Patirtis

Kodėl mes mylime lokius? Kaip mokslas paaiškina mūsų simpatijas šiam pavojingam plėšrūnui0

Nuotrauka: Pixabay.comj

Nors rudasis lokys yra vienas didžiausių ir pavojingiausių plėšrūnų Europoje, daugeliui žmonių šis gyvūnas kelia ne baimę, o simpatiją. Meškų atvaizdai puošia vaikiškas knygas, minkštus žaislus, animacinius filmus, o socialiniuose tinkluose itin išpopuliarėja vaizdo įrašai, kuriuose lokiai vaikšto per kiemą, žaidžia su statinėmis ar plaukioja ežeruose. Kodėl šis miško milžinas mums atrodo toks artimas ir mielas? Atsakymų reikėtų ieškoti psichologijoje, kultūroje ir žmogaus pasąmonėje.

1. Vaikiškų bruožų efektas

Austrų etologas Konradas Lorencas dar 1943 m. aprašė vadinamąjį Kindchenschema – tai įgimta žmonių reakcija į tam tikrus vaikiškus bruožus: dideles akis, apvalų veidą, minkštus plaukus, trumpą nosį, nerangią eiseną. Tokios savybės būdingos kūdikiams – ir… lokiams.

Ypač lokiukams. Net suaugęs rudasis lokys, stovėdamas ant užpakalinių kojų, savo plačia krūtine, didelėmis letenomis ir tankia vilna primena milžinišką žaislą. Žmonės instinktyviai nori globoti, saugoti ir gailėti būtybių su tokiais bruožais. Todėl net šio plėšrūno atvaizdas dažnai sukelia ne baimę, o šypseną.

Dėmesio! Naujas lokio pastebėjimas Ignalinos rajone. Plėšrūną nuo namų atbaidė tik šuns lojimas

2. Meška kaip kultūros simbolis ir žaislas

Meška jau seniai tapo švelnumo ir saugumo simboliu. Legendinis Teddy bear (Tedis meškinas) atsirado po to, kai JAV prezidentas Teodoras Ruzveltas atsisakė sumedžioti mažą meškiuką – ši istorija įkvėpė žaislų gamintojus, ir 20 a. pradžioje meškinai tapo vienu populiariausių vaikų žaislų.

Pasakose meškos dažnai vaizduojamos kaip geraširdės, truputį nerangios, bet švelnios būtybės – prisiminkime Mikę Pūkuotuką, Balu iš „Džiunglių knygos“, Padingtoną ar trijų meškų šeimyną. Šie personažai formuoja jaukų, teigiamą emocinį ryšį su meškos įvaizdžiu – dar nuo ankstyvos vaikystės.

3. Simbolinė dviprasmybė: jėga ir švelnumas

Meška – tai dvigubas simbolis. Iš vienos pusės – ji galinga, laukinė, viena vaikštanti būtybė, atspindinti prigimtinę jėgą. Iš kitos – ji rūpestinga motina, kuri gina savo jauniklius iki mirties. Psichologai teigia, kad žmonės dažnai susitapatina su tokia simbolika – noras būti stipriam, bet kartu ir mylimam, priimtam, saugiam.

Todėl meška kultūroje dažnai tampa vidinės stiprybės ir harmonijos simboliu. Ji – ne agresorius, o išmintinga ir galinga jėga, kurią reikia gerbti, o ne bijoti.

4. Medijos ir populiariosios kultūros įtaka

Šiuolaikinė žiniasklaida ir kinas stiprina šį meškos įvaizdį. Animaciniai filmukai, knygos ir socialinių tinklų turinys dažnai vaizduoja meškas su žmogiškomis emocijomis, komiškais judesiais ir švelniu charakteriu. Vinnis Pūkuotukas, Padingtonas, „Maša ir Lokys“ – visi šie personažai formuoja pozityvų, emociškai artimą meškos paveikslą.

Net realybėje užfiksuoti vaizdai – lokys stovi ant dviejų kojų, „mojuoja“, „sėdi kaip žmogus“ – interpretuojami ne kaip pavojus, o kaip juokingi, net mieli momentai.

Ką sako mokslas?

Tyrimai patvirtina: žmonės nesąmoningai teikia pirmenybę gyvūnams, kurių išvaizda primena kūdikius. Linfildo universiteto (University of Lincoln, 2013) tyrime nustatyta, kad vaikiškų bruožų turintys gyvūnai (tarp jų ir meškos) automatiškai sukelia didesnį pasitikėjimą, simpatiją ir norą juos saugoti.

Žurnalas „Anthrozoös“ taip pat analizuoja, kodėl net plėšrūs gyvūnai (pvz., meškos, vilkai ar didžiosios katės) gali būti matomi kaip artimi, jei tik juos pateikiame per simbolinę ar kultūrinę prizmę.

Pabaigai
Lokys – tai daugiau nei laukinis gyvūnas. Tai archetipas, su kuriuo žmogus susijęs emociškai, instinktyviai ir kultūriškai. Mes matome jame tiek draugą, tiek globėją, tiek pirmykštės gamtos jėgą. Jis atrodo pažįstamas, artimas, net jeigu realybėje gali būti pavojingas.

Susiję straipsniai

Galbūt būtent ši priešprieša – tarp grėsmės ir švelnumo – daro lokį vienu žmogiškiausių gyvūnų mūsų vaizduotėje. O kai susitinkame jį miške – atsargiai traukiamės atgal. Bet kai susitinkame jį pasakose, sapnuose ar vaikystės prisiminimuose – apkabiname kaip seną draugą.

Lūšis užpuola katiną, meška sprogdina internetą, o bebras nė kenkėjas. Miško naujienos #7

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.