
Daugelis esate girdėję apie SRIS portalą, bet nelabai žinote – kas tai yra, kaip jis veikia? Dar kartelį primename, kad SRIS – tai Saugomų rūšių informacinė sistema.
Ji sudaryta iš kelių pagrindinių dalių – saugomų rūšių radaviečių duomenų bazės ir rubrikos, skirtos informacijai apie saugomų rūšių naudojimo teisinį reguliavimą, būklę (joje talpinami apibendrinti paplitimo žemėlapiai pagal SRIS duomenų bazėje esančius įrašus). Teisinė gyvūnų, augalų ir grybų rūšių apsauga yra svarbi priemonė, siekiant išsaugoti biologinę įvairovę.
Taip pat SRIS portale galima rasti naujienas apie saugomas rūšis, paslaugų paketą, atsisiųsti leidinį „Raudonoji knyga“ ir kt.
Saugomų rūšių informacinės sistemos ypatumas, kad piliečiai gali teikti duomenis apie stebėtas saugomas rūšis, teikti prašymus gauti išrašams apie saugomų rūšių paplitimą jiems aktualioje teritorijoje arba gauti prieigą matyti šiuos duomenis radaviečių žemėlapyje, prisijungus prie SRIS per elektroninius valdžios vartus.

Siekiant užtikrinti į SRIS teikiamų duomenų apie saugomas rūšis, jų augavietes ir radavietes tikslumą ir teisingumą, prieš paskelbiant juos SRIS, duomenis (išskyrus ekspertų pateiktus ir patvirtintus) pagal priskirtą sritį tikrina ekspertai.
Esami sistemoje duomenys nuolat tikrinami ir aktualizuojami pagal poreikį, gavus informacijos apie duomenų pasikeitimus. Taip pat dalis duomenų aktualizuojama kiekvienais metais Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos ar saugomų teritorijų direkcijų specialistų.
Duomenų įvedimo į sistemą intensyvumas ir dažnis priklauso nuo stebėtojų aktyvumo, įvairių organizacijų, įmonių ar institucijų vykdomų projektų, teritorijų planavimo procedūrų. Kai didesni tyrimai vykdomi aktualiose teritorijose, tuo metu ir daugiau duomenų įvedama. Kaip išskirtinį atvejį galima paminėti 2014-2016 m. Gamtos tyrimų centro vykdytą projektą „Mokslinių tyrimų ir išsklaidytos informacijos apie saugomas rūšis parengimas ir įvedimas į vieningą Saugomų rūšių informacinę sistemą (SRIS)”, kurio metu į sistemą buvo įvesta apie 53 tūkst. naujų įrašų apie saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšis.
Šiuo metu Lietuvoje yra fiksuojamas 566 į Lietuvos raudonąją knygą įtrauktų rūšių skaičius ir 39 griežtai saugomų rūšių skaičius.
Prisijungimas prie Saugomų rūšių informacinės sistemos (SRIS)
!PRENUMERUOKITE žurnalą Medžioklė 2025 metams!

Naujausias žurnalo numeris jau čia!
