Būtent to klube vaikinai manęs paklausė, kai pasakiau, kad vieną vakarą esu sumedžiojusi tris lapes, šį sezoną – trylika, o per trejus praėjusius metus – iš viso jau 90. Pripažįstu: atsakant į šį klausimą galvoje iš tiesų sukosi mintis gaminti konservus, užklijuoti gražias etiketes ir dovanoti juos balandžio 1-osios proga. Jei jau galima valgyti pūdytas norvegiškas silkes, kodėl negalima valgyti lapienos? Ji bent ne taip dramatiškai smirda…
Taip, tai juokai. Tačiau rimtai kalbant, yra įvairių priežasčių, kodėl medžiojau lapes. Pirmiausia, tai mano mėgstamiausia medžioklės rūšis žiemą. Antra, man labai patinka lapių kailiai ir seniai svajojau apie kailinius, o galbūt dar kai ką. Trečia, paminėčiau visus kitus lapių medžioklės privalumus, kuriuos klubo aplinka jau pradėjo suprasti. Išgyvenusios lapės būna gražios ir stiprios, neserga niežais ir, tikėtina, būna sveikos ir kitais aspektais.
Gerokai padaugėjo zuikių ir stirnų. Pagrindinis lapių maistas – visų rūšių graužikai. Jais lapės minta visus metus, tačiau yra tam tikrų sezoninių skirtumų. Pavyzdžiui, vasaros pabaigoje ir rudenį lapės mielai ėda uogas ir vaisius, o baigiantis pavasariui ir vasarą jos užpuola zuikių ir stirnų mažylius. Įrodyta, kad didelės dalies žuvusių stirniukų mirties priežastis yra lapių darbas. Dėl to, reguliuodami rudųjų plėšikių populiaciją, medžiotojai didina stirnų išgyvenimo galimybes. Dabar tai ir vyksta medžioklės plotuose.
Kaip panaudotos sumedžiotos lapės?
Sumedžiotos lapės gabenamos į kailių gamyklą Kailenos kailiai Šiauliuose. Kailių apdorojimo kokybė čia puiki. Minkšti, ploni, atsparūs – juos galima panaudoti bet kurios paskirties gaminiams. Aišku, kad naudoti tiko tik dalis mano sumedžiotų lapių. Niežus išnaikinti labai sunku. Į Lietuvos siuvėjų įmonę Carolinakmit išvežiau tik 35 lapes. Keletą pasilikau sau, nes turėtų ir mano namuose būti keletas kailių…
Kailiniai
Mano kailiniams pagaminti prireikė 120 lapių kailių. Mat siuvami jie buvo tik iš gyvūno kailio šonų. Siuvėjai sakė, kad iš vientiso lapės kailio pasiūti kailiniai man nepatiktų, atrodytų didoki, todėl ir pasiūlė tokį sprendimą. Panaudojo ir lapių kailius iš įmonės atsargų.
Paklotas
Matmenys – 180 x 150 cm. Panaudotos 28 lapės ir papildomi kailių gabaliukai. Tokį paklotą galima gaminti su odos pamušalu, tuomet jis bus labai tvirtas. Visgi lapių oda ir vilna nėra labai patvarios, todėl šis paklotas daugiau tarnaus kaip pledas ar sofos užtiesalas. Gamintojas pasiūlė pačiai pasirinkti pamušalo audinį.
Apykaklė
Apykaklei panaudotas lapės pečių juostos kailis, įtaisytas užsegimo kabliukas. Apykaklė siūta taip, kad per ją būtų galima pernerti šilkinę skepetą ar juostą.
Pakabukai
Lapių uodegos ir letenėlės minkštos ir švelnios, jos puošia įvairius krepšius ir raktines kaip pakabukai.
Šis sezonas
Šį sezoną kol kas sumedžiojau tik trylika lapių. Dabar jų žymiai mažiau ir kiekvieno egzemplioriaus medžioklei reikia daugiau pastangų ir kantrybės. Vis dėlto vasario pabaiga yra vienas geriausių laikotarpių, nes po rujos lapės intensyviai maitinasi ir jas galima medžioti greta ėdesio arba panaudojus kokią nors plėšrūnų vilbynę. Pati turiu Nordik Predator Mini, taip pat Nordik Predator Plain Pain, kurios puikiai veikia vidutiniu nuotoliu. Žinoma, reikia nepamiršti užsimaskuoti, atsižvelgti į vėjo kryptį, pasirinkti slėptuvę. Svarbiausia, kad po poravimosi laikotarpio lapių medžioklė su vilbynėmis būna itin sėkminga.
Var izcelt Lapės rujoja vasarį–kovą (Lietuvoje rujos kulminacija vyksta vasario pabaigoje). Nors rujos pradžioje kiekvieną patelę sekioja keletas patinų, kartkartėmis vis susikaunančių tarpusavyje, lapės yra monogamiškos – patelė atsiduoda tik vienam gerbėjui, su kuriuo tam sezonui sudaro stabilią porą.
Lapės medžiojamos dar ir kovą. Kailio kokybė jau nebebūna tokia gera kaip gruodį ir sausį, tačiau vietovėse, kuriose šie mažieji plėšrūnai serga niežais ar daro žalą ūkiams, šios aplinkybės galima nepaisyti.