Medžioklės reikmenys

Primiršti medžiokliniai kalibrai0


Norma .375 H&H Magnum
Norma .375 H&H Magnum
Nuotrauka: africahunting.com

.375_H&H_Magnum” yra kalibras, įkvėpęs daugelį amunicijos gamintojų, besistengiančių pagerinti ar net pranokti jo rodiklius.

Yra daug kalibrų, turinčių labai gerus rodiklius, bet niekada nepelniusių tokios reputacijos kaip .270 Win, .30-06 Springfield, .375 H&H ar daugelis kitų medžiotojų itin vertinamų kalibrų. Kodėl taip nutinka?

Kartais kalibras, atrodo, turi visą potencialą išpopuliarėti, bet retas apie jį kalba ir jis negauna reikiamos reklamos, kad susilauktų medžiotojų bendruomenės dėmesio. Kitą kartą gerus kalibrus užtemdo ir užmarštyje palieka koks nors naujas šovinys, pritraukęs daugiau dėmesio. Tarp kitko, nors pasaulyje šie kalibrai vis dar naudojami, Lietuvoje jų rasti bus gana sunku.

.264 Win Mag

1959 metais, kai buvo sukurtas .264 Win Mag, jis laikytas labai moderniu ir gana greitai išpopuliarėjo. Jis sukurtas .375 H&H Mag tūtos pagrindu ir daug galingesnis nei .270 Win. Šis kalibras turi gana daug teigiamų savybių: trajektorija palyginti plokščia, jis tikslus, o atatranka stebinančiai nedidelė. Tai gerai įvertino toliašaudžiai ir kenkėjus iš tolimų nuotolių naikinantys medžiotojai. Vis dėlto šio kalibro pergalės žygį sustabdė 1962 metais pasirodęs ikoniškasis 7mm Rem Mag.

Jo trajektorija nėra tokia plokščia kaip .264 Win Mag, taip pat jam reikia kiek sunkesnių kulkų, tačiau jis neturėjo konkurentų. .264 Win Mag niekada nebebuvo toks populiarus kaip atsiradimo pradžioje, tačiau gerai paieškojus vis dar galima rasti gamyklinių jo šaudmenų. Kalibras tinka elnių medžioklei ir treniruotėms.

.264 Win Mag
Nuotrauka: iš arhyvo

7×57mm Mauser

Dar žinomas kaip 7mm Mauser, atsiradęs 1892 metais šis kalibras sukėlė didelį graižtvinės amunicijos vystymosi šuolį. 7mm Mauser su bedūmiu paraku iš pradžių buvo sukurtas kaip karinis šovinys, bet buvo pripažintas ir medžiotojų. Jo atatranka maža, palyginti plokščia trajektorija ir gera skvarba – visa tai šauliai įvertino. Tai puikus kalibras medžioklei lygumose, jis tinka ir stambiems gyvūnams.

Garsus nuotykių ieškotojas ir medžiotojas Karamojo Bellas kalibru 7mm Mauser (britai jį vadina .275 Rigby) sumedžiojo šimtus dramblių, pataikęs į gyvūno smegenis. Nors dabar nerekomenduojama šiuo kalibru medžioti gyvūnų stora oda, pavyzdžiui, buivolų ir dramblių, ir daugelyje šalių tai netgi nelegalu, tačiau K. Bello pasiekimai rodo, ką šis kalibras gali tinkamose rankose.

Daug šiuolaikinių šovinių balistikos prasme pranašesni už 7mm Mauser, ir ilgainiui šis kalibras liko užmarštyje, tačiau reikia pripažinti jo privalumus. Daugelis medžiotojų, ypač Europoje, jį dar naudoja medžiodami elnius, briedžius, o amerikiečiai – net grizlius.

7×57mm Mauser
Nuotrauka: iš arhyvo

Garsiausias kalibro naudotojas Karamojo Bellas

.35 Remington

Šis kalibras buvo sukurtas praeito šimtmečio pradžioje, tuo pat metu, kai Remington sukūrė automatinį graižtvinį šautuvą. Skelbta, kad .35 Rem taps pagrindiniu konkurentu tuo metu ikonišku laikytam .30-30 Win. Šis kalibras balistikos atžvilgiu buvo net pranašesnis už .30-30 Win, ir medžiotojų bendruomenė į jį atkreipė dėmesį, bet jis niekada neišpopuliarėjo taip kaip .30-30 Win.

Nors .35 Rem yra pakankamai galingas kalibras vidutinio dydžio gyvūnams ir dideliems žvėrims medžioti iš arti, daugelis nuo jo greitai nusisuko. Medžiotojai, kuriems reikėjo plokščios trajektorijos kalibrų ir kuriuos domino medžioklė iš tolimų atstumų, rinkosi modernesnius kalibrus. Tačiau .35 Rem išlaikė ištikimų sekėjų ratelį, kurie jį naudojo medžiodami šernus, baltauodegius elnius, juoduosius lokius ar net briedžius. Nedideliais kiekiais .35 Rem vis dar gaminamas, ypač ginklui Marlin 336.

.35 Remington
Nuotrauka: iš arhyvo

9.3×62mm Mauser

Gana populiarus kalibras Europoje, naudojamas ir Lietuvoje, bet didžiojoje pasaulio dalyje, ypač JAV, praktiškai ignoruojamas. Vis dėlto šis kalibras laikomas gana universaliu ir su juo galima medžioti visame pasaulyje. Šis šovinys turi maždaug 90 proc. .375 H&H Magnum galios, bet mažesnę atatranką, tad šis kalibras yra įvairiapusiškas. Pasirinkus tinkamas kulkas, šį kalibrą galima naudoti medžiojant ir mažiausias, ir didžiausias antilopes (kanus).

9.3×62mm bus efektyvus medžiojant ir stambesnius gyvūnus – juo sumedžiota daug buivolų ir net dramblių. Vis dėlto medžiojant labai pavojingus gyvūnus su .375 H&H Magnum klaidų tikimybė didesnė nei su 9.3×62mm.

Plačiai prieinama šio kalibro gamyklinė amunicija, o ir ginklų pasirinkimas gana dosnus.

9.3×62mm Mauser
Nuotrauka: iš arhyvo

.375 Ruger

.375 H&H Magnum yra standartas ir pagrindų pagrindas pavojingiausių medžiojamųjų gyvūnų medžioklei, o daug pasako ir tai, kad šis kalibras naudojamas jau daugiau kaip šimtą metų ir vis dar yra aktualus. Vis dėlto laikui bėgant šiam įspūdingam kalibrui bandyta sukurti efektyvių konkurentų. Vienas jų – .375 Ruger, ir net manoma, kad pastarasis yra efektyvesnis nei istorinis .375 H&H Magnum.

Kuriant .375 Ruger inžinierių tikslas buvo pagerinti .375 H&H rodiklius, išlaikant šovinio standartinį, o ne magnumo ilgį. Į .375 Ruger tūtą galima dėti daugiau parako, nors ji 7 mm trumpesnė nei .375 H&H. Dėl to .375 Ruger greitesnis naudojant to paties svorio kulkas.

Šiuo atžvilgiu .375 Ruger rodikliai yra geresni nei konkurento. Iki šiol kalibras puikiai pasirodė realioje medžioklėje ir jį naudojantys medžiotojai atsiliepia gerai. Vienu iš minusų ekspertai laiko tai, kad .375 Ruger yra palyginti naujas kalibras. Dar vienas veiksnys – tai tiesioginis .375 H&H konkurentas, vadinasi, jis nesuteikia nieko naujo. Pasaulyje šis kalibras populiarėja, jo šoviniai gaminami ir gamyklose, todėl laikas parodys, ar jis bus pripažintas praktikoje.

Nuotrauka: iš arhyvo

.375 Ruger

.458 Win Mag

Kai 1956 metais .458 Win Mag buvo pradėtas gaminti komerciškai, jis iškart susilaukė medžiotojų dėmesio. Kai šis kalibras buvo išleistas, vis daugiau JAV medžiotojų vyko medžioti į Afriką, todėl ir šis kalibras pateko tarp populiariausių pavojingų gyvūnų medžioklėje.

Vis dėlto netrukus pasirodė pirmosios problemos, susijusios su kalibro rodikliais. Pasigirdo gandų, kad šovinių užtaisai nėra patikimi, kulkos nepakankamai efektyvios ir neretai atšoka nuo laimikio, nes neturi pakankamai galios, o su tuo tikrai nesinori susidurti medžiojant pavojingus gyvūnus. Taip žuvo keli medžiotojai, o kiti buvo sunkiai sužaloti.

.458 Win Mag
Nuotrauka: iš arhyvo

Sužeistas buvo ir profesionalus medžiotojas bei rašytojas Jackas Lottas, kuris susidūrė su buivolu, kai .458 Win Mag tinkamai nesuveikė. Aišku, po tokių atvejų nukentėjo kalibro reputacija. J. Lottas po incidento net sukūrė visiškai naują kalibrą .458 Lott, kad pagerintų .458 Win Mag rodiklius. Tad kokia buvo pagrindinė problema?

Kadangi šis kalibras turėjo būti toks pat galingas ir efektyvus kaip .450 ir .470 Nitro Express, Winchester tikslas buvo su .458 Win Mag paleisti 33 g (500 gr) kulką 655 m/s greičiu iš 66 cm ilgio vamzdžio. Kadangi .458 Win Mag sukurtas pagal .375 H&H, sutrumpinus tūtą iki 6,35 cm, joje nebuvo pakankamai vietos atitinkamai parako dozei, kad būtų pasiektas reikiamas rezultatas.

Tai kompensuojant į tūtą parakas būdavo įspaudžiamas, bet dėl to jis sulipdavo gabalais ir tūtoje negalėjo sudegti vienodai, o kulka nebegalėdavo pasiekti norimo greičio. Winchester reagavo sumažindami standartus, kad 33 g kulka skrietų 622 m/s greičiu, taigi į tūtą parako nebereikėjo spausti. Užtaisas ir taip buvo gana galingas ir efektyvus.

Vis dėlto šlovė jau buvo dingusi ir medžiotojai nebegalėjo pasitikėti .458 Win Mag. Reikia pasakyti, kad laikui bėgant kalibro reputacija pagerėjo, nes parakai irgi modernėja ir užtaisai gali tapti galingesni. Tačiau kalibrą vis dar temdo blogi atsiminimai ir nepasitikėjimas.

Pabaiga

Laikui bėgant pasaulis išvydo įvairių kalibrų skirtingiems tikslams, skirtingais rodikliais. Kai kurių populiarumas nekinta, juos naudoja jau kelios medžiotojų kartos, o kai kurie tiesiog dingsta užmarštyje. Nėra vieno universalaus superkalibro, kiekvienas turi savo privalumų ir trūkumų. Kai kurių kalibrų skirsis tik keli niuansai, o kai kurių vieno su kitu net negalima lyginti.

Vis dėlto faktas – amunicijos gamintojai ieško naujų sprendimų, tobulina ir siūlo vis naujų kalibrų. Kurie iš jų išpopuliarės, o kurie dings – sunku numatyti, bet svarbiausia, kad medžiotojas rastų sau tinkamiausią užtaisą, kuriuo galėtų pasitikėti šimtu procentų.

PRENUMERUOKITE Žurnalą nuo balandžio 1 d. iki 2023 metų pabaigos!

Susiję straipsniai

Naujas žurnalo numeris jau greitai prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.