
Plintant paukščių gripui, daugelyje Europos Sąjungos (ES) šalių situacija yra sudėtinga, vien per šiuos metus sunaikinta milijonai paukščių, pažymi Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). Ekspertai įspėja, kad paukščių gripo virusai mutuoja ir gali prisitaikyti prie žmonių bei sukelti pandemiją, todėl, pasak jų, būtina pasirengti griežtai kontroliuoti jų plitimą ir užkirsti kelią potencialiems pavojams.
VMVT duomenimis, paukščių gripo situacija yra sudėtinga daugelyje ES šalių.
„Šiandienos duomenimis, iš viso nustatyti 75 viruso protrūkiai, vien per šiuos metus sunaikinta daugiau nei 5 milijonai paukščių. Nuo ligos kenčia Lenkija, Italija, Belgija, Bulgarija, Vengrija, Vokietija, Olandija, Italija, taip pat ir Lietuva. Ji cirkuliuoja ir laukinėje faunoje, kur bendrai ES nustatyta daugiau nei 300 protrūkių“, – informuoja VMVT.
Tarnyba taip pat pažymi, kad kol kas Lietuvoje naujų paukščių gripo protrūkių nefiksuojama, naujų pranešimų apie padidėjusį naminių paukščių gaišimą ar kitus paukščių gripo požymius VMVT taip pat nėra gavusi. Pastarosiomis dienomis buvo gauta pranešimų dėl Šilutės rajone rastų nugaišusių gulbių, kurių gaišenų tyrimai, atlikti Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute, buvo neigiami ir viruso nepatvirtino.
Pastebėjus gaišusius paukščius aplinkoje, apie tai reikėtų nedelsiant pranešti VMVT, gaišenos neliesti ir nejudinti, informuoja institucija.
VMVT pabrėžia ir tai, kad pirmiausia ūkio atsakomybė yra užtikrinti, kad į jį patektų tik sveiki paukščiai, dezinfekuotos transporto priemonės, dėl to labai svarbu imtis visų atsargumo priemonių – atsakingai laikytis biosaugos reikalavimų, prieš įvažiavimą į paukštininkystės ūkio teritoriją būtina dezinfekuoti įvažiuojančias transporto priemones.
„Be to, šalyse, kuriose nustatytas paukščių gripas, taikomos ribojimų zonos ir iš jų neleidžiamas gyvūnų bei kitų produktų judėjimas. Akcentuotina, kad prekyba turi vykti tik su patikimais prekybos partneriais, nes neatsargus elgesys gali kainuoti labai rimtas pasekmes visai šaliai“, – pažymi VMVT.
Paukščių gripo žala – milžiniška
Bulgarijoje, kuri yra viena iš labiausiai nuo paukščių gripo nukentėjusių šalių Europoje, per pastaruosius dvejus metus dėl šios ligos sunaikinta daugiau nei 2,6 mln. naminių paukščių, daugiausia vištų dedeklių, taip pat putpelių, ančių, kalakutų, perlinių vištų, praneša Bulgarijos naujienų portalas „Mediapool.bg“. Taip pat pasitaikė atvejų, kai buvo sunaikintos laukinių paukščių – gandrų, nendrinių vištvanagių – populiacijos.
Bulgarijos maisto saugos agentūros duomenimis, paukščių gripo protrūkiai fiksuojami nuo 2023 m. sausio iki dabar. Šalyje skaičiuojami 32 paukščių gripo židiniai, tačiau didžiausia žala padaryta keturiuose ūkiuose.
Net ir patvirtinus pavienius paukščių gripo atvejus, pagal ES reglamentus ir Bulgarijos maisto saugos agentūros nurodymus reikalaujama išnaikinti visus ūkiuose laikomus naminius paukščius, nes liga yra itin užkrečiama ir gali greitai išplisti kituose ūkiuose.
„Mediapool.bg“ duomenimis, paukščių gripo žala Bulgarijos verslui – milžiniška.
Paukštininkystė yra vienas iš nedaugelio sektorių, kuriame šalis ne tik patenkina vidaus rinkos poreikius, bet ir yra grynoji eksportuotoja. Bulgarijoje dėl paukščių gripo ženkliai sumažėjus vištų dedeklių skaičiui, 2024 m. šviežių vartoti skirtų vištų kiaušinių eksportas taip pat stipriai sumažėjo.
2024 m. spalio pabaigoje didžiausia Bulgarijos paukštienos gamintoja „Gradus“ paskelbė, kad dėl paukščių gripo, tikėtina, patirs 12,5 mln. eurų nuostolių. Skaitykite daugiau
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
