Patirtis

Ginklas kairiarankiui – kuo jis skiriasi?0

Nuotrauka: iš archyvo

Kaip vienu žodžiu pavadinti žmones, kurie jaučia neapykantą sąsiuviniams su spirale, skardinių atidarytuvams, žirklėms ir rašymui ant lentos žymekliu? Teisingai – kairiarankiai! Yra žinoma, kad kairiarankiai sudaro vidutiniškai 10 proc. žmonių populiacijos. Iš šios palyginti nedidelės visuomenės dalies kai kurie įsigudrina įsivelti į medžioklės ir šaudymo sporto pasaulį, kur vėl tenka susidurti su jiems nepritaikyta įranga. Kokie sprendimai šiuo metu siūlomi kairiarankiams medžiotojams ir šauliams, pavargusiems kovoti su nepatogiu ginklu?

Vadovaujančiosios akies veiksnys. Ne visi kairiarankiai iš tiesų yra kairiarankiai

Tiek medžioklėje, tiek šaudykloje tikrasis ir svarbiausias „įrankis“, užtikrinantis taikinio suvokimą, yra šaulio akys ir rega. Kaip dauguma žmonių turi vieną aiškiai vadovaujančią ranką, taip pat yra ir sąvoka vadovaujanti, arba dominuojanti, akis. Tai akis, kuri prisiima vadovaujantį vaidmenį vizualizuojant aplinką. Viskas būtų visai elegantiška ir paprasta, jei kiekvieno dešiniarankio vadovaujančioji akis būtų dešinė, o kairiarankio – kairė. Deja, praktika rodo, kad gana dažni atvejai, kai žmogus turi kryžmiškai vadovaujančią akį, t. y. vadovaujančioji ranka yra kairė, o vadovaujančioji akis – dešinė, ir atvirkščiai. Taip pat yra ir centrinis dominavimas (smegenys vienodu kiekiu suvokia informaciją iš abiejų akių), ir toks, kai labiau išreikšta viena pusė, pavyzdžiui, 60 arba 90 proc. kairiosios akies dominavimas.

Kurgi čia problema? Vadovaujančioji akis, kuri tiksliai nesutampa su vadovaujančiąja ranka, gali sukelti sunkumų šaunant abiem atmerktomis akimis. Šaudymas abiem atmerktomis akimis gerina erdvės pojūtį, taikinio atstumo suvokimą, leidžia smegenims tiksliau suvokti aplinką, o tai svarbu ir saugumo požiūriu. Kartą kolega pasakojo apie nemalonią patirtį medžioklėje su varovais, kai išlindus gyvūnui šaudymo sektoriuje netikėtai pasirodė ir žmogus. Dėl to, kad abi akys buvo atmerktos, medžiotojas periferiniu regėjimu pastebėjo asmenį ir nepaleido šūvio. Jei taikantis viena akis būtų buvusi užmerkta, bendras matymo laukas būtų susiaurėjęs ir medžioklės rezultatas galėjo būti tragiškas.

Egzistuoja mitas, kad vienintelis būdas kovoti su kryžmiškai vadovaujančiąja akimi yra išmokti šaudyti nuo kito peties, tačiau tai greičiau paskutinis, o ne vienintelis sprendimas. Yra šaulių, kurie skatindami vadovaujančiąją akį persijungti ją šiek tiek primerkia, kiti ant šaudymo akinių priešais akį užklijuoja nedidelį lipduką.

Pastaruoju metu pasigirdo naujienų, kad prie įdomaus sprendimo kryžmiškai vadovaujančiosios akies klausimu šiuo metu dirba akinių gamintojas Pilla. Konkrečiai – sukurti šaudymo akiniai, kurių vienas lęšis padengtas šviesos pralaidumą šiek tiek mažinančia danga, todėl smegenims sukuriamas įspūdis, kad viena akis mato prasčiau. Gamintojas aiškina, kad tokiu būdu, nesusiaurinus šaulio matymo lauko, galima būtų priversti vadovaujančiąją akį persijungti į norimą pusę. Tai dar visiškai naujas, mažai išbandytas produktas, todėl kol kas sunku įvertinti tikrąjį jo efektyvumą.

Iki šiol viešai neatskleisti duomenys apie medžiotojų padarytus pažeidimus

Atsevišķi rāmītim: Įdomu! Kodėl ginklo buožė yra kreiva?

Istoriniuose leidiniuose minimi ginklai, kurių buožė išlenkta į šoną beveik 45 laipsnių kampu. Tai daroma tam, kad, pavyzdžiui, susižeidus vadovaujančiąją akį, ginklą vis tiek būtų galima uždėti ant patogiojo peties, bet taikytis kita akimi. Sunku įsivaizduoti, kaip pats šaulys su tokia buože galėtų jausti šūvio atatranką ir kaip tokia konstrukcija ilgainiui reaguoja į pasikartojančius smūgius.

Kuo skiriasi kairiarankių ir dešiniarankių ginklai?

Nėra taip, kad kairiarankis negalėtų šaudyti dešiniarankio ginklu ir atvirkščiai. Prie daug ko galima priprasti. Prisitaikyti galima net iki tokio lygio, kad pagaliau paėmus į rankas sau pritaikytą ginklą, jis atrodo šiek tiek keistas, nes nepatogumai tapo norma. Deja, ne visi gamintojai siūlo kairiarankiams skirtus ginklus, o tie, kurie juos gamina, kairiajam pečiui pritaiko tik populiariausius savo asortimento modelius. Dėl to pasirinkimo galimybės mažėja tiek modelių, tiek kalibrų ir tiek kitų komplektacijos parametrų požiūriu. Gera žinia ta, kad kiekvienais metais situacija gerėja ir rinkoje pasirodo vis daugiau kairiarankiams skirtų ginklų. Todėl šį kartą apžvelgsime ginklo konstrukcijos niuansus, dėl kurių kairiarankis gali valdyti ginklą mikliai ir intuityviai.

Užrakto kryptis. Kalbant apie karabinus, pirmoji problema yra galimybė greitai perkrauti ginklą po šūvio. Jei užrakto rankena yra dešinėje, šaulys turi atlikti vos ne akrobatinį triuką kaire ranka, kad tik ją pasiektų. O pusiau automatinių ginklų su dešinės pusės užraktu tūta po šūvio skrenda pavojingai arti šaulio nosies. Tai nemalonu ir blaško dėmesį, be to, ilgainiui gali sukelti bjaurų įprotį šūvio akimirką atplėšti galvą nuo buožės. Būnant parduotuvėje greičiausias būdas suprasti, ar pusiau automatinis lygiavamzdis arba graižtvinis šautuvas skirtas kairiarankiui, yra pažiūrėti į užrakto padėtį. Jei užrakto rankena yra kairėje dėžės pusėje, greičiausiai radai tinkamą! Tiesa, yra išimčių, pavyzdžiui, karabinas Beretta BRX1, kurio užrakto kryptį galima keisti, todėl keičiasi ne tik rankenos kryptis, bet ir atsiranda galimybė ginklą patogiai užtaisyti iš bet kurios pusės. Panašią funkciją siūlo ir Savage Impulse, tačiau jam galima keisti tik rankenos kryptį, bet ne užtaisymo kryptį.

Atsevišķi rāmītim: Beretta BRX1 – ginklas, kuris vienu metu tiks tiek kairiarankiui, tiek dešiniarankiui
Beretta BRX1 yra tiesaus užrakto ginklas, kurį gamintojas pristatė 2021 m. Beretta užrašą kadaise buvo galima perskaityti tik ant lygiavamzdžių ginklų ir pistoletų, tačiau šis modelis yra pirmasis gamintojo bandymas sukurti karabiną. Šis ginklas įdomus tuo, kad vienu metu pritaikomas tiek dešiniarankiams, tiek kairiarankiams. Tereikia paimti bet kurį BRX1 modelį, išimti užraktą, pasukti užrakto galvutę 180 laipsnių, pakeisti rankenos kryptį ir įstatyti užraktą atgal į ginklą. Ir viskas! Buožė tiesi, be specialių išlinkimų, kurie tiktų tik kairiarankiui arba tik dešiniarankiui.

Nuleistuko kryptis. Tai labiau taikoma vertikaliai dvejintiems lygiavamzdžiams, liaudiškai vadinamiems atlaužiamais karabinais. Dešiniarankiui nuleistuką bus patogiau nykščiu stumti dešinėn, o kairiarankiui – kairėn. Tiesa, skirtingai nei karabino užraktas su rankena, priešinga nuleistuko kryptis greičiausiai labai neapsunkins ginklo naudojimo. Dėl šios priežasties yra gamintojų, kurie pritaikydami ginklus kairiarankiams, keičia tik buožės formą, bet ne nuleistuko judėjimo kryptį.

Buožės forma. Būtent buožė lemia, kaip šaulys galės suimti ginklą, kaip ginklas šūvio akimirką paveiks kūną. Jei buožė bus netinkama, šaudymas labai greitai taps skausmingu ir kankinamu reikalu su sumuštais pirštais, veidu ir petimi. Viskas palyginti paprasta, jei buožė visiškai tiesi, tačiau daugelis ginklų gamintojų dažnai gamina jas su nugarėlės išsikišimu ir įvairiais dariniais ant rankenos, tokiu būdu tarsi pagerindami ergonomiką. Kai kuriais atvejais tikrai patogu ir praktiška, jei šie nustatymai šauliui tinka iš karto. Visai kas kita, jei jie pritaikyti dešinei rankai, dešiniam skruostui ir pečiui, bet kasdien šiuo ginklu tenka naudotis kairiarankiui.

Kartais buožės nugarėlė būna su fiksuotu arba keičiamu išsikišimu šonuose, kuris, priklausomai nuo veido formos ypatumų, padeda teisingai sulygiuoti vadovaujančiąją akį su ginklo juosta. Kairiarankio ginklo šis išsikišimas turėtų būti kairėje buožės pusėje. Dar vienas įdomus pritaikymas, kurį pavyko pastebėti pneumatiniuose ginkluose, yra buožės nugarėlės forma. Pavyzdžiui, šiuo atveju dešiniarankio buožės nugarėlė dešinėje pusėje yra užapvalinta, o kairėje – su 90 laipsnių kampu. Jei dar ant ginklo yra uždėtas ir optinis taikiklis, kairiarankiui reikia galvą gerokai pakreipti į šoną, o skruostą jėga prispausti prie kampo, kad taikiklyje apskritai matytų vaizdą. Žinoma, jei tą pačią buožę gamintų kairiarankiui, nugarėlė būtų užapvalinta kitoje pusėje.

Kalbant apie buožės pritaikymus, juos galima suskirstyti į tris dažniausiai pasitaikančius tipus: įduba ir iškilimas delnui, skylė nykščiui. Kiekvienas iš jų atrodo šiek tiek kitaip, bet iš esmės jie reikalingi tam pačiam tikslui – kad būtų lengviau suimti buožę. Kairiarankio ginklui visi šie pritaikymai turi būti kairėje buožės pusėje. Priešingu atveju į delną nemaloniai durs kampai ir suimti ginklą trukdys visokios keistos briaunos.

Kaip pritaikyti buožę

Daugumos ginklų užrakto, nuleistuko krypties neįmanoma keisti – koks nupirktas, toks, bet buožei galima atlikti kelis pakeitimus. Vertingiausias ir, deja, brangiausias variantas bus visiškai ją pakeisti. Galima nueiti pas meistrą, kuris buožę pagamins iš naujo pagal kūno parametrus arba pagal galimybes pakoreguos jau esamą. Lygiavamzdžiams ginklams sporto šauliai kartais renkasi visiškai reguliuojamas buožes, kurias iš gamintojo galima užsisakyti jau pritaikytas kairiarankiui.

Pagrindiniai privalumai – buožę bus galima labai tiksliai pritaikyti pagal šaulį, antra, reguliavimą bus galima keisti pagal poreikį – taip pat ir žiemą, kai rūbai storesni, ar keičiantis kūno apimtims. Minusai – finansiškai tai bus didelė investicija ir tokia buožė netiks visiems ginklų modeliams. Jei nesinori imtis tokių drastiškų metodų, kai kurias problemas galima išspręsti medžiotojų parduotuvėse įsigyjamais buožės išsikišimais ir paaukštinimais. Variantų yra įvairių, tereikia tik susirasti sau tinkamiausią.

Parduotuvė Medžioklės centras

Iš karabinų variantus kairiarankiams siūlo Mauser ir Blaser, o iš lygiavamzdžių (tiek pusiau automatinius, tiek vertikaliai dvejintus) – Benelli. Žinoma, ginklus galima užsisakyti iš katalogo, tik iš Europoje įsikūrusių gamintojų užsakymo teks laukti apytikriai 6–7 mėnesius.

Apie savo patirtį renkantis ginklą pasakoja medžiotojas Vilmaras Žuna

„Esu permokytas dešiniarankis – gimęs kairiarankis, bet mokykloje mane mokė rašyti dešine ranka. Šaudau nuo kairiojo peties, kairė akis irgi yra vadovaujančioji. Kai ieškojau medžioklinio ginklo, jau žinojau, kad noriu .308 kalibro, nes tokiu sėkmingai medžiojo kolegos. Pirmiausia apskambinau kelias parduotuves, vienoje vietoje man pasiūlė užsisakyti CZ, bet būtų tekę ilgai laukti. Kitoje parduotuvėje su daug trumpesniu laukimo laiku man pasiūlė Tikka, be to, dar norimo kalibro. Tuo metu daug važinėjau po Europą ir tuo momentu, kai ginklą pagaliau atvežė, pats buvau išvykęs iš šalies. Vieną dieną man skambina iš medžiotojų parduotuvės ir klausia, ar mano užsakytas ginklas tebėra aktualus. Žinoma, kad aktualus, bet kodėl toks klausimas? Pasirodo, pardavėjui prie kasos su pinigais rankoje stovi dar vienas kairiarankis, kuris nori pirkti mano ginklą. Vėliau norėjau kito karabino treniruotėms šaudykloje, nes visą laiką treniruotis su .308 kalibro šoviniais labai brangu, taip pat reikėjo ko nors mažesnio žvėrims medžioti. Labai sėkmingai sutapo, kad vienoje medžiotojų parduotuvėje vietoje pamačiau .223 kalibro CZ karabiną. Tą irgi nusipirkau. Taip pat turiu Browning lygiavamzdį ginklą, kurį per vietinę medžiotojų parduotuvę reikėjo užsisakyti. Nors gamintojas konkrečiam modeliui yra nurodęs santrumpą LH (angl. Left hand – kairė ranka), negalima būtų teigti, kad ginklas aiškiai tinka kairiarankiams. Galbūt buožės forma buvo šiek tiek pakeista, bet nuleistuko kryptis tokia pati, kaip ir dešiniarankiams skirtų ginklų.“

Paklausa kuria pasiūlą? Ne, priešingai!

Apklausus kelias medžiotojų parduotuves susidaro įspūdis, kad pagrindinė problema, susijusi su ginklų prieinamumu, yra neaiški paklausa, o tai lemia nenorą parduotuvėse laikyti daugiau modelių kairiarankiams. Ar ši problema tikra, ar tik įsivaizduojama, apie tai dar galima diskutuoti. Neabejotina, kad paklausa tikrai formuoja pasiūlą, o žinant, kad dauguma medžiotojų vis dėlto yra dešiniarankiai, visiškai logiška, kad pasiūlos svarstyklių lėkštė užtikrintai nusveria šia kryptimi. Ir vis dėlto šią tezę galime apversti antraip – pasiūla taip pat kuria paklausą! Bus kairiarankių, kurie vietinėse parduotuvėse apžiūrės vietoje esančią kairiąją pasiūlą, neras ko nori dėl kainos, kalibro ar kito parametro, nenorės laukti kelis mėnesius ir tada susitaikyti su likimu. Galų gale seife atsidurs dešiniarankiui pritaikytas ginklas, nes lengviau pačiam prisitaikyti ir priprasti, nei iššvaistyti daug laiko ir pinigų specialiam ginklui.

Formuojasi užburtas ratas. Parduotuvės neveža ginklų kairiarankiams, nes parduotų vienetų skaičius yra palyginti mažas, bet jis yra mažas ir dėl to, kad pasiūla vietoje parduotuvėse nepakankama. Ne taip seniai vienas pažįstamas, taip pat kairiarankis, išdidžiai demonstravo savo naująjį karabiną. Kai paklausiau, kodėl užraktas dešinėje pusėje, medžiotojas gūžtelėjo pečiais ir atsakė: „Kokiam kvailiui aš tą vamzdį paskui galėsiu parduoti?“ Jis labai sumišo, kai atsakydamas į klausimą pakėliau ranką. Laiku galvoti apie ateitį nėra blogai, tačiau kol ji ateis, teks gyventi su dabartimi. Juk smagu, jei šioje dabartyje galima eiti į medžioklę ar šaudyklą su patogiu, pačiam tinkamu ginklu, dėl kurio šaudyti yra malonumas, o ne kančia.

Nauja našta medžiotojams, dronų lobizmas ir elnių daromi nuostoliai. Pokalbiai apie medžioklę #70

Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!

LA.lv