Patirtis

Kodėl vilkų limitas yra toks pat kaip ir praėjusiais metais?0

Nuotrauka: unsplash.com

Patvirtintas 2024/2025 m. vilkų medžioklės limito įsakymas

Remdamasi moksliniais tyrimais ir ankstesnių sezonų rezultatais, Aplinkos ministerija nustatė ir patvirtino tokį patį vilkų sumedžiojimo limitą kaip ir praėjusiais metais – 341 gyvūnas.

Įdomu tai, kad šiemet atlikti praėjusio sezono sumedžiotų vilkų audinių tyrimai parodė mažesnį šeimų skaičių nei anksčiau. 2023 m. mokslininkai nustatė, kad Lietuvoje buvo ne mažiau kaip 91 vilkas ir nustatė 341 vilko limitą.

Pagal Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos 2023–2024 m. sumedžiotų vilkų tyrimų rezultatus genetinių ir amžiaus tyrimų pagrindu buvo nustatyta, kad sumedžioti jaunikliai (amžius iki 1 metų) dalijasi į 69 artimais giminystės ryšiais nesusijusias grupes (šeimas). Genetinių ir gimdų tyrimų pagrindu nustatytos 3 sumedžiotiems jaunikliams negiminingos patelės, kurios 2023 m. pavasarį atsivedė jauniklių vadą. Vadovaujantis 2023–2024 m. žiemos apskaitų pagal pėdsakus sniege medžiaga ir pranešimų apie vilkų aptikimo (laikotarpiu nuo 2023 m. rugsėjo 1 d. iki 2024 m. rugpjūčio 31 d.) registravimus visus metus (VSTT Biologinės įvairovės duomenų bazėje) pagrindu, atsižvelgiant į biologiškai galimus šeimų teritorijų nutolimus, suskaičiuota atitinkamai dar 7 ir 4 atskiros vilkų šeimos. Apibendrinus rezultatus, gauta, kad Lietuvos teritorijoje gyveno ne mažiau kaip 83 vilkų šeimos.

Atlikus sumedžiotų vilkų genetinių ir amžiaus tyrimus, nustatyta, kad sumedžioti jaunikliai yra iš 69 artimais giminystės ryšiais nesusijusių grupių (šeimų). 2022–2023 m. sumedžiotų vilkų genetinių ir amžiaus tyrimų pagrindu buvo nustatytos 64 vilkų šeimos, t. y. genetiniais tyrimais pagrįsta, kad šeimų skaičius šalyje pastaraisiais metais nežymiai augo.

Tačiau Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Biologinės įvairovės duomenų bazėje 2023-2024 m. buvo užregistruota gerokai mažiau pranešimų apie vilkų buvimo vietas. Pagal šiuos duomenis buvo nustatyta du kartus mažiau šeimų nei praėjusiame medžioklės sezone. Toks didelis duomenų skirtumas siejamas su pranešėjų aktyvumo sumažėjimu, bet ne su realiu vilkų gausos sumažėjimu. Todėl patikimesniu duomenų šaltiniu laikomi genetiniai tyrimai, įrodantys tolesnį nedidelį vilkų šeimų skaičiaus augimą.

Kadangi vilkų skaičius yra labai panašus kaip ir pernai, o Vilko apsaugos planas įpareigoja saugias ribas viršijančios populiacijos naudojimą planuoti taip, kad būtų užtikrintas jos tolygus sumažinimas, todėl ir buvo nustatytas toks pats kaip ir pernai vilkų sumedžiojimo limitas.

Vilkų ūkiniams gyvūnams daroma žala pastaraisiais metais išlieka gana didelė. Iki 2024 m. rugsėjo 16 d. atlyginant vilkų ūkiniams gyvūnams padarytą žalą išmokėta 131 000 eurų, iki 2023 m. rugsėjo 12 d. – 112 908 eurų, iki 2022 m. rugsėjo 20 d. – 127 137 eurų kompensacijų ūkinių gyvūnų augintojams.

Susiję straipsniai

Kaip žinoma, praėjusį sezoną medžiotojams nepavyko pasiekti limito. Buvo nurodytos kelios priežastys, tačiau dažniausiai buvo teigiama, kad vilkų medžioklės sezonas turėjo prasidėti anksčiau, t. y. liepos viduryje arba pirmąją rugpjūčio dieną.

Vilkų sezono pratęsimas ar limito panaikinimas?

!PRENUMERUOKITE žurnalą Medžioklė 2025 metams!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.