Patirtis

Kodėl miške reikia dainuoti ir kada reikia kristi veidu į samanas? Elgesio patarimai susidūrus su lokiu0

Nuotrauka: Pixabay.com

Rudasis lokys – dar reta, bet vis dažniau pastebima rūšis Lietuvos miškuose ir net prie gyvenviečių. Visai neseniai rudoji lokė klaidžiojo Vilniaus gatvėse, o gyventojai ją stebėjo iš balkono. Lokiai pastebėti ir netoli Marijampolės bei Molėtų – juos vis dažniau fiksuoja medžioklės kameros rytinėje ir šiaurinėje Lietuvos dalyje, įvairiuose rajonuose. Atsižvelgiant į tai, kad lokys gali įveikti itin didelius atstumus, kai kurie individai neabejotinai užfiksuoti kelis kartus skirtingose vietose.

Tačiau faktas, kad šių plėšrūnų buvimas Lietuvoje akivaizdžiai didėja, šiandien jau nekelia abejonių ir specialistams. Be to, šių metų pradžioje vienam miškininkui pavyko nufilmuoti visai mažą lokiuką, pastebėtą netoli rytinės–šiaurinės Lietuvos sienos. Tai gali reikšti, kad šis jauniklis jau gimė Lietuvoje. Lokio buvimas tam tikroje teritorijoje žiemą, žiemos miegas ir jauniklių atsivedimas – tai vieni iš aiškiausių požymių, kad rudųjų lokių populiacija mūsų šalyje po truputį atsikuria.

Nors šie gyvūnai dažniausiai vengia žmonių, netikėta akistata gali būti pavojinga tiek žmogui, tiek pačiam lokiui. Todėl svarbu žinoti, kaip elgtis, kad būtų išvengta konflikto ir galima būtų saugiai atsitraukti.

Kaip elgtis susidūrus su lokiu?

– Lokį pastebėjote iš tolo: kalbėkite ramiu balsu, lėtai traukdamiesi atgal, išlaikykite jį regos lauke. Neatsisukite nugara, nebėkite.

– Netikėtai atsidūrėte arti lokio: likite vietoje, nekvėpuokite triukšmingai, nejudėkite staigiai. Lėtai ir atsargiai traukdamiesi atgal parodykite, kad nesate grėsmė.

– Pastebėjote lokės jauniklius: jokiu būdu nesiartinkite. Nedelsdami pasitraukite priešinga kryptimi. Motina gali būti itin agresyvi.

– Lokys ima artintis: pasiruoškite naudoti pipirinių dujų balionėlį, jeigu jį turite. Stovėkite ramiai, bet būkite pasirengę gintis, jei lokys prieis arti.

– Lokys puola: atsigulkite veidu į žemę, rankomis uždenkite galvą ir sprandą, kojas ištieskite į šalis, kad lokiui būtų sunkiau jus apversti. Elkitės tarsi būtumėte negyvas.

– Norėdami išvengti susidūrimo: judėkite mišku garsiai – kalbėkite, dainuokite, naudokite skambaliukus. Tokiu būdu lokys jus išgirs ir pasitrauks.

– Venkite maisto kvapų gamtoje: nepalikite maisto ar atliekų. Lokiai turi labai jautrią uoslę ir gali prisivilioti net kvapais iš didelio atstumo.

Kaimo vietovėse

– Aplinkos švara ir kvapų kontrole. Maistas, augalai, atliekos ir gyvūnų pašarai neturėtų būti paliekami lauke ar kieme. Lokius traukia kvapai, todėl net ir vienkartinis maisto likučių palikimas gali juos privilioti.

– Nelaikykite komposto atvirai. Organinės atliekos, vaisių likučiai ir kiti skanūs kvapai yra stiprus masalas lokiams. Komposto krūvos turėtų būti uždengtos arba visai atsisakytos, jei gyvenate netoli miško.

– Įsirenkite uždarą šiukšlių konteinerį. Geriausia – metalinį arba su sandariu dangčiu, kurio lokys negalėtų lengvai atidaryti. Reguliariai išvežkite atliekas ir nelaikykite jų šalia namų ar ūkinio pastato.

– Gyvulių pašarai turėtų būti laikomi sandėliuose. Grūdai, kombinuoti pašarai ar net šienas gali tapti papildomu lokių traukos objektu, todėl svarbu juos laikyti pastatuose su uždaromis durimis.

– Venkite palikti grilius, rūkyklas ar maisto gaminimo įrankius lauke. Net panaudotas grilio tinklas ar lauko viryklė gali skleisti kvapą, kuris lokiui pasirodys kaip ženklas, kad čia verta sugrįžti.

Keletas faktų apie lokius

Lokis stovėdamas ant užpakalinių kojų gali užaugti net iki 3 metrų aukščio – toks jo ūgis leidžia geriau apžvelgti aplinką ir pabrėžia fizinę jėgą .

Lokiai gali svorėti nuo 100 iki 600 kg, priklausomai nuo lyties, amžiaus ir maisto prieinamumo – patinai dažniausiai sunkesni nei patelės.

Jie gali bėgti net 40–50 km/h greičiu, kas yra įspūdinga, atsižvelgiant į jų milžinišką kūno struktūrą.

Vidutinė laukinių lokių gyvenimo trukmė – apie 20–30 metų, tačiau kai kurie individai sulaukia net iki 37 metų.

Šie plėšrūnai yra pripažinti visavalgių (omnivorais) – minta uogomis, žuvimi, vabzdžiais, smulkiais žvėrimis ir net gedimo požymių turinčiu maistu .

Lokiai – puikūs plaukikai ir neretai persikelia upėmis ar ežerais, ieškodami maisto ar naujų teritorijų.


Nuotrauka: wildbruecke.de

Kiek lokių Lietuvoje?

Oficialiais vertinimais, šiuo metu Lietuvoje gali gyventi apie 20 rudųjų lokių, tačiau tikslus skaičius nėra žinomas. Lietuvių medžiotojų ir žvejų draugijos tinklalapyje veikianti interaktyvi lokių stebėjimų žemėlapio sistema rodo, kad vien per pirmąjį 2025 metų pusmetį buvo užregistruota daugiau nei 40 pranešimų apie lokių pastebėjimus skirtinguose šalies regionuose.

Tai leidžia manyti, kad šių plėšrūnų gali būti daugiau, nei manoma iki šiol. Vis dėlto, Lietuvoje kol kas nėra vykdomas sistemingas rudųjų lokių populiacijos monitoringas – stebėjimai pagrįsti pavienių žmonių pranešimais, vaizdo įrašais ir atsitiktiniais radiniais. Dėl šios priežasties kol kas neturime moksliškai pagrįstų duomenų apie šių gyvūnų gausą ar paplitimą.

Susiję straipsniai

Galima sakyti, kad rudieji lokiai po truputį sugrįžta į Lietuvą. Tai ne tik natūrali gamtos proceso dalis, bet ir iššūkis visuomenės pasirengimui gyventi šalia laukinės faunos. Svarbu ne tik žinoti, kaip elgtis susidūrus su lokiu, bet ir keisti požiūrį – šis plėšrūnas nėra priešas, o mūsų kraštovaizdžio dalis, kuriai turime rodyti pagarbą ir atsakomybę.

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.