Kas yra medžioklinis šuo? Jei į šį klausimą reikės atsakyti medžiotojui, jis tikrai pasakys, kad tai dar vienas šeimos narys. Toks pat svarbus, kaip ir žmonės šeimoje. Juk būtent medžioklinis šuo pavojingu momentu gali būti paskutinė medžiotojo gynybos linija. Šuo, daug negalvodamas, bus pasirengęs atiduoti gyvybę už savo šeimininką… Ir todėl mūsų, medžiotojų, pareiga yra kuo geriau rūpintis savo kompanionu, o jei būtina – ateiti jam į pagalbą, kad ir kur jis būtų.
Dėl šiuolaikinių technologijų galima tiksliai žinoti, kur šuo yra. Mano kolegos medžiotojai, kurie jau naudoja šunų sekimo sistemas, pasakoja, kad tik dėl šių sistemų buvo įmanoma rasti ir išgelbėti šunį, įkritusį į gilią duobę, iš kurios savo jėgomis šis ištrūkti negalėjo. Žinoma, yra ir liūdnų istorijų, kai vilkas šunį jau buvo sudraskęs, o GPS siųstuvas tik padėjo rasti tai, kas liko… Tačiau vis dėlto tai ir galimybė suprasti, kas nutiko šeimos augintiniui ir kodėl jis negrįžo iš medžioklės.
Čarlis ir Gatis
Medžiotojas Gatis Panavas, medžiojantis Latvijoje, palyginti neseniai tapo medžioklinės veislės šuns šeimininku – jam medžioklėje nuo šiol padeda suomių špicas Čarlis. Kiekvienas sąmoningas šuns savininkas nori žinoti, kur jo augintinis. Gali būti ne tik situacijų medžioklėje, bet ir kasdienybėje, kai šuo dėl kokių nors priežasčių pabėga ir jį reikia kuo greičiau surasti. Ypač, jei tai jaunas šuo, kuris dar ne taip gerai klauso komandų.
„Pirmasis prietaisas, kurį pasirinkau savo šuniui, buvo Huntloc. Tokį pasirinkimą lėmė tai, kad dirželio siųstuvo budėjimo režimu akumuliatoriaus įkrovos pakanka mažiausiai dešimčiai dienų. Dirželį reikia įjungti tik tada, kai norisi pamatyti, kur šuo yra. Šuo ant dirželio turi siųstuvą, kuriame įdėta SIM kortelė, o telefone reikia įdiegti programėlę Huntloc. Aš taip pat naudoju mobiliąją programėlę Doglo, kurią taip pat galima prijungti prie dirželio. Kiek tai kainuoja? Kad sistema veiktų, reikia įsigyti patį dirželį su siųstuvu, kuris kainuoja 349 eurus, dar kartą per metus reikia mokėti už SIM kortelę, tai yra apie 30 eurų“, – pasidalijo Gatis.
Jo teigimu, sistema veikia gerai. Pasitaiko streso, kai šuo pabėga, o programėlė užtrunka, kol susisiekia su dirželiu ir priima GPS signalą. Į siųstuvą galima paskambinti ir girdėti, kokie garsai sklinda aplink šunį. Taip pat galima duoti balso komandas, pavyzdžiui, Pas mane. Mokytas šuo žino, kad nedelsiant reikia grįžti pas šeimininką. Vis dėlto reikia nepamiršti, kad sistema veiks tik tada, jei šuo, taigi ir dirželio siųstuvas, bus mobiliojo ryšio zonoje. Atokiuose laukuose tokia sistema turės prasmę tik tuo atveju, jei šuo pats nuklys į vietą, kur yra mobiliojo ryšio aprėptis ir dirželio baterija dar nebus išsikrovusi.
„Medžioklėje tikrai būna situacijų, kai ryšio zonos iš viso nėra. Todėl naudoju ir Garmin šunų sekimo sistemą – dirželį TT25 ir imtuvą Garmin Alpha 300. Toks rinkinys kainuoja 1150 eurų. Naudojant nėra jokių kitų išlaidų, jei neskaičiuojame elektros dirželiui ir siųstuvui įkrauti. Šis rinkinys veikia naudojant tik GPS signalus ir nepriklauso nuo mobiliojo tinklo. Reikia pasakyti, kad Alpha 300, kuris yra vienas naujesnių modelių, yra visavertis navigacijos prietaisas su daugybe galimybių. Mano pasirinktas dirželis taip pat turi ir šuns treniravimo parinktį. Dirželiui iš pulto galima nusiųsti signalą. Ant dirželio per atstumą galima įjungti raudonai mirksinčius šviesos diodus, dėl kurių šuo tamsoje matysis dideliu atstumu. Dar galima įjungti pypsėjimą ir vibraciją“, – pasakojo medžiotojas.
Prietaisų baterijos itin talpios. Jų energijos rezervo pakanka, kad sistema veiktų daugiau nei 24 valandas. Didžiajame ekrane galima matyti šuns judėjimą ir tai, ką šuo konkrečiu momentu veikia – stovi ar loja.
„Kad sistema stabiliai veiktų dar didesniu atstumu, planuoju įsigyti automobiliui skirtą anteną. Pliusas tas, kad GPS siųstuvas ant dirželio yra ant šuns keteros, o ne po kaklu – taip signalas stabilesnis. Dažnai naudoju abi sistemas vienu metu. Taip pat galima dirželį prijungti prie kelių nuotolinio valdymo pultelių. To, kurį aš naudoju, minusas tik vienas – tamsus ekranas“, – aiškino G. Panavas.
Chanel ir Kasparas
Kasparas Vaišlia, kuriam medžioklėje padeda norvegų elkhundė Chanel, taip pat dažniausiai vienu metu naudoja tiek Huntloc, tiek ir Garmin sekimo sistemas. Jei yra galimybė, jis pataria taip daryti ir kitiems medžiotojams. Kodėl?
„Huntloc turi savo privalumų. Pavyzdžiui, šia sistema galima matyti šunį net ir labai dideliu atstumu, net jei jis būtų nubėgęs dešimtis kilometrų. Garmin šios galimybės neturi. Programėlėje taip pat galima matyti palydovinį žemėlapį, jame galima žymėti savo taškus: bokštelius, druskų laižyklas, kitus medžioklės infrastruktūros elementus. Lengva išmatuoti atstumą iki kelio, kirtimo. Taip lengviau orientuotis. Štai Garmin turi didelį pranašumą – jam nereikia mobiliojo tinklo. Taip pat ši sistema patogesnė ieškant kraujo pėdsakų, kur svarbus kiekvienas metras. Garmin signalo atnaujinimo dažnis yra tik 2,5 sekundės, o Huntloc jis daug ilgesnis. Šuo per tą laiką gali nubėgti visai toli. Ir maršrutas tik apytikslis“, – pasakojo Kasparas.
Paklaustas, nuo kada galima tokį dirželį naudoti, jis atskleidžia, kad pirmiausia pradėjo nuo Huntloc. Šį uždėjo, vos tik šuniukas buvo atvežtas į namus – dėl jo paties ramybės, kol šuniukas dar nežino, kiek toli siekia jo teritorija, kurioje galima vaikščioti. Žinoma, yra buvę nuotykių, kai prietaisas nebuvo ryšio zonoje… Garmin dirželis šiek tiek sunkesnis ir turi ilgą anteną, o tai mažam šuniukui gali būti per sunku.
„Jei šuniukas išėjus pasivaikščioti paleidžiamas nuo pavadėlio, geriausia, kad bent jau ant antkaklio būtų koks nors GPS siųstuvas. Pirmaisiais metais šuo išbandė mane ir medžioklę, sekė pėdomis ir grįžo atgal. Taip vis toliau ir toliau. Galbūt mano klaida buvo ta, kad neapdovanojau jo už sugrįžimą, mat Chanel paskui žvėrį pėdomis nusekti gali labai toli. Yra buvę taip, kad šuo su laimikiu stovi pelkėje, į kurią tamsoje nerizikavau įeiti. Nakvojau ten pat, prie pelkės, o ryte nuėjau pas šunį. Medžioklė buvo sėkminga. Vis dėlto reikia nepamiršti, kad gebėjimas ilgai vietoje išlaikyti žvėrį yra viena iš norvegų elkhundo savybių“, – teigia K. Vaišlia.
Vis dėlto geriausia, jei šuns šeimininkas išmoksta naudotis šiais navigacijos prietaisais ir sugeba dirbti su šunimi tandemu. Renkantis prietaisą pagrindinės sąlygos – tinklo aprėptis medžioklės plote ir medžioklės rūšis.
INFORMACIJA
Huntloc yra šunų sekimo prietaisas, kuris veikia realiuoju laiku naudodamas mobiliuosius duomenis (GSM) ir GPS. Sekimo priemonė turi įmontuotą Estijos mobiliojo ryšio operatoriaus Telia SIM kortelę, kuri užtikrina aprėptį visoje Europoje. Prietaisas neturi atstumo apribojimo ir jį galima įjungti iš didelio atstumo, norint sužinoti šuns buvimo vietą. Be šuns stebėjimo dar galite skambinti į prietaisą ir klausytis šuns veiklos arba duoti balso komandas, nes jame įmontuotas garsiakalbis ir mikrofonas.
Garmin šunų sekimo sistema veikia realiuoju laiku ir naudoja tik GPS signalą. Dėl to galima vienu pulteliu vienu metu sekti kelis šunis su specialiais dirželiais.
Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!