Patirtis

Stirninų selekcija. Apibendriname kriterijus + GALERIJA0

Nuotrauka: iš archyvo

Kad gautum aukso ar tiesiog medalinį stirniną, turi ne tik sėkmingai sumedžioti, bet ir pasistengti, kad sutaptų daug sąlygų. Pirmiausia – genai: pusė stirnos, pusė stirnino. Esame įpratę rūpintis tik tais 50 procentų iš patino pusės, bet pateles ir jų genetiką pamirštame.

Pirma, todėl, kad sunku suprasti, kuri stirna yra kurio stirnino mama, antra, stirnų medžioti iš tiesų niekas neskuba, nors daugelis ir sako, kad reikia. Dar labai svarbi prieinama maisto bazė ir mineralinės medžiagos. Kai kuriuose regionuose nuolat randama medalinių stirninų trofėjų, bet kitur jų reta. Trečia svarbi sąlyga – sėkmė: ar stirninui pasiseka išgyventi iki tikslinio amžiaus. Mat riziką didina valkataujantys šunys, plėšrūnai, automobiliai, brakonieriai, netinkamu laiku medžiojantys medžiotojai, ligos, parazitai, konkrečios žiemos sąlygos, įvairios traumos…

Šį sąrašą galima tęsti ir tęsti. Vadinasi, gauti medalinį stirniną yra didelė sėkmė. Ir tada, kai atrodo, kad visos sąlygos įgyvendintos ir vykdoma valstybinė selekcijos programa, stirninas vis tiek žiemą nugaišta nuo viduriavimo arba užeina tokie šalčiai, kad išgaišta net 60 proc. stirnų.

Pirmieji naujojo 2021 metų sezono trofėjai

Taigi aktualus lieka klausimas – ar įmanoma išauginti trofėjinį stirniną?
Šiame straipsnyje dalijamės patirtimi ir pastebėjimais, kurie, aišku, nevienareikšmiai. Visada yra vietos klaidai.

Treji metai drauge

Kolega Artūras žiemą atsiuntė nuotrauką, padarytą miško kamera. Jo ilgai puoselėtas laimikis nuotraukoje atrodė prastai, visas pasturgalis tamsus. Atrodė, kad gyvūnas serga paratuberkulioze – pavojinga liga, kuri dažniausiai baigiasi mirtimi. Prognozės buvo prastos, o kolegos pasipiktinimas didžiulis – stirninas nebuvo sumedžiotas, nes dar buvo jaunas ir trofėjus žadėjo būti perspektyvus. Šis projektas ir visi lūkesčiai baigėsi nusivylimu. Dėl tokių istorijų daugelis tiesiog numoja ranka, neva, ko tiek ilgai kankintis, reikia medžioti šiandien, antraip vis tiek to trofėjaus nesulauksi. Vis dėlto tai kiekvieno medžiotojo sąžinės ir vertybių reikalas. Juk kas nerizikuoja, negeria šampano, ar ne?

Dvi geriausios vilbynės stirninams + Eksperimentas!

Pirmasis susitikimas su šiuo stirninu įvyko 2016 metų pavasarį, kai jis atrodė gana didelis. Gyvūnas stiprus, bet dar jaunas. Dabar, lygindamas tų metų nuotraukas su vėlesnėmis, supranti, koks vis dėlto pirmaisiais metais stirniokas dar buvo mažas. Pagunda sumedžioti buvo didelė, bet tais metais krito neperspektyvus šešerių metų stirninas (amžių tiksliai nustatė mokslininkai).

Nuotrauka: is archyvo

Tą pavasarį prie šios pievos įrengta druskos laižykla, kad stirninai ir kiti gyvūnai galėtų gauti reikiamų mineralinių medžiagų. Kitą pavasarį, kai stirninas buvo nufotografuotas, tapo aišku, kad jis suaugo, jo ragai dar pailgėjo. Jis buvo ilgai stebimas ir beveik pateko ant kryptuko, bet tąkart sumedžiotas keistas stirninas su ragų gniužulu ant galvos. Taip nuogąstaujant buvo laukiama kitų metų ir kito susitikimo. Ar stirninas išgyvens, pirma – medžioklės sezoną, o paskui – žiemą?

Pavasarį jis vėl pasirodė, bet šį kartą pasirinko kitą teritoriją – netoli lauko, kur gyveno anksčiau. Net pavasarį jis vaikščiodavo pamiškėje ir, jeigu sustodavo automobilis, nedelsdamas sprukdavo. Tai teikė vilčių, nes tokiu būdu gyvūnas turbūt sugebėjo išvengti visokių šaulių. Vis dėlto tai reiškė, kad sumedžioti jį bus sunku, užtat iššūkis didesnis. Gretimame lauke, kurį keletą metų valdė šis kunigaikštis, dabar šmirinėjo jo sūnus, nes ragai tokie pat – ilgi, gražūs ir simetriški, bet stirniokas dar jaunas. Vadinasi, genai perduoti ir ciklas tęsiasi.

Lauką, kuriame stirninas buvo pastebėtas, išarė, apsėjo ir kurį laiką gyvūnas iš ten dingo, bet paskui pasirodė netoliese, gretimoje pievelėje. Kai pasėti rapsai birželio viduryje paaugo, stirninas vėl pasirodė, šį kartą buvo drąsesnis. Jis buvo vėl nufotografuotas, ir tada nuspręsta, kad šiemet jį reikia sumedžioti. Vakare lauke pasirodė tik stirna, bet tikima – kur ožka, ten ir ožys. Taigi medžioklė atidėta rytui, ir prieš saulėgrįžą, 4:30, stirninas buvo sumedžiotas. Iki medalio dar toli, užtat sumedžiotas jau suaugęs, subrendęs gyvūnas, ir šie ragai yra geriausi, kokie šiuose plotuose kada nors buvo gauti.

Istorijos moralas – su gera doze sėkmės, geru oru, druska ir dėmesingumu galima gauti puikius ragus. Reikia atsižvelgti, kad rizikos veiksnių daug, ir medžiotojas laisvai gali likti be trofėjaus. Kita vertus, juk norisi sieną papuošti garbingu trofėjumi, o miškas ne ferma, todėl reikia pasikliauti gamtos dėsniais.

Į ką atkreipti dėmesį nustatant amžių

Tiksliai nustatyti amžių galima pagal dantis, patikint šią užduotį mokslininkams, kai gyvūnas jau sumedžiotas. Pats medžiotojas tai gali maždaug nujausti, ilgai stebėdamas skirtingus individus, lygindamas sumedžiotų trofėjų požymius ir, sudėjęs mintyse šią dėlionę, padaryti tinkamas išvadas. Taigi naudinga į mišką pasiimti fotoaparatą, gyvūnus nufotografuoti ir tada lyginti. Svarbiausia: klysti lengva ir reikia turėti gerą akį, kad suprastum, kas yra kas.

Stirnino apdorojimas ir mėsos vakuumavimas. Praktiški patarimai

Manoma, kad jeigu stirninas eina žemai laikydamas galvą, jis senas. Šiuo atveju kalbama apie eiseną, o ne apie pačią galvą, nes bet kurio amžiaus stirninas turi ją nulenkti, kad nuskintų žolės. Reikia stebėti, ar galva nulenkta, kad paėstų, ar visas kūnas tarsi pakumpęs ir nuvargęs.

Prisiminkite, kad stirninas galvą pakels, kad pasižiūrėtų, kas vyksta. Tada ir reikia atkreipti dėmesį: vyresnio gyvūno kūnas visas tarsi pakumpęs, o kaklo linija nusileidusi, ypač ten, kur kaklas jungiasi su kūnu. Dar vienas požymis – snukio kaukė.

Jauno stirnino snukis yra tamsus su ryškiu šviesiu pusmėnuliu aplink nosį, ir jis labai gerai matosi iš tolo. Senesnių stirninų tamsus kailis pereina į snukio viršų, baltas puslankis nebėra toks ryškus, tampa rusvai šviesia žile. Be to, ragų rožės žemos ir didelės, bet tai galima matyti tik priartinus vaizdą geru objektyvu.

Jaunas ir perspektyvus ar medžiotinas?

Vienas kolega atsiuntė sezono pradžioje sumedžioto stirnino nuotraukų ir pridūrė, kad medžiotojui gėda, nes sumedžiojo jauną ir perspektyvų stirniną – ragai be atšakų, ilgi ir virš ausų, o tai rodo potencialą. Pažiūrėjus į nuotrauką aišku, kad medžiotojui nėra ko gėdytis, nes tai buvo ne pirmieji stirnino ragai, o antrieji, galbūt net tretieji.

Pirmas žvilgsnis į ragų rožes. Nuotrauka nėra labai vykusi, bet aiškiai matyti, kad vieno rago rožė ryški, nemenko dydžio, o tai reiškia, kad tai nėra pirmieji ragai. Ir ryškus šviesus pusmėnulis aplink nosį susiliejęs, vadinasi, gyvūnas vyresnis. Keleto patyrusių medžiotojų įvertinimas buvo aiškus: medžiotinas stirninas, kurio ragai niekada nesuformuotų atšakų, nes auga kaip ilgi botagai. Gavus apdoroto trofėjaus nuotraukų spėjimas pasitvirtino – tai antrieji ar tretieji ragai, todėl stirninas buvo medžiotinas.

Ką daryti su pūkiais?

Kai stirnų populiacija vėl atsigavusi, gamtoje pasirodo vis daugiau įvairių keistuolių mažais, pūkuotais, kreivais rageliais. Kai kurie būreliai vasaros pradžioje laikosi puikios strategijos – medžioja tokius, kurių ragai po ausimis arba pūkuoti. Su pūkuotaisiais yra taip: vienareikšmiškai medžiotinas tada, jei ragai pūkuoti ir po ausimis. Su ilgesniais pūkiais reikia būti atsargiems.

Susiję straipsniai

Paplitusi nuomonė, kad ragų vasarą nenusivalo sveikatos problemų turintys gyvūnai, vadinasi, jie medžiotini. Bet yra ir kita nuomonė, kad stiprūs stirninai, kuriems trūksta kokių mineralinių medžiagų, ragus valosi vėliau, kartais net vasaros viduryje. Užmetus akį sunku pasakyti, ar stirnino ragai nenusitrynė todėl, kad jis galingas, ar dėl ligos. Kolega atsiuntė nuotraukų su birželio viduryje sumedžiotu stirninu ilgais, pūkuotais ragais.

Klausimas – medžiotinas ar tausotinas? Pirmas požymis, į kurį atkreipiame dėmesį – dar nepakeistas stirnino kailis. Iš nosies matyti, kad ragai vis dėlto pirmieji, nes pusmėnulis ryškus. Kolega pasakė, kad ragai buvo minkšti, o ne kieti ir pūkuoti. Galima sakyti, kad gyvūno ragai dėl nežinomų priežasčių vystėsi lėčiau. Labiau norisi tikėti, kad buvo sveikatos problemų, o ne trūko mineralinių medžiagų. Vis dėlto išvengti klaidų, kai nesi įsitikinęs, padės vienintelis metodas – nespausti nuleistuko.

PRENUMERUOK Žurnalas Medžioklė arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.