Patirtis

Labai retas atvejis! Sumedžiotas briedis pūkuotais ragais!0

Iš medžiotojo asmeninio archyvo

Sumedžiotas suaugęs briedis (lot. Alces alces) pūkuotais ragais!
Medžiotojai teigia: “Sprendžiant iš kūno sandaros ir apatinio žandikaulio dantų, briedžio amžius yra apie 5 metus.”

Medžiotojas pasakoja, kad kelis kartus ėjo į briedžių medžioklę, kad surastų specialų trofėjų. Kai šį patiną pavyko prisivilioti miške, abejonių nebeliko. Pūkuoti ragai rugsėjį gali rodyti, kad gyvūnas serga ar turi kokių nors hormoninių sutrikimų. Kitaip tariant, toks egzempliorius turėtų būti pašalintas iš populiacijos.

Iš medžiotojo asmeninio archyvo
Iš medžiotojo asmeninio archyvo
Iš medžiotojo asmeninio archyvoSu perukais daugiausia tik stirninai

Perukas – ragų anomalija, atsirandanti dėl hormoninių sutrikimų. Taip pat juos gali sukelti įgimtos patologijos, traumos, stresas ar kokių kitų priežasčių paveiktas hormoninio fono sutrikimas. Prie įgimtų patologijų minėtinas kriptorchizmas – kai viena ar abi sėklidės ne nusileidžia į kapšelį, o lieka pilvo ertmėje ar kirkšnies kanale. Vienpusis kriptorchizmas pastebimas dažniau nei abipusis. Tokiu atveju gyvūnas dažniausiai nevaisingas, nes kūno viduje temperatūra per didelė, kad įvyktų normali spermatogenezė. Ilgainiui nenusileidusios sėklidės atrofuojasi ir sumažėja, jų funkcija sulėtėja ar visiškai sustoja.

Kitas įgimtas nuokrypis – hermafroditizmas. Skiriamas tikrasis hermafroditizmas, kai vieno individo organizme yra abiejų lyčių organai ir būdingos savybės, ir regimasis, kai individas turi vienos lyties pirmines lytines savybes, t. y. lytinius organus ir liaukas, bet išorėje iš dalies ar visiškai matomi priešingos lyties požymiai.
Remiantis neoficialiais šaltiniais, deja, pasitaiko ir žmogaus materialių interesų nulemta priežastis – sužeidus stirnino sėklides, galima sukelti perukinių ragų vystymąsi, o tai komercinėje medžioklėje labai vertinga.

Susiję straipsniai

Apie briedžių ir elnių perukus pranešimų praktiškai nėra, užtat stirninams tai dažnesnis reiškinys. Galbūt todėl, kad stirnos yra nedideli gyvūnai ir sėklidės dažniau traumuojamos šokant per kliūtis, kur didesniam gyvūnui žalos nebūtų. Be to, stirninai judresni ir kovodami vieni su kitais. Stebint jų dvikovas susidaro įspūdis, kad jie ir agresyvesni, tik jos vizualiai neatrodo tokios įspūdingos kaip elnių. Be to, stirninų raguose nėra tokių šakų, kurios susikibtų ir būtų atramos ar užsikabinimo taškai, todėl kaudamasis su varžovu stirninas dažniau įveikia apsaugą ir įbeda jam į šoną, pilvą ir net tarpukojį.

Visas straipsnis Stirninų ir kiti trofėjai. Normalus vystymasis ir perukai

Naujasis žurnalo priedas jau prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.