Šunys

Dėmesio! Nuo liepos 1 d. įsigytą medžioklinį šunį privaloma registruoti ir tik skaitmeniniu būdu0

Nuotrauka: iš archyvo

Aplinkos ministerija informuoja, kad nuo 2025 m. liepos 1 d. įsigaliojo nauja, paprastesnė ir vienoda visiems tvarka, kaip perduodant kitam asmeniui katę, šunį ar šešką Gyvūnų augintinių registre yra užfiksuojami naujojo šeimininko duomenys. Nuo šiol perduodant gyvūną nebereikia pildyti popierinių prašymų – visas procesas yra skaitmeninis, o gyvūno savininko ar laikytojo duomenis pakeisti Gyvūnų augintinių registre reikia prisijungus per Elektroninius valdžios vartus. Šaltinis: Aplinkos ministerija

Tai reiškia, kad tiek gyvūną perduodantis, tiek jį perimantis asmuo turi laikytis nustatytų terminų ir savo veiksmus užregistruoti sistemoje. Buvęs gyvūno savininkas privalo per 7 kalendorines dienas pateikti duomenis apie katės, šuns ar šeško perdavimą į registrą. O naujas savininkas tai turi padaryti per 14 kalendorinių dienų nuo gyvūno įsigijimo dienos.

Gyvūnų augintinių ženklinimo ir registravimo taisykles

Gyvūno augintinio savininkas, prisijungęs prie Gyvūnų augintinių registro per Elektroninius valdžios vartus ir pasirinkęs gyvūną augintinį, kurį nori perduoti, pasirenka mygtuką „Perdavimas“ ir įveda naujo savininko informaciją. Naujasis gyvūno augintinio savininkas, prisijungęs prie Gyvūnų augintinių registro, gauna pranešimą, kad turi nepatvirtintų gyvūnų augintinių perdavimų. Naujasis savininkas, peržiūrėjęs ir patikrinęs, ar informacija teisinga, gali patvirtinti arba atšaukti gyvūno augintinio perdavimą.

Prisijungus prie Gyvūnų augintinių registro galima ne tik atlikti šiuos veiksmus, bet ir patikrinti gyvūno įregistravimo faktą, peržiūrėti duomenis ar gauti išrašą – visa tai vykdoma skaitmeniniu būdu.

Naujoji tvarka taikoma visiems gyvūnų laikytojams – tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims, įskaitant veisėjus, gyvūnų globėjus ir organizacijas. Jei gyvūnas turi kelis savininkus, registre turi būti nurodytas tas, kuris jį faktiškai laiko. Tai padeda užtikrinti aiškų atsakomybės paskirstymą ir augintinio priežiūrą.

Atkreipiame dėmesį, kad tokia pati registravimo tvarka galioja ir gyvūnams, atvežtiems iš kitų Europos Sąjungos ar trečiųjų šalių. Tokių gyvūnų registravimas pavestas veterinarijos gydytojams ir gyvūnų ženklintojams, kurie pasirūpina, kad gyvūnai būtų tinkamai paženklinti ir įtraukti į registrą.

Skaitmenizavus gyvūnų perdavimo tvarką tikimasi didesnio aiškumo, patogumo ir atsakingesnio požiūrio į gyvūnų laikymą. Taip pat siekiama, kad gyvūnai būtų perduodami tik paženklinti ir įregistruoti, o informacija apie juos – lengvai prieinama atsakingoms institucijoms.

Primename, kad šių reikalavimų nesilaikymas užtraukia administracinę atsakomybę ir baudą nuo trisdešimt iki vieno šimto dvidešimt eurų, nusižengus pakartotinai ar atsiradus grėsmei asmens turtui ar sveikatai baudos didesnės ir gali siekti penkis šimtus penkiasdešimt eurų. Savivaldybės tikrina, ar gyvūnų laikytojai laikosi nustatytos tvarkos, o Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba prižiūri, kaip ženklinimo ir registravimo reikalavimų laikomasi veislynuose, globos namuose ir gyvūnų viešbučiuose.

Lūšis užpuola katiną, meška sprogdina internetą, o bebras nė kenkėjas. Miško naujienos #7

Buvusio savininko pareigos

Per 7 kalendorines dienas nuo gyvūno (šuns, katės ar šeško) perdavimo kitam asmeniui, buvęs savininkas privalo Gyvūnų augintinių registre atnaujinti informaciją – nurodyti, kad nebevaldo gyvūno, ir pateikti turimus duomenis (pvz., mikroschemos numerį, rūšį).

Naujo savininko pareigos

Per 14 kalendorinių dienų nuo gyvūno įsigijimo, naujasis savininkas privalo užregistruoti save kaip savininką Gyvūnų augintinių registre – tai atliekama prisijungus prie elektroninės sistemos.

Registracijos tvarka
Registracija vyksta skaitmeniniu būdu, prisijungus per gyventojo paskyrą portale arba per veterinarijos įstaigą.
Popierinė registracija galima tik iki 2025 m. liepos 1 d. – vėliau bus leidžiama tik elektroninė tvarka.

Papildomos sąlygos
Jei gyvūnas priklauso keliems asmenims, registruoti jį turi tas, kuris realiai jį prižiūri.

Susiję straipsniai

Jei savininkas laiku neatnaujina informacijos, apie tai veterinarijos gydytojai ar ženklinimo specialistai turi pranešti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT).

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.