Patirtis

Kaip sumedžioti vilką? Skirtingi medžioklės būdai ir metodai0

Nuotrauka: piksit.com

Vilkas – tai ikoniškas gyvūnas, kuris pastaruosius 200 metų buvo pagrindinis ir didžiausias mūsų regiono plėšrūnas. Lokiai yra didžiausi mūsų žemyno plėšrūnai, tačiau Lietuvoje ir visame Baltijos regione jie buvo išnykę ir tik dabar grįžta ir mūsų gamtą.

Dabartinis vilko statusas

Pastaraisiais dešimtmečiais dėl kontroliuojamos medžioklės ir medžioklės nutraukimo kai kuriose Europos šalyse šių plėšrūnų populiacija padidėjo. O šį rudenį Europos Komisija nusprendė pakeisti vilko statusą iš griežtai saugomo į saugomą. Keliose šalyse, kuriose anksčiau apie vilkų medžioklę negalėjo būti nė kalbos, dabar raginama įtraukti šiuos plėšrūnus į medžiojamųjų rūšių sąrašą ir leisti kontroliuoti jų populiaciją. Taip yra Vokietijoje, Italijoje, Ispanijoje, Šveicarijoje, Nyderlanduose ir kitose šalyse, kuriose vilkai jau seniai nebijo žmogaus, daro didelę žalą galvijų ir arklių augintojams ir kelia grėsmę žmonių augintiniams.

Naktis vilkų teritorijoje su vilkų viliotoju Ričardu Černiausku. Video blogas #1

Vilkų limitas Lietuvoje

Nepaisydama gyvulių augintojų ir kaimo gyventojų skundų, medžiotojų organizacijų raginimų ir mokslinių duomenų, Aplinkos ministerija šiemet nesiryžo keisti vilkų medžioklės sezono. Interviu mūsų žurnalui ministerijos atstovai pripažino, kad institucija pasirengusi pradėti derybas dėl vilkų medžioklės sezono paankstinimo, bet reikia pagrįsto oficialaus pasiūlymo.

Šiais metais nustatytas toks pat vilkų limitas, kaip ir praėjusį medžioklės sezoną – 341 gyvūnas. Medžioklės sezonas tęsis iki kovo pabaigos arba kol bus išnaudoti visi leidimai. Limitas toks pat, kaip ir praėjusį sezoną, kai iš viso buvo sumedžioti 289 vilkai.

Daugelis nurodė, kad šis skaičius panašus į užfiksuotą ankstesniais metais ir gali reikšti, kad populiacija yra stabili, o ne didėja, kaip norėtų medžiotojai. Kiti prieštaravo, kad tai parodo medžiotojų pajėgumą – per dabartinį medžioklės sezoną su esamomis priemonėmis neįmanoma sumedžioti daugiau vilkų.

Medžiotojai ir medžiotojų organizacijos kaip pagrindinę kliūtį nurodo sezono trukmę. Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD) savo pasiūlymuose Aplinkos ministerijai siūlė paankstinti vilkų medžioklės sezono pradžią ir nustatyti sezoną nuo rugpjūčio 1 d. iki kovo 31 d.

Vienas žinomiausių vilkų medžiotojų Lietuvoje Aidas Stainys ragino pasidomėti kaimyninės Latvijos patirtimi: „Latvijoje vilkai medžiojami nuo liepos 15 dienos. Reikia pripažinti, argumentas, kad taip anksti pradėjus vilkų medžioklę bus sumedžioti tėvai, o dar per maži jaunikliai gali neišgyventi, yra pagrįstas. Man taip pat būtų gaila medžioti jauną vilko jauniklį. Medžiotojams medžioti jaunus gyvūnus būtų etikos, įgūdžių ir atsakomybės reikalas.“ Vis dėlto Latvijoje vilkai vasarą medžiojami medžioklėse su varovais.

Ar tikrai medžiosime vilkiukus vasarą?

Medžiotojas svarstė, ar sezono pradžia rugsėjo 1 d. suteiks medžiotojams pakankamai papildomo laiko. „Tai taip pat būtų gana logiška. Vilkų jaunikliai jau būna gana drąsūs ir išeina į lauką kartu su suaugusiaisiais, o rugsėjis yra labai aktyvus medžioklės mėnuo, kai miškuose būna daug medžiotojų, norinčių sumedžioti elnio ar briedžio patiną rujos metu. Grynai matematiškai tikimybė sutikti vilką rugsėjį gerokai padidėja, net jei to nesitikite“, – sakė A. Stainys.

„Šiais metais buvau pakviestas į medžioklę Latvijoje. Man pavyko sumedžioti alfa patelę. Žinoma, vietiniai medžiotojai labai apsidžiaugė. Buvo iškviesti mokslininkai, kad ištirtų vilko patelę. Buvo nustatyta, kad tais metais ji turėjo tris palikuonis. Po šios medžioklės vilko patinas su trimis jaunikliais buvo užfiksuotas kamera miške. Taip elgiasi vilkai – suaugusieji saugo ir augina jauniklius“, – pasakojo medžiotojas.

A. Stainio praktikoje pasitaikė dar vienas atvejis, patvirtinantis prielaidą, kad vasaros vilkų medžioklėje nebūtinai bus sumedžioti jauni žvėrys. Per vilkų medžioklę staugimo būdu jam pavyko prisivilioti vieną iš suaugusių gaujos narių, kuris sugalvojo iš arčiau pažvelgti, kas kaukia. Iš kitų suaugusių vilkų ir jauniklių balsų buvo aišku, kad gauja atsargiai laikosi miško priedangoje, o suaugę didieji vilkai jauniklių prie medžiotojo neprileidžia.

Kalbant apie vilkų medžioklės sezono pokyčius, dažnai remiamasi Latvijos patirtimi, ir čia reikėtų paminėti vilkų medžioklių su varovais organizavimo praktiką.

Rengiant šį straipsnį iš 300 Latvijoje išduotų leidimų sumedžioti vilką jau buvo panaudotas 221 leidimas!

Vilkų medžioklės būdai ir metodai

Yra kelios vilkų medžioklės rūšys. Vienos iš jų gerai žinomos ir įprastos mūsų medžiotojams, kitos – tradicinės tolimuose kraštuose ir net kitame žemyne.

Vilkų medžioklė su varovais viliojant vasarą

Šis metodas taikomas Latvijoje ir kitur. Vilkai taip medžiojami vasaros pabaigoje, kai jauni vilkai greičiausiai reaguoja.

Prieš medžioklę, ramų ir tylų vakarą, vilkų viliotojas ir keli medžiotojai vyksta į medžioklės plotus. Tamsoje viliotojas pradeda kaukti, skirtingose klubo teritorijos dalyse esantys medžiotojai klausosi, kur atsilieps vilkai. Jei plėšrūnai tyli, pabandoma kitą vakarą.

Medžioklė vyksta kitą rytą po to, kai vilkai atsiliepia ir sužinoma jų buvimo vieta. Kviečiama 150–200 ar daugiau medžiotojų. Medžioklėje dalyvauja nemažai varovų, bet šunų nenaudojama. Taip dažniausiai sumedžiojami tik pirmamečiai vilkiukai ir jaunikliai, o suaugę vilkai arba pabėga iš varymo, arba slepiasi, nes puikiai žino, kas vyksta, ir moka išvengti žmonių.

Medžioklė žiemą su vėliavėlėmis

Tai vienas veiksmingiausių vilkų gaudymo būdų. Patyręs medžiotojas apeina galimą vilkų dienojimo vietą ir pagal įėjimo ir išėjimo pėdsakus nustato, kiek varyme yra gyvūnų. Iškart po to kuo daugiau medžiotojų apeina mišką ir traukia virvę su vėliavėlėmis. Vėliavėlių dydžiai: plotis 10–15 cm, ilgis 25–30 cm, atstumas tarp jų nuo 55 iki 90 cm. Patogumo dėlei virvė su vėliavėlėmis vyniojama į ritinius po 400–500 m. Medžioklėje reikia turėti 4–6 km vėliavėlių. Vėliavėlės kabinamos 25–35 cm aukštyje nuo sniego paviršiaus, gerai matomose vietose. Vėliavėlės forma turi būti ovali, be aštrių kampų, plotis ne mažesnis kaip 2/3 ilgio.

Reikia nepamiršti, kad tokio atstumo nuo žemės ar sniego paviršiaus turi būti laikomasi visur – vėliavėlių linija turi atitikti kraštovaizdžio ypatumus tiek pakalnės viršuje, tiek griovio dugne.

Vilkas erzina stumbrus ir paskui turi bėgti!

Tada tokio aptvaro viduje, 30–40 m atstumu nuo vėliavėlių linijos, labiausiai tikėtinose gyvūnų pasirodymo vietose pastatomi medžiotojai ir varovai pradeda darbą. Jiems nerekomenduojama triukšmauti aptvare. Norint sustabdyti vilkus, pakanka kelis kartus atsikosėti. Tai neišgąsdins žvėries, jis eis ramiai, o tokiu atveju jį sumedžioti lengviau. Medžioklės su vėliavėlėmis sėkmę skatina masalo išdėliojimas. Jis leidžia sulaikyti vilkus medžioklei patogiose vietose.

Vasaros medžioklė vilkų irštvose

Šią medžioklę geriausia vykdyti rugpjūčio mėnesį. Pirmiausia nustatoma vilko irštvos vieta, patikrinami jaunikliai, apsupama norima teritorija ir išdėstomi medžiotojai. Į tokias medžiokles susirenka daug medžiotojų, jie turi kelti didelį triukšmą, kad išgąsdintų žvėris ir neleistų jiems sustoti, pasislėpti sunkiai prieinamose vietose.

Medžioklė su medžiokliniais šunimis prie urvo

Vilkus medžioti galima ir su medžiokliniais šunimis. Geriausia tai daryti prieš vasaros pabaigą, tuo metu vilkiukai dar maži. Vos pasirodžius medžiokliniams šunims, jie pradeda po vieną slėptis žolėje ar krūmuose ir juos galima sumedžioti. Dauguma suaugusių vilkų palieka vadą kilus pirmam pavojui, tačiau, jei jie lieka su vilkiukais, šunims tai tampa pavojinga. Todėl vilkų medžiotojas turi laikyti paruoštą šautuvą.

Medžioklė viliojant

Tai vienas įdomiausių vilkų medžioklės būdų. Panašus į elnių medžioklę rujos metu, kai medžiotojo ir gyvūno pokalbis padeda privilioti laimikį. Lygiai taip pat imituojant vilko balsą galima išvilioti vilkus iš miško ir juos sumedžioti. Šiuo atveju svarbiausia, kad viliotojas sugebėtų natūraliai imituoti vilko balsus. Profesionalūs staugikai sugeba kaukti skirtingais balsais ir imituoti vilkų dainas skirtingose situacijose.

Tai viena iš priežasčių, kodėl patyrę vilkų viliotojai nelinkę mokyti kitų šių įgūdžių. „Reikia mokytis, o kai kurie ir išmoksta. Dabar internete pilna vaizdo pamokų. Taip pat galite rasti vaizdo įrašų apie vilkų viliojimą. Tačiau reikia nepamiršti, kad vilkai greitai išmoksta atskirti žmogaus balsą nuo vilko. Kuo dažniau neprofesionalai bando apgauti vilkus, tuo gudresni gyvūnai tampa. Galiausiai jie daugiau nebeateina. Jie reaguoja, bet slapstosi miške, tarsi liepdami tam, kas staugia, pačiam ateiti pas juos“, – juokdamasis aiškino mūsų pašnekovas A. Stainys.

Medžioklė sekant pėdsakais

Medžiotojas gali sekti vieno vilko ar vilkų gaujos, kuri po naktinės medžioklės eina į dienos poilsio vietą kur nors miško tankmėje, pėdsakais. Patyręs ir atsargus medžiotojas gali priartėti pakankamai arti, kad galėtų iššauti. Tokia medžioklė geriausia, kai pučia lengvas vėjelis su sniegu, bet oro temperatūra nėra per žema.

Medžioklė su varovais viliojimo vietoje

Dažnai vilkų varyminė medžioklė vykdoma naudojant masalą, kurį reikia pastatyti ant nedidelio paaukštinimo. Tokiu atveju plėšrūnai prie jo prieis greičiau. Jei masalas didelis, žvėrys prie jo gali išbūti kelias dienas.

Tokioje vilkų medžioklėje paprastai dalyvauja iki 12 medžiotojų. Jie sustatomi aplink masalą dideliu ratu, kurio skersmuo gali būti iki 2 km. Negalima stovėti šalia automobilio, ant kelio ar atviroje vietoje, nes čia vilkas gali užpulti ar pamatyti medžiotoją ir nubėgti.

Medžioklė prie masalo

Šis metodas labai sėkmingas, jei vilkų viliojimo vieta yra tinkamoje vietoje – atokioje vietovėje, kur vilkams niekas netrukdo ateiti ir maitintis. Taip pat galite medžioti žalos vietose, kur vilkai sudraskė gyvulius. Radus nugaišusį ar papjautą laukinį gyvūną, galima netoliese įrengti slėptuvę ir laukti. Bet kuriuo atveju, vilkai kitą naktį grįš prie savo grobio.

Beje, pakeistos Medžioklės taisyklės neriboja, kokius natūralius masalus galima naudoti plėšrūnams medžioti. Tai reiškia, kad laikantis biologinių ir etinių normų, galima naudoti ir laukinius, ir ūkiuose auginamus gyvūnus, nesvarbu, ar tai būtų gyvūnų subproduktai, ar žuvis, ar kiti natūralūs masalai.

Vilkas puola avis uždaroje avidinėje ir drasko ėriukus

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

Susiję straipsniai

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.