Stirnų patinai
Medžioklės sezonas nuo gegužės 1 d. iki spalio 31 d.
Kodėl taip anksti? Anksčiau stirninų medžioklės sezonas prasidėdavo gegužės 15 d., prieš tai – birželio 1 d. Medžioklės taisyklių pakeitimai buvo įvesti siekiant prisitaikyti prie klimato pokyčių ir lenkiškos medžioklės praktikos.
Sezoninių ribų nustatymas yra viena iš gyvūnų populiacijos kontrolės priemonių. Sezono ilginimas, datų keitimas gali efektyviau paveikti žvėrių skaičių medžiojant konkrečios lyties individus vienu ar kitu biologinio aktyvumo periodu.
Skaitykite apie gyvūnų populiacijos kontrolės būdus gegužės/birželio mėn.
Stirninų sezono pradžios paankstinimas leidžia efektyviau atrinkti selektyvius egzempliorius, kuriuos dar galima rasti įprastose jų buveinėse gegužės mėnesį. Kodėl po to jaunuolius su su pirmaisiais ar antraisiais ragais bus nelengva rasti, sužinosite pažiūrėję vaizdo įrašą.
Šernai
Medžioklės sezonas tęsiasi ištisus metus
Anksčiau šernų medžioklės sezonas taip pat turėjo pertrauką, tačiau šernas yra gyvūnas, kuris palankiomis sąlygomis dauginasi labai greitai. Subrendusios patelės gali turėti net 10 ar daugiau paršelių. Štai kodėl šiais laikais šernų galime išvengti ištisus metus.
Antra priežastis, kodėl šio gyvūno mitybai neribojama, yra afrikinio kiaulių maro (AKM) plitimas. Mokslininkai ir Maisto ir veterinarijos tarnybos atstovai pabrėžia: „Kuo mažiau šernų, tuo didesnė tikimybė sustabdyti šios infekcijos plitimą ir pasiekti jos išnaikinimą gamtoje“.
Kol AKM nepasiekė Lietuvos, šernų buvo apie 22 tūkst. 2015 metais populiacija dar labiau išaugo, tačiau jau kitą sezoną šernų sumažėjo beveik 8 tūkstančiais.
Aplinkos ministerijos statistika
Lapes
Lapė yra labai gražus, protingas ir simpatiškas gyvūnas. Tuo pačiu metu tai yra negailestingas ir puikus medžiotojas. Lapė gali lengvai sumedžioti stirnos jauniklį. Užregistruota atvejų, kai lapė užpuolė net suaugusias stirnas.
Viena vertus, lapės yra labai naudingi gyvūnai, nes didžiąją jų dietos dalį sudaro įvairūs graužikai. Tai reiškia, kad lapės naudingos ir žmonių ūkiui – mažina graužikų populiaciją, daromą žalą ir ligų plitimą.
Tuo pačiu metu, esant palankioms sąlygoms, lapės dauginasi ir pradeda apkrauti ekosistemą. Tankiose populiacijose labai greitai plinta ligos: niežai, kaspinuočiai ir kitos žmonėms taip pat pavojingos infekcijos.
Todėl lapes leidžiama medžioti ištisus metus, tačiau dauguma medžiotojų laikosi apsaugos laikotarpio. Dažniausiai prasideda po rujos ir tęsiasi iki pirmųjų šalnų. Vienas iš medžioklės etikos postulatų yra tas, kad žvėriena turi būti naudojama kuo pilniau. Žiemą lapės turi gražų kailį, iš jų galima pasigaminti gražių aksesuarų ir drabužių.
Invazinės rūšys
Mangutus, paprastuosius meškėnus, kanadines audines, nutrijas, ondatras leidžiama medžioti visus metus.
Mangutas arba usūrinis šuo
Europinėje Eurazijos dalyje usūriniai šunys buvo paleisti Sovietų Sąjungos laikais. Praėjusio amžiaus trečiajame dešimtmetyje į mūsų krašto ekosistemą buvo nuspręsta įvesti dar vieną medžiojamą gyvūną.
Ši plastiko rūšis greitai užėmė „siūlomas“ teritorijas ir dabar usūrinis šuo nuolat sutinkamas gamtoje. Tačiau reikia pastebėti, kad jie dauginasi ne taip greitai, kaip lapės ir vilkai efektyviai kontroliuoja meškėnų skaičių.
Žiemą mangutas miega. Kad išgyventų žiemą, jis sukaupia riebalus, kurių kiekis siekia iki 30% gyvūno svorio. Tikriausiai todėl vilkai mangutus laiko vertingu patiekalo priedu. Sakoma, kad mongolai valgo ir mangutus…
Paprastasis meškenas
paprastųjų meškėnų medžioklė leidžiama ištisus metus ir turi būti vykdoma. Meškėnas yra judresnis nei skalikas ir lapė. Jis gali lipti į medžius! Šios rūšies paplitimas Lietuvoje reikš grėsmę visiems paukščiams! Ir tiems, kurie lizdus sukasi ant žemės, ir tiems, kurie peri medžių šakose.
invazini plėšrūnai – nutrija ir ondatra
Ondatros gyvenimo būdas beveik toks pat kaip bebro. šios rūšies gyvūnai yra gana dažni, nors juos ir sunkiau pastebėti. Ondatros turi gražų kailį ir JAV yra labai medžiojamos spąstų. Canibear 110 gaudyklės yra tinkamos ondatroms gaudyti.
Laukinėje gamtoje nūtrijos yra gana retos. Anksčiau šie gyvūnai buvo veisiami kailiui ir mėsai. Šiais laikais jis nėra toks populiarus. Ir ondatras, ir nutrijas galima medžioti ištisus metus.
Ondatros medžioklė naudojant prijaukintas audines
Ondatros medžioklė su spąstais žiemą
Bebrų medžioklės ezonas baigėsi ir dabar net didžiausi patinai nieko nebijo
Bebrai yra labai įdomūs gyvūnai. Pavyzdžiui, ar žinojote, kodėl niekas niekada nematė labai mažų bebrų jauniklių? Kadangi jų plaučių tūris yra toks didelis, palyginti su jų kūno svoriu, jie negali pasinerti į namą, kurio įėjimas yra vandenyje.
Išleistas naujas žurnalo numeris!