Patirtis

Dvi medžiojamųjų gyvūnų rūšys įtrauktos į Europos invazinių rūšių sąrašą. Ką tai reiškia medžiotojams?0

Nuotrauka: Wikipedia

Penktadienį vykusiame Europos Komisijos organizuotame ES valstybių narių Invazinių rūšių komiteto posėdyje buvo pritarta naujam invazinių rūšių sąrašui. Jis papildytas 26 naujomis rūšimis. Keturi iš jų aktualūs ir Lietuvai: kanadinė audinė (Neogale vison), dėmėtasis elnias (Cervus nippon), japoninė bei sachalininė reinutrės. Dvi pirmosios šiuo metu Lietuvoje yra medžiojamos. Šaltinis: Aplinkos ministerija

Nuo 2025 m. vasaros pabaigos šioms rūšims bus pradėtos taikyti Europos Sąjungos reglamento Nr. 1143/2014 nuostatos, kuriomis siekiama riboti invazinių rūšių plitimą. Tai apima draudimą tyčia įvežti, laikyti, dauginti ir platinti šiuos gyvūnus, nebent tam būtų gautas specialus leidimas. Leidimai gali būti išduodami tik moksliniams tyrimams, rūšių apsaugai ne gamtoje arba, išimtiniais atvejais, medicinos ir visuomenės intereso tikslais.

Medžiotojų bendruomenei svarbiausia tai, kad tiek kanadinė audinė, tiek dėmėtasis elnias jau yra įtraukti į medžiojamųjų rūšių sąrašą. Jų statuso pasikeitimas reiškia, kad valstybė turės dar aktyviau reguliuoti šių gyvūnų populiacijas. Medžioklė taps viena pagrindinių priemonių siekiant suvaldyti jų plitimą.

Kanadinė audinė

Ši rūšis ypač pavojinga vandens paukščiams. Viena audinė gali sunaikinti visą perinčių paukščių koloniją. Žuvinto biosferos rezervate prieš dvidešimt metų buvo kasmet sunaikinamos rudagalvių kirų perimvietės. Kartais vien per sezoną fiksuota iki 800 išžudytų jauniklių. Nykdavo ne tik kirai, bet ir saugomos rūšys, tokios kaip upinės bei juodosios žuvėdros, nendrinės lingės, įvairios antys.

„Svarbiose gamtinėse teritorijose, tokiose kaip Žuvinto ežeras, nekontroliuojama kanadinė audinė padarė ypač didelę žalą vandens paukščiams. Prieš 20 metų, dar nepradėjus vykdyti audinių populiacijos reguliavimo programos, Žuvinte kasmet būdavo sunaikinamos ištisos rudagalvių kirų kolonijos – žūdavo tiek suaugę paukščiai, tiek jaunikliai. Kai kuriais metais fiksuodavome iki 800 papjautų jauniklių, tačiau realus skaičius, tikėtina, buvo dar didesnis. Audinės naikino ir kitų saugomų rūšių – upinių ir juodųjų žuvėdrų, nendrinių lingių, kragų, ančių, tarp jų ir labai sparčiai nykstančios rudagalvės anties lizdus ir vadas. Tai sunkiai suvaldoma, invazinė rūšis“, – teigė Dzūkijos–Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos Biologinės įvairovės apsaugos skyriaus vyr. specialistas Arūnas Pranaitis.

Šiuo metu kanadinės audinės gali būti medžiojamos ištisus metus be limitų. Tokia praktika išliks ir įsigaliojus naujam reglamentui. Vis dėlto bus ribojamas šių gyvūnų laikymas fermose ar kiti jų naudojimo būdai.

Dėmėtasis elnias

Šie gyvūnai, pabėgę iš aptvarų, sėkmingai natūralizuojasi gamtoje ir hibridizuodamiesi daro neigiamą poveikį vietinėms elninių šeimos rūšims, ypač tauriųjų elnių populiacijos genofondui. Aplinkos apsaugos agentūra yra išdavusi apie 70 leidimų laikyti dėmėtuosius elnius nelaisvėje.

Įdomu tai, kad Aplinkos ministerijos publikacijoje nurodoma, jog medžiotojams kasmet išduodami keturi penki leidimai sumedžioti dėmėtąjį elnią. Tuo tarpu Medžioklės taisyklėse aiškiai parašyta, kad dėmėtuosius elnius galima medžioti visus metus, kaip ir lapes, mangutus, nutrijas bei kitas invazines rūšis.

Abi šios rūšys kelia grėsmę natūralioms ekosistemoms. Kanadinė audinė prisideda prie vietinių rūšių nykimo. Dėmėtasis elnias gali pakeisti elninių gyvūnų struktūrą ir sunaikinti genetinį paveldą. Kadangi tai invazinės rūšys, jų kontrolė tampa valstybės pareiga. Medžiotojai šiuo atveju yra svarbi grandis.

Medžioklė išlieka svarbiausia šių rūšių kontrolės priemonė. Nors bus ribojamas jų laikymas ar prekyba gyvais gyvūnais, medžioklės praktika gamtoje išliks, ir ji bus netgi skatinama.

Papildomos teisės aktų permainos

Svarbu žinoti, kad nuo 2027 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigalios Seimo priimtas draudimas veisti laukinius gyvūnus kailių gamybos tikslais. Tai reiškia, kad net ir be ES reglamento, kanadinių audinių fermos turės būti uždarytos. Europos Komisija šiai rūšiai numatė dviejų metų pereinamąjį laikotarpį, kad ūkiai galėtų pasiruošti pasikeitimams.

Susiję straipsniai

Dėmėtojo elnio ir kanadinės audinės įtraukimas į Europos invazinių rūšių sąrašą tai yra paskata dar atsakingiau žiūrėti į gamtosaugą ir padėti valdyti grėsmę vietinėms rūšims. Medžiotojai čia gali atlikti esminį vaidmenį.

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.