Šiemet pavasaris ilgai spardėsi. Buvo ir šalnų, dažnai pūtė žvarbus vėjas, nemažai lijo. Tokiu oru norisi kažko spalvingo ir žvalinančio. Ką gaminti, kad pagerėtų nuotaika? Be to, taip, kad nereikėtų pusę dienos stovėti prie viryklės? Viskas, kas paprasta, yra genialu, todėl šį kartą gaminsime skanią ir sočią sriubą iš šernienos mentės. Paprastai sriubos virimo procesas reikalauja gana daug laiko, tačiau virtuvės šefas Maris Astičis atskleis keletą gudrybių, kaip vos per valandą išsivirti puikios sriubos. Dar daugiau – tos gudrybės pravers gaminant maistą medžiotojų namelyje.
Didžiausia klaida gaminant sriubą – virti dideliame kiekyje skysčio, nesilaikant sekos, kada kas dedama į sultinį. Todėl verdant sriubą galiausiai neaišku, kodėl rezultatas būna beskonis, su pervirusiomis daržovėmis. Šį kartą virtuvės šefas Maris Astičis atskleis, kaip paprastai paspartinti sriubos ruošimo procesą, kad net ir medžiotojų namelyje visi laiku gautų dubenėlį geidžiamos sriubos.
1. Mėsa apkepama
Dažniausiai ruošiant sriubą procesas prasideda ilgai verdamu sultiniu, kad rezultatas būtų nuostabus. Tačiau apie tai, kaip pasigaminti puikų sultinį, jau rašėme, tad šį kartą – tiesiai prie reikalo. Naudojame mentės dalies mėsą. Ji supjaustoma didokais gabalais ir nupjaustomos tik šiurkščiausios sausgyslės, mat verdant slėginiame puode smulkesniosios ištirps. Mėsa prieš dedant į slėginį puodą apkepinama, kad susiformuotų graži, rusva plutelė.
2. Paruošiami prieskoniniai žalumynai ir šakniavaisiai
Į slėginį puodą sudedami prieskoniniai žalumynai: česnakas, pora aitriosios paprikos griežinėlių, čiobreliai ir rozmarinas. Tada sudedama apkepta mėsa. Kad skonis būtų sodresnis, prieš dedant į slėginį puodą apkepinami ir prieskoniniai šakniavaisiai: svogūnas, morka, griežtis ir salieras. Taip pat į puodą apytikriai iki pusės įpilama vandens arba iš anksto paruošto sultinio.
3. Įberiama pipirų ir įpilama sojų padažo
Į slėginį puodą įberiama pipirų ir šlakelis sojų padažo. Soja yra puikus druskos pakaitalas. Į slėginį puodą taip pat sudedamos apkeptos daržovės. Slėginiame puode mėsą reikia ruošti 40 minučių. Laikas pradedamas skaičiuoti nuo to momento, kai puodas pradeda rūkti.
4. Ruošiamas sriubos pagrindas
Kol slėginiame puode troškinasi mėsa, galima pradėti ruošti sriubos pagrindą. Sriubos puode apkepinamas poras, svogūnas, česnakas ir prieskoniniai žalumynai: petražolių stiebai, čiobreliai ir rozmarinas. Sudedami pomidorai savo sultyse arba įdedama pomidorų tyrės. Pomidorų rūgštingumui subalansuoti dedama ir cukraus. Visa tai troškinama nedideliame kiekyje vandens arba iš anksto paruoštame sultinyje.
5. Paruošiamos daržovės
Prieš keliaudamos į puodą daržovės apkepinamos pagal kietumą: morka, saliero šaknis, griežtis. Kepant į daržoves dedama druskos ir pipirų. Pakepintos daržovės paeiliui dedamos į prieskoninių žalumynų ir pomidorų tyrės troškinį, į kurį įpilta šiek tiek sultinio.
6. Ruošiama nedideliame kiekyje skysčio
Verdamos nedideliame kiekyje skysčio daržovės įgauna daug sodresnį ir išraiškingesnį skonį. Vandens ar sultinio į puodą įpilti galima visą virimo laiką. Bet jei jo bus per daug jau pradžioje, tuomet visi sodrūs skoniai pasidarys vandeningi, o sriuba taps vienalytė, neišraiškinga.
7. Al dente
Išvertus iš italų kalbos, tai valgio ruošimas išgaunant puikią produkto konsistenciją per trumpą gaminimo laiką. Al dente dažniausiai taikomas makaronams ir ryžiams, taip pat terminas taikomas kietai virtoms daržovėms. Sriuba verdama tol, kol kiečiausia iš daržovių lengvai suminkštėja.
8. Įdedama pupelių
Kad skonis būtų dar išraiškingesnis, į sriubą galima įdėti pupelių. Jei konservuotos pupelės yra su pomidorų ar aitriųjų paprikų padažu, pupelės supilamos nenusunktos. Jei jos tik skystyje, jis nupilamas. Pupelės dedamos prieš pat sudedant mėsą.
9. Atgal prie mėsos
Po 40 minučių, kai mėsa paruošta, ji išimama iš puodo, o gautas sultinys nusunkiamas. Jei reikia, į sriubą su daržovėmis įpilama šio sultinio. Mėsa supjaustoma mažesniais gabalėliais ir taip pat sudedama į sriubą, viskas toliau verdama dar penkias minutes.
Jei sriubai reikia daugiau druskos, galima įpilti sojų padažo. Fermentuotas sojų padažas sriubai suteiks umami skonio.
Umami (iš japonų うま味 – „malonus skonis“) yra vienas iš penkių pagrindinių žmogaus skonių. Lietuvių kalboje nėra tikslaus žodžio šiam skoniui apibūdinti, tačiau dažnai vartojami žodžiai „skanus“ arba „sotus“.
10. Kuo daugiau žalumynų, tuo skaniau
Žalumynai suteikia sriubai stipraus aromato ir skonio. Svogūnų, petražolių ir kalendrų dedama gausiai, likus maždaug minutei iki virimo pabaigos. Žalumynai dedami pačioje pabaigoje, kad neprarastų spalvos ir aromato.
11. Atsarga gėdos nedaro, arba pagaminti du sultiniai ir išraiškinga sriuba
Tokiu būdu verdant sriubą gaunami du išraiškingi sultiniai, suteikiantys sriubai stipraus skonio, kiekvienas jos šaukštas yra savito skonio. Vienas sultinys gaunamas slėginiame puode verdant mėsą, o kitas – daržovių sultinys, gaunamas kepant jas sriubos pagrindui.
Dažniausios klaidos gaminant sriubą
– Net ir skanią sriubą gali sugadinti sriuboje plūduriuojantis storas riebalų sluoksnis. Jis sugadina ne tik skonį, bet ir vaizdą. Ne veltui yra posakis „Valgyti akimis“.
– Sriubos negalima pervirti, bet viena dažniausių klaidų yra būtent daržovių pervirimas. Kas mėgsta ištežusią morką ar bulvę?
– Didžiausia klaida yra sriubos virimas dideliame kiekyje vandens. Tokioje sriuboje nei mėsa, nei daržovės, nei sultinys neturi skonio. Verdant įberiama druskos ir pipirų stengiantis suteikti sriubai skonio, tačiau rezultatas būna aštrus, nemalonus skonis.
– Verdant sriubą nepaisoma sekos ir suderinamumo. Seka yra svarbi: dedama nuo kiečiausio iki minkščiausio. Priešingu atveju sriuboje bus ištežusi bulvė ir kieta morka.
Sprendimas medžiotojų nameliui – galima išsiversti ir be keptuvės
Medžiotojų namelyje dažnai viskas vyksta paskubomis, tad virti sriubą ant laužo ir paraleliai kepti daržoves keptuvėje atrodo neįmanoma. Bet įmanoma viskas. Laikantis sekos galima sriubą gaminti ir viename puode. Pirmiausia puode apkepinami svogūnai, česnakai, porai ir aitriosios paprikos. Suberiami kapoti petražolių stiebai ir prieskoniniai šakniavaisiai. Apkeptos daržovės išimamos iš puodo, o tada sudedama mėsa, ji apkepinama ir troškinama nedideliame kiekyje vandens, kol išvirs. Toliau viskas taip pat, kaip verdant sriubą namuose.
Tinginio versija – motyvacija medžiotojams
Žinant, kad medžiotojų namelyje darbo visada daug, reikiamas daržoves ir prieskoninius žalumynus galima pasiruošti (ir net suvakuumuoti) jau iš vakaro. Kaip juokiasi virtuvės šefas Maris: „Kas eina į mišką su mėsa? Prieš medžioklę dažniausiai visus perspėju, kad pietums bus daržovių sriuba, o ar į ją bus įdėta mėsos, priklauso tik nuo pačių.“
“Medžioklės” receptai! Rizotas su kaulų sultiniu ir briedžiukais
Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!