios technologijos kaip tik leidžia medžiotojams saugiai sumedžioti daugiau gyvūnų, padarant etiškus šūvius. Šiuo atžvilgiu iniciatyvios įmonės itin pakėlė kartelę technologijų srityje.

Pulsar

Tarp šiuolaikinių medžioklės technologijų termovizoriai stovi visa galva aukščiau kitų medžioklei skirtų prietaisų dėl kelių aspektų.
Svarbiausia, kad termovizoriams nereikalingas joks šviesos šaltinis, nei natūralus, nei dirbtinis, nes termovizoriai aptinka ne šviesą, o šilumą, todėl medžiotojas gali lengvai rasti grobį tiek saulėtą popietę, tiek tamsią naktį, išlikdamas nepastebėtas net ir jautriausio gyvūno.

Kuo toliau, tuo daugiau atrandama termovizijos panaudojimo sričių: medicina, gaisrų gesinimas, teisėsaugos institucijų veikla, namų apžiūra, gyvūnų kontrolė ir dar daugiau. Todėl joks rimtas medžiotojas neturėtų ignoruoti šio galingo įrankio, kuris padės ne tik medžioklėje, bet ir kitose srityse.

Vis dėlto termovizorius nėra visagalis. Pagrindinis trūkumas – vartotojai negali nustatyti atstumo iki taikinio, jei jis yra nepažįstamoje vietovėje. Leiskite paaiškinti: medžioklėje itin svarbus suvokimas apie vaizdo gylį, o naudojant termovizorių barsukas už 100 metrų gali atrodyti tokio pat dydžio kaip milžiniškas šernas, esantis už 300 metrų. Šios perspektyvos nesupratimas kardinaliai keičia šūvio trajektoriją. Žinoma, viskas kitaip, jei medžiojate pažįstamoje vietovėje ir žinote atstumus iki orientyrų.

LRF (angl. Laser Range Finder) yra prietaisas, kuris lazerio spinduliu (nematomu plika akimi) nustato tikslų atstumą iki objekto

Mokslas čia paprastas – iš LRF skleidžiamas lazerio spindulys keliauja iki objekto, tada nuo jo atsimuša ir grįžta iki prietaiso. Spindulio „kelionės“ laikas reiškia atstumą iki objekto, kurio rodmenys pateikiami ekrane. Naudodamiesi LRF, galite nustatyti, ar tas šiltas objektas, rodomas jūsų termovizoriaus ekrane, yra už 152 ar už 210 metrų.

Taigi, ar medžioklė su termovizoriniu prietaisu ir lazeriniu nuotolio ieškikliu vyksta prasčiau? Priešingai, medžioklė tampa daug malonesnė. Išmanus medžiotojas gali atsipalaiduoti įsitaisęs ant aukštesnio apžvalgos taško, kalno ar bokštelio, išsitraukti termovizorinį prietaisą ir tiesiog nuskenuoti vietovę. Viskas, kas skleidžia šilumą, bus matoma kaip ant delno, todėl lengvai galėsite identifikuoti gyvūną bei apsižvalgyti, kad suprastumėte, ar bus saugu atlikti šūvį.

Tereikės panaudoti LRF, kad nustatytumėte atstumą iki taikinio, o likusi dalis yra elementari, bet reikalaujanti meistriškumo. Nors pradinės išlaidos įsigyjant šį galingą įrankį gali atrodyti didelės, tačiau dėl ilgo jo tarnavimo laiko ir suteikiamos naudos investicija greit atsipirks.

Susiję straipsniai

Dabar medžiotojas gali saugiai ir etiškai medžioti, tinkamai pasirinkdamas laimikį. Kiekviena medžioklė medžiojant su termovizoriumi bus kupina nuotykių ir aiškių vaizdų, užfiksuotų net ir tamsiausią naktį.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.