Medžioklės reikmenys

Kuri dieninė optika geriausia prieblandoje?0


Zeiss Victory V8 4.8-35×60
Zeiss Victory V8 4.8-35×60
Nuotrauka: Kataryna Šterna

Be medžioklės su varovais, Lietuvoje dar labai populiari medžioklė tykant, o neskaitant poros mėnesių vasarą, dauguma medžioklių vyksta vakaro prieblandoje arba auštant, taip pat prisnigus ir per pilnatį. Taigi svarbu, kad medžiotojas turėtų optinį taikiklį, užtikrinantį geriausią šviesos pralaidumą. Medžiojant prieblandoje svarbu, kad optinis taikiklis kokybiškai perteiktų vaizdą, taip išvengiant nereikalingų klaidų, kuo geriau įvertinant gyvūną ir taip kuo tiksliau iššaunant.

Kalbant apie medžioklę tykant prieblandoje, yra keletas kriterijų, kaip nustatyti, ar taikiklis pakankamai geras. Pirmas dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį, – lęšio skersmuo. Mažiausias tokiai medžioklei tinkamas lęšis yra 54 mm skersmens, jis užtikrina gana gerą šviesos pralaidumą. Dėl šios priežasties taikiklis yra didesnis nei kiti, taigi ir sunkesnis.

Didžiausias lęšio skersmuo – 60 mm. Dar vienas kriterijus – apšviestas raudonasis taškas, kuris geram taikikliui tiesiog privalomas. Gamintojai siūlo įvairių sistemų ir jungiklių. Skirtingų modelių pagrindinis vamzdis įvairaus skersmens – 30 ar 36 mm, bet tai neturi jokios įtakos šviesos pralaidumui. Tarp kitko, į šį sąrašą įtraukiau ir fiksuoto didinimo taikiklį. Ši sistema turi savų privalumų ir trūkumų.

Privalumas – tokių taikiklių šviesos pralaidumas didesnis, nes jame mažiau lęšių. Didžiausias trūkumas: jeigu gyvūnas ateina arti, neįmanoma kokybiškai iššauti.

Visi šiame sąraše esantys taikikliai yra labai geros kokybės praktiškai bet kokiomis sąlygomis. Sunku kalbėti apie tai, kuris geresnis ar blogesnis, nes jie kone lygiaverčiai. Skirtumai kartais tokie menki, kad net sunkiai pastebimi, todėl įsigiję bet kurį iš šių įrenginių turėsite puikų prietaisą medžioti prieblandoje.

1. Zeiss Victory V8 4.8-35×60

Pirmasis šio sąrašo taikiklis – iš serijos Victory V8. 60 mm lęšis, o tai didelis pliusas kalbant apie prieblandą. Mažiausio didinimo matymo laukas 8,6 m, didžiausio – 1,2 m iš 100 m nuotolio. Lęšiai pagaminti iš aukšto šviesos pralaidumo stiklo (HT). Per šį taikiklį labai patogu žiūrėti – dėl puikaus dizaino net judinant galvą vaizdas nedingsta. Vykusi ir raudonojo taško sistema – įjungiama vienu mygtuku, tyli ir lengvai naudojama. Raudonojo taško ryškumą galima reguliuoti ergonomišku apvaliu mygtuku. Zeiss raudonajam taškui naudojama optinė skaidula, todėl taškas ryškus net tada, kai jis vos 3 mm dydžio 100 metrų nuotoliu. Taikiklio judesio jutiklių sistema tašką išjungia, kai ginklas su taikikliu nejudinamas.

Taip pat yra balistinis bokštelis, kurį lengva naudoti, nes prireikus jis tiesiog pasukamas į reikiamą poziciją. Vis dėlto tėra 100 spragtelėjimų, kuriuos galima sureguliuoti nuo 0,5 iki 100 m, o tai galėtų būti per mažai, norint su šiuo taikikliu šaudyti iš toli.

Šio taikiklio trūkumas tas, kad jis didelis ir sunkokas, jo centrinis vamzdis 36 mm, svoris 970 g. Galima pasirinkti ir taikymosi tinklelį. Kaina apie 3000 eurų – nemaža investicija.

Zeiss Victory V8 4.8-35×60
Gamintojo reklaminė nuotrauka

2. Schmidt & Bender 4-16×56 Polar T96

Schmidt & Bender 4-16×56 Polar T96 šviesos pralaidumas net 96 proc., taigi jis labai tinka medžioklei prieblandoje. Tai labai tikslus taikiklis, nes kiekvienas įrenginys prieš išleidžiant iš gamyklos nuodugniai patikrinamas.

Jeigu norite, kad taikymosi tinklelis būtų pirmoje židinio plokštumoje – ne bėda, nes gamintojas siūlo ir tokią galimybę. Visas taikiklis metalinis ir yra labai patvarus. 11 raudonojo taško ryškumo lygių, bet naudojama sena raudonojo taško apšvietimo technologija – reguliavimo mygtukas jungiant spragteli, o tai medžioklėje nelabai gerai.

Posicon balistinis bokštelis patogus naudoti. Dėl 4–16 kartų didinimo matymo laukas iš 100 metrų yra 9,3–2,3 m. Centrinio vamzdžio skersmuo 34 mm. Kaina – apie 2100 eurų.

Schmidt & Bender 4-16×56 Polar T96
Gamintojo reklaminė nuotrauka

3. Zeiss Victory HT 3-12×56

Kaip ir kituose V8 serijos modeliuose, Zeiss Victory HT 3-12×56 yra 95 proc. šviesos transmisijos, aukšto šviesos pralaidumo lęšiai, tad ir šis taikiklis tinka medžioklei prieblandoje. 3–12 kartų didinimas – populiariausias sprendimas tarp Lietuvos medžiotojų. Matymo laukas yra 13,3–2,2 m iš 100 metrų. Plonesnis centrinis vamzdis – 30 mm skersmens. Taikiklis sveria 598 g, ir tai gana mažai. Raudonasis taškas irgi iš optinės skaidulos, pačiam galima susireguliuoti taško ryškumą. Raudonasis taškas išsijungia automatiškai, kai ginklas nejudinamas.

Zeiss Victory HT 3-12×56
Gamintojo reklaminė nuotrauka

4. Schmidt & Bender 3-12×54 Polar T96

Schmidt & Bender 3-12×54 Polar T96 – šio sąrašo antros vietos laimėtojo jaunesnysis brolis, skiriasi tik didinimas ir 2 mm mažesnis lęšio skersmuo. Matymo laukas – 12,5–3,1 m iš 100 metrų. Šviesos pralaidumas irgi toks pats kaip didesnio modelio, panašus ir balistinis bokštelis. Pranašumas – ši versija 200 eurų pigesnė.

Schmidt & Bender 3-12×54 Polar T96
Gamintojo reklaminė nuotrauka

5. Schmidt & Bender 8×56

Gamintojo reklaminė nuotrauka

Įdomus sprendimas, kuriuo kaži ar susidomės eilinis Lietuvos medžiotojas. Fiksuotas 8 kartų didinimas, matymo laukas – 5 m iš 100 m. Fiksuotas didinimas reiškia didesnę šviesos transmisiją, aišku, minusas tas, kad prireikus didinimo nepakeisi: gyvūnui priėjus per arti, būsi bejėgis. Raudonasis taškas toks pats kaip kitų šio gamintojo taikiklių.

6. Zeiss Victory V8 2.8-20×56 T*

Zeiss Victory V8 2.8-20×56 T* nuo pirmosios vietos skiriasi didinimu, todėl kitoks ir matymo laukas – 15,5–2,1 m iš 100 m. Mažesnis ir lęšio skersmuo, bet jis pakankamai didelis, kad suteiktų 92 proc. šviesos pralaidumą, o tai labai gerai 56 mm lęšiui. Kaip ir kitų šios serijos modelių, šio raudonasis taškas irgi prireikus išsijungia automatiškai. Dėl balistinio bokštelio šaudyti iš skirtingų nuotolių daug lengviau.

Zeiss Victory V8 2.8-20×56 T*
Gamintojo reklaminė nuotrauka

7. Swarovski Z8i 2.3-18×56

Pagaliau mūsų dešimtuke ir Swarovski. Šis taikiklis išsiskiria 2,3–18 kartų didinimu, dėl to labai platus matymo laukas – 18,6–2,3 m iš 100 m. 56 mm skersmens lęšis suteikia 93 proc. šviesos pralaidumą, o tai geras rodiklis medžioklei sutemus. Raudonasis taškas ryškus, nesukelia žvaigždės efekto, kaip būna su pigesniais sprendimais.

Galima reguliuoti raudonojo taško ryškumą. Raudonojo taško taikiklio reguliavimo sistema kiek nepatogi, ją reguliuoti bus sunku nušalusiais pirštais ar mūvint pirštines. SwaroLight sistema automatiškai išjungia raudonąjį tašką. Patogus naudoti balistinis bokštelis, o paralakso reguliatorius leidžia pritaikyti ginklą šaudyti iš toliau.

Swarovski Z8i 2.3-18×56
Gamintojo reklaminė nuotrauka

8. Leica Magnus 2.4-16×56i

Leica – dėmesio vertas prekės ženklas, o šio modelio rodikliai puikūs. 2,4–16 kartų didinimas suteikia daug galimybių ir platų matymo lauką – 17–2,6 m.

56 mm lęšis ir 91 proc. šviesos pralaidumas – tai kiek mažiau nei kitų šio dešimtuko taikiklių, bet irgi gana daug. Vienas didžiausių šio taikiklio pliusų – raudonojo taško sistema. Apvalų jungimo mygtuką galima sukti ir į dešinę, ir į kairę pagal tai, kokio režimo reikia – dienos ar nakties. Taip pat reguliuojamas ir raudonojo taško ryškumas. Yra keli taikymosi tinkleliai.

Leica Magnus 2.4-16×56i
Gamintojo reklaminė nuotrauka

9. Swarovski Z6i 2.5-15×56

Z6 serijos 2,5–15 kartų didinimo taikiklis, gana platus matymo laukas – 16,5–2,3 m iš 100 m. 56 mm lęšis suteikia 90 proc. šviesos pralaidumą, o tai 3 proc. mažiau nei Z8i. Raudonojo taško sistema panaši į Z8i, bet ryškumo reguliatorius yra taikiklio šone, o ne viršuje. Mygtukai nedideli, todėl juos įjungti mūvint pirštines sunkoka.

Taupant baterijos energiją, raudonasis taškas išsijungia automatiškai, kai ginklas nenaudojamas ir nejudinamas. Balistinis bokštelis patvarus ir tikslus, jį galima užfiksuoti bokštelio apačioje esančiu žiedu.

Swarovski Z6i 2.5-15×56
Gamintojo reklaminė nuotrauka

10. Kahles Helia 2.4-12×56i

Dešimtuko pabaigoje – garsaus gamintojo taikiklis, didinantis 2,4–12 kartų, jo matymo laukas 16,5–3,3 m iš 100 m. Ir šis taikiklis prieblandoje leidžia pasiekti labai gerų rezultatų, nors ir yra paskutinėje sąrašo vietoje. Helia gali puikiai varžytis su kitais dešimtuko taikikliais.

Jo labai ryškus raudonasis taškas, reguliavimo mygtukas taikiklio šone, šią sistemą gana patogu naudoti. Didelis taikiklio privalumas – jis kainuoja apie 1700 eurų. Kahles garantuoja labai aukštą kokybę už protingą kainą.

Kahles Helia 2.4-12×56i
Gamintojo reklaminė nuotrauka

Susiję straipsniai

Naujasis žurnalo priedas jau prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.