
Jau kelintą kartą įsitikinu, kad būtent Axion iš viso Pulsar monoklių asortimento yra mano mėgstamiausia serija dėl kelių labai konkrečių priežasčių. Šį kartą daugiau patyrinėsime šios serijos modelį Compact XG35, kurį išbandyti siūlo Pulsar.
Pirmieji įspūdžiai
Gruodį, kai dienos visiškai trumpos, o didžiąją paros dalį vyrauja tamsa, šiluminis monoklis tampa dešiniąja medžiotojo ranka. Gyvūnai kirtimuose, pievelėse ir kitose atvirose vietose dažniausiai pasirodo sutemus, ir būtent naudojant monoklį galima suprasti, kiek jų yra ir kur jie mieliau būna. Šį kartą važiuojant į mišką su savimi pasiėmiau Axion Compact XG35. Kaip jau rodo pavadinimas – mažas, kompaktiškas, lengvas. Būtent šie trys parametrai yra didžiausi monoklio privalumai. Jis telpa į delną ir uždėtas ant virtuvinių svarstyklių kartu su akumuliatoriumi sveria tik 350 gramų. Tikrai svarbu, kad monoklį galima lengvai įsidėti į kišenę, kai su savimi pasiimti daiktų reikia daug, o rankos tik dvi.
Apžiūrint prietaisą pirmiausia į akis krinta didesnis nei kitų šios serijos monoklių lęšis. Iki šiol apžvelgtų Axion prietaisų lęšis buvo 30 mm skersmens, o šio monoklio – 35 mm. Didesnis lęšis gerina vaizdo kokybę didesniais atstumais, nes jis pajėgia priimti daugiau informacijos, kuri atitinkamai toliau perduodama šiluminiam jutikliui apdoroti. Pats gamintojas nurodo, kad maksimalus šilto objekto pastebėjimo atstumas yra 1750 metrų – daugiau nei kitų Axion modelių. Taip, tai tikrai vertingas patobulinimas, turint omenyje, kad dėl šio patobulinimo prietaiso svoris didėja visiškai nereikšmingai. Taip pat dėl didesnio lęšio padidėja maksimalus vaizdo didinimas. Kad būtų aišku: kitų Axion prietaisų maksimalus didinimas yra 8 ar 16 kartų, o šio – 20 kartų. Ar šis parametras yra lemiamai svarbus renkantis monoklį sau? Manytina, ne, mano praktikoje beveik niekada nepasitaikė situacijos, kai iš tikrųjų reikėtų naudoti šį maksimalų didinimą.

Vaizdo kokybė
Metų pabaigoje ruduo tiesiog nepajėgia pereiti į baltą žiemą. Einant pro žiemkenčių lauką vieną dieną kojos klimpsta purve, kitą dieną po batais girgžda sušalusi žemė. Daiktų kaip visada daugiau nei supratimo – jei bokštelyje reikia sėdėti kelias valandas, be visų kitų reikėtų pasiimti storesnę striukę, didelį termosą arbatos. Galų gale paaiškėja, kad įlipti į bokštelį yra viena, o kaip su visais gremėzdais įsisprausti pro siauresnę durų angą – tai, žinote, visai kitas klausimas.
Vakaras šįkart giedras, temperatūra žada nukristi žemiau nulio, o mėnulis danguje šviečia kaip lemputė, lauką nušviesdamas perregimai, beveik kaip dieną. Su savimi pasiimtą Axion oras šįkart tikrai lepina – nelyja, todėl vaizdo ryškumas puikus. Prietaise yra 640×480 pikselių šiluminis jutiklis, 12 µm dydžio pikseliai, o šiluminio jautrumo indeksas (NETD) – mažiau nei 40 mK. Užtektinai gerai skiria aplinkinių objektų formas, medžių, krūmų kamienus ir šakas. Gyvūnų taip pat matyti ne vien kontūrai, protingu atstumu galima atskirti šilčiausias ir šalčiausias kūno vietas. Apytikriai už 200 metrų iš krūmų išsirita du usūriniai šunys, kuriems, matyt, šio metų laiko oras truputį per šiltas, kad iki pat pavasario sėdėtų guolyje. Abu užsiauginę tokį storą ir vešlų kailį, kad terminiame vaizde jie išsiskiria daug mažiau nei netoliese esantis zuikis. Ilgaausių čia, dievaži, netrūksta. Apsidairius aplink arčiau ir toliau vienu metu galima suskaičiuoti net dešimt.
Iš viso monoklis turi aštuonis skirtingus vaizdo spalvų režimus. Kiekvienas gali išsirinkti sau tinkamiausią, tačiau iki šiol geriausias atrodo White Hot, kur šilti objektai yra balti. Atrodo, kad būtent šis režimas suteikia daugiausia informacijos apie temperatūros skirtumus ir objekto detales, bet tai labiau asmeninis vertinimas.
Krovimas ir akumuliatoriaus veikimas
Dėl viso pikto šaltu oru verta nepamiršti įsidėti į krepšį nešiojamo kroviklio su laidu. Nors monoklio akumuliatorius gana patvarus, galima pajusti, kad esant minusinei temperatūrai jis išsikrauna šiek tiek greičiau nei šiltais vasaros vakarais. Tačiau kelių valandų trukmės medžioklei ir aktyviam naudojimui visiškai užtenka vieno įkrovimo. Jei renginys užsitęsia, monoklį galima prijungti krauti prie nešiojamo kroviklio ir tuo pačiu metu toliau jį naudoti.
Dar vienas geras monoklio niuansas – maža žalia lemputė prie mygtukų. Tiesą sakant, pagrindinė jos funkcija yra rodyti baterijos įkrovimo lygį, bet kai šitaip sėdžiu bokštelyje pusiau tamsoje, ji šviečia ir leidžia be reikalo nečiupinėjant susigaudyti, kur monoklis padėtas. Ji nėra pernelyg ryški, bet savo užduotį atlieka. Žinoma, tikslų įkrovos lygį procentais galima matyti ekrane, o lemputė veikiau perspėja tais atvejais, kai įkrovos lygis visiškai žemas, tada ji iš žalios virsta raudona. Pats APS3 akumuliatorius išimamas paspaudus mygtuką po priekiniu lęšiu. Jį galima krauti tiek kartu su prietaisu, tiek atskirai, nors tam reikia kitokio kroviklio.
Patvarumas ir fotografavimo, filmavimo funkcija
Ankstesnė patirtis su kitais Axion modeliais rodo, kad magnio lydinio korpusas yra tikrai patvarus. Jis patikimai apsaugo nuo smūgių monokliui nukritus ant žemės. Ko gero, jo nereikėtų mesti iš penkto aukšto, bet kritimą iš medžioklės bokštelio jis išgyvena be problemų. Reguliuoti ir nustatymams keisti skirti keturi mygtukai monoklio viršuje. Jie dideli, lengvai apčiuopiami net ir su pirštinėmis. Pačiu pirmuoju mygtuku galima filmuoti ir fotografuoti. Norint gauti visiškai kokybiškus kadrus, pirmiausia reikia monoklį kur nors stabiliai atremti, kad kadro nesugadintų rankos judesys ar automobilio variklio vibracija. Idealu, jei yra atskiras stovas, nes monoklis turi vietą, kur šį stovą galima prisukti.
Užfiksuoti failai saugomi 64 GB vidinėje atmintyje ir juos galima pasiekti per programėlę Stream Vision 2. Taip pat galima prietaisą laidu prijungti prie kompiuterio, bet kažkodėl ne visada tokiu būdu pavyksta sukurti ryšį, o programėlė veikia visada. Eksportuojant nuotraukas ir vaizdo įrašus jie išsaugomi 960×600 pikselių raiška.
Kol lauke monokliu skaičiavau kiškius, už nugaros netoliese esančiame privačiame name prasidėjo kažkoks sambrūzdis. Kažkas garsiai krinta, kažkas tarška, o viso to viduryje kartais pasigirsta žmonių balsai. Nepraeina nė dešimt minučių, kai kieme garsiai traškėdamas ima liepsnoti milžiniškas laužas. Lyg Joninių vakaras gruodžio mėnesį! Terminiame vaizde jis atrodo kaip karšta, ryški balta dėmė, keičianti savo formą. O stirnos, kurios iki šiol ganėsi pamiškėje, dabar dingsta krūmuose nė nebandydamos išsiaiškinti, kas tai per ryškus darinys.
Padėjėjas stebint medžioklės plotus
Vėliau, medžioklei pasibaigus, įdomu apvažiuoti ratą apie medžioklės plotus ir monokliu pažiūrėti, kas vaikšto pro kirtimus, laukymes. Šis monoklis neturi lazerinio tolimačio. Šiuo atžvilgiu gera žinia ta, kad tai nedidina prietaiso svorio ir dydžio, o blogoji žinia – mažiau žinomose vietose sunkiau suprasti, kaip toli yra gyvūnas. Kaip žinoma, vienas didžiausių šiluminių vaizdų privalumų yra galimybė pastebėti krūmuose besislepiančius gyvūnus, kurių, tikėtina, šviesiu metu plika akimi nepavyktų įžiūrėti. Vieną dieną būtent tokiu būdu pavyko nufilmuoti elnių grupelę, kuri ilgai trypė krūmuose ir niekaip negalėjo susiimti išlįsti į lauką. Išėję jie po akimirkos išsigando, įbėgo atgal į krūmus, bet niekur nesitraukė – dar ilgai terminiame prietaise buvo galima stebėti, kaip šviesios dėmės žybčioja pamiškės krūmuose.
Išvados
Kiekvienas Axion modelis turi savo specifikaciją ir, žinoma, kainų skirtumą, o tai dėmesio vertas aspektas. Galimybių požiūriu tai galingiausias modelis, bet ir jo kaina yra aukščiausia, nors ji vis dėlto dar telpa į ekonominę klasę. Teigiama tai, kad gamintojas tokiems biudžetinės klasės prietaisams parūpino patogių smulkmenų, pavyzdžiui, delno dirželį, kurį pagal poreikį galima pritvirtinti vienoje ar kitoje pusėje. Lygiai taip pat ir apsauginis lęšio dangtelis magnetu tvirtinamas prie delno dirželio ir be reikalo nesitabaluoja. Jei dabar reikėtų pirkti termovizorių, galiu drąsiai teigti, kad Axion Compact XG35 tikrai būtų vienas iš svarstytinų variantų.
Specifikacijos
Šiluminis jutiklis: 640×480 piks. @ 12 µm
Objektyvo lęšis: F35 / 1.0
Matymo lauko plotis už 100 m: 21,9 m
Ekranas: AMOLED 640×480 piks.
NETD: < 40 mK
Atsparumo vandeniui lygis: IPХ7
Vaizdo didinimas: 2,5–20 k.
Pliusai:
– Dydis, svoris
– Kaina
– Korpuso tvirtumas
Minusai:
– Nėra lazerinio tolimačio
– Mažesnis matymo laukas nei kitų Axion prietaisų
VIDEO! Tai ne bebras! Akis į akį su retu gyvūnu!
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
