Nuo sausio pabaigos Rusijos federacijos teritorijoje leidžiama medžioti lankais ir arbaletais, kurių įtempimo galia yra atitinkamai 60 ir 95 svarai. Pagal įstatymą šie įrankiai dabar klasifikuojami kaip medžiokliniai ginklai ir prilyginami medžiokliniams lygiavamzdžiams šautuvams.
Naudoti medžioklėje arbaletą ar lanką galės tik asmenys, kurie turi medžiotojo ir medžioklinių šaunamųjų ginklų laikymo leidimus. Specialiose parduotuvėse įsigijus lanką ar arbaletą, bus privaloma registruoti jį Rusijos nacionalinės gvardijos tarnyboje.
Iki šiol tokiais galingais lankais ir arbaletais Rusijoje prekiauti buvo draudžiama. Vis dėlto, remiantis oficialiais duomenimis, per pastaruosius penkerius metus į Rusiją kasmet buvo įvežama apie 200 tūkst. mažesnės galios lankų ir arbaletų, tačiau jie nebuvo tikrinami ir prekiauti jais nebuvo leidžiama. Prilyginus minėtos galios prietaisus medžiokliniams ginklams, Rusijos valdžia tikisi geriau suprasti, kiek ir kokių lankų bei arbaletų turi valstybės piliečiai. Kol kas dar neparengtos privalomosios tokių ginklų registravimo, laikymo ir gabenimo taisyklės. Manoma, kad patikrinti ir legalizuoti anksčiau įsigytus lankus ir arbaletus bus galima per tinkamą įrangą turinčias sertifikuotas ginklų dirbtuves.
Pagrindinis lankų ir arbaletų legalizacijos priešininkų argumentas – baimė dėl didesnės brakonierystės, nes šių visiškai tylių medžioklės įrankių naudojimo neva bus neįmanoma kontroliuoti. Europos lankininkystės federacijos (EBF) oficialiojo nario Rusijos lankininkystės klubo vadovas, publicistas, medžiotojas Sergejus Bešencevas nurodo, kad norint naudoti lanką ar arbaletą reikia didžiulio pasirengimo ir įgūdžių, kuriuos reikia visą laiką tobulinti.
“Naudoti lanką neapsimoka, nes prie gyvūno prieiti sunku, palankių momentų mažai. Taigi galima teigti, kad toks „nepelningas“ medžioklės būdas brakonierius vargu ar domins. Be to, išlaidos gana didelės. Kalbant apie ginklų apyvartos kontrolę, konkrečios galios lankai prilyginami medžiokliniams šautuvams, o tai reiškia tokią pat rimtą jų apyvartos priežiūrą“, – teigia S. Bešencevas. Beje, Rusijos lankininkystės klubas gavo oficialią EBF akreditaciją ir turi teisę siūlyti teorinio bei praktinio šaudymo kursus norintiems užsiimti šiuo sudėtingu medžioklės būdu.
Latvijos lankininkų asociacijos steigėjas ir vadovas Janis Kliavinis neseniai grįžo iš kasmetinio EBF suvažiavimo, kuris šį kartą vyko Baltarusijoje – medžioklės ūkyje Krasnij bor. Latvijai atstovavo ir lankininkystės entuziastas, medžiotojas Ugis Uozuolinis, medžiojęs keliose šalyse. Kasmetinis EBF suvažiavimas Baltarusijoje vyksta jau antrą kartą. „Šį kartą Ugiui įteiktas svarbus apdovanojimas, nes jis buvo pirmas Europos Sąjungos atstovas, lanku ir strėlėmis Baltarusijoje sumedžiojęs kanopinį gyvūną – pernai vasarą Ugiui pasisekė gauti stirnino trofėjų. Ir šiemet EBF suvažiavimo garbei surengtoje medžioklėje ūkyje Krasnij bor Ugis sumedžiojo elnio jauniklį“, – pasakoja J. Kliavinis.
“Daugelyje šalių net nereikia leidimo norint naudoti lanką, o visi šie registruoti žmonės yra įvairių asociacijų ir organizacijų nariai. Iš tiesų lankininkų galėtų būti daug daugiau, turint omenyje, kiek daug medžiotojų yra Prancūzijoje. Likusioje Europoje, kur medžioklės kontrolė daug kur gerokai griežtesnė nei Baltijos šalyse, nefiksuota atvejų, kad medžiotojas būtų ką nors nelegaliai sumedžiojęs ar nepranešęs apie sužeistą gyvūną. Priešingai – visur, kur mokomi lankininkai, pabrėžiamas griežtas reikalavimas naudoti kraujasekį šunį per artimiausias dvylika valandų po medžioklės, jei gyvūnas buvo sužeistas ar nubėgo. Ir brakonieriavimas su lanku kaip juridinis faktas per šiuos metus nebuvo fiksuotas nė karto“, – teigia J. Kliavinis. Anot jo, lankininkystės priešininkų argumentas, kad nesant šūvio garso negalima atpažinti nelegalios medžioklės, nėra pakankamas, kad nebūtų leista šių įrankių naudoti. „Latvija ir daugelis kitų šalių jau seniai naudoja šautuvų duslintuvus, ir tai niekaip nepaveikė brakonierystės apimties ar jos atvejų atskleidimo statistikos“, – aiškina J. Kliavinis.
Pasak specialistų ir entuziastų, medžioklė lanku ar arbaletu yra labai specifinė. Finansiškai ji nėra daug brangesnė už medžioklę šaunamaisiais ginklais, tačiau jai reikia ypatingo pasirengimo ir nuolat tobulinti įgūdžius. Be to, lankininkui reikia daug didesnės kantrybės ir žinių, kad prieitų prie gyvūno pakankamai arti.
„Pakankamos galios lankas ar arbaletas tinka elniniams ir kitiems stambiesiems žvėrims, taip pat smulkiesiems plėšrūnams ir graužikams medžioti. Pavyzdžiui, Estijoje legalizuojant šį medžioklės būdą eita mažesnio pasipriešinimo keliu – 2012 metais leista lanku medžioti lapes, mangutus ir bebrus. Graužikų medžioklė sekasi geriausiai – lankas turbūt yra tinkamiausias ginklas bebrams medžioti, nes prie strėlės pririšta virvė leidžia visada paimti laimikį, kuris šiaip medžiojant šautuvu labai dažnai nugrimzta. Nuo tada, kai Estijoje leista medžioti lanku, jokių incidentų ar brakonieriavimo atvejų nekonstatuota, ir estai ruošiasi leisti stambiųjų gyvūnų medžioklę atitinkamos galios įrankiais. Tarp kitko, per tuos metus lankininkų Estijoje padaugėjo nuo 20 entuziastų iki 75 medžiotojų“, – pasakoja J. Kliavinis.
Dar vienas teigiamas pavyzdys naudojant lankus – galimybė miestų ir kaimų teritorijoje sumažinti ten gyvenančių laukinių žvėrių, pavyzdžiui, lapių. „Medžiojant lanku šūvis būna be garso ir netrikdo gyventojų. Be to, rikošeto galimybė praktiškai lygi nuliui, – sako J. Kliavinis. – Tokia smulkiųjų plėšrūnų populiacijos kontrolė praktikuojama Ispanijoje ir Portugalijoje.“
Faktai
JAV medžioklė lanku leidžiama visose valstijose. Alabamoje, Arizonoje, Džordžijoje, Kentukyje, Mičigane, Tenesyje, Vermonte ir Virdžinijoje nėra jokių apribojimų, Oregone draudžiama medžioti arbaletu.
Kanadoje medžioklė lanku leidžiama visur, bet kai kuriose provincijose yra lanko dydžio ir galios apribojimų. Pavyzdžiui, draudžiama naudoti arbaletus, trumpesnius nei pusė metro, ar pistoleto tipo arbaletus vienai rankai. Na, o didesnius ar karabino tipo arbaletus galima naudoti be leidimo. Įvairūs medžioklės sezonų apribojimai galioja visose Kanados provincijose, neskaitant Britų Kolumbijos, kur lanką ar arbaletą galima naudoti bet kurį medžioklės sezoną. Niufaundlande ir Labradoro provincijoje arbaletas draudžiamas.
Europos direktyvos leidžia medžioti lanku, bet draudžia arbaletu.
Vokietijoje nėra teisės aktų ar straipsnių, reguliuojančių medžioklę lanku, tik paminėta, kad šiais įrankiais negalima medžioti ruonių ir kanopinių.
Prancūzijoje norint medžioti lanku reikia išklausyti specialius kursus, gauti medžiotojo pažymėjimą ir metinį medžioklės leidimą. Taip pat Prancūzijoje reglamentuojamos medžioklinės strėlės – jų antgaliai turi būti bent 40 mm ilgio, su bent dviem briaunomis, kurių pjaunamojo paviršiaus ilgis – ne mažesnis kaip 25 mm.
Baltarusijoje lanku ir arbaletu galima medžioti šernus, stirnas, elnius, danielius, bebrus, ūdras, kurtinius ir tetervinus. Ginklo įtempimo galia turi būti tokia pat, kaip nustatyta ką tik priimtose Rusijos ginklų įstatymo pataisose – 60 svarų lankui ir 95 svarai arbaletui.
Ukrainoje lankais ir arbaletais medžioti draudžiama, išskyrus pramoninę kailinių žvėrelių medžioklę.
Australijoje medžioklė lanku gana rimtai reglamentuojama, pradedant medžioklės ir ginklų licencijomis, baigiant sezoniniais ir kitais apribojimais. Pavyzdžiui, Viktorijos valstijoje reikia mokėti lanko rinkliavą, o Pietų Velso valstijoje medžiotojas turi gauti specialų sertifikatą, patvirtinantį, kad jis gali nugalabyti medžiojamąjį gyvūną pagal humaniškos medžioklės principus.
Pietų Afrikos Respublikoje medžioti lanku licencijos nereikia, tačiau reglamentuojama įvairių rūšių gyvūnų medžioklei tinkamo lanko galia.
Naujojoje Zelandijoje gamtos rezervatuose galima medžioti su Gamtos apsaugos departamento leidimu, o privačiose žemėse užtenka savininko sutikimo. Draudžiama naudoti užnuodytas strėles, sprogstamąsias medžiagas ar strėlių antgalius dantytomis geležtėmis.