Daugiau informacijos pewpewtactical.com
Regis, tema nesvetima, ir kiekvienas medžiotojas turėtų žinoti skirtumą tarp šoninio ir centrinio dūžio šovinių. Šioms sistemoms bendra tai, kad abiejų pagrindas – parako uždegimo kapsulės, skiriasi tik jų vieta ir veikimo principas. Šoninio dūžio (žiedinio uždegimo) atveju daužikliui sumušus apatinį šovinio kraštą užsidega parakas ir įvyksta šūvis. Centrinio dūžio atveju kapsulė yra šovinio pagrindo centre, ir šūvis įvyksta daužikliui sumušus į kapsulę, taip uždegant paraką.
Standartinį šovinį sudaro keturios dalys: kulka, parakas, kapsulė ir tūta. Aišku, kulka yra atskira dalis, o ne visas šovinys. Ir šoninio, ir centrinio dūžio šoviniai turi visas šias keturias dalis.
Apskritai visos kulkos veikia vienodai. Ginklo daužiklis sumuša į kapsulę ir taip sukelia mažą sprogimą. Šis sprogimas uždega paraką, kuris priverčia kulką pajudėti pirmyn ir išlėkti iš vamzdžio. Skirtumas tarp šoninio ir centrinio dūžio šovinio vienas – kapsulės vieta.
Lengviausia šias dvi sistemas atskirti pažiūrėjus į šovinio pagrindą. Centrinio dūžio atveju kapsulė yra šovinio pagrindo centre, iš čia ir pavadinimas. Jeigu centre kapsulės nėra, greičiausiai tai bus šoninio dūžio šovinys.
Centrinio dūžio kapsulės yra dviejų standartų. Bokserio (medžioklinio) tipo atveju tūta yra žalvarinė, kapsulėje padarytas priekalėlis ir uždegimo skylė centre. Medžioklei netinka Berdano tipo karinė kapsulė.
Šoninio dūžio amunicija tinka mažesniems kalibrams, nes tūtos kraštas turi būti pakankamai plonas, kad daužiklis galėtų jį permušti ir kapsulėje sukelti sprogimą. Todėl ir yra mažų kalibrų apribojimas: jeigu šioje sistemoje būtų naudojami didesni kalibrai, greičiausiai parako kiekis, kurio reikia tokiam užtaisui, susprogdintų tūtą.
Populiariausias šoninio dūžio šovinio kalibras yra .22 LR. Tai apskritai populiariausias kalibras pasaulyje, be to, pradžios taškas daugeliui šaulių sportininkų ir medžiotojų pradedant treniruotes. Bet yra ir kitų, pavyzdžiui, .22 Short naudojamas revolveriuose, bet jis nėra populiarus. .22 Winchester Magnum Rimfire (WMR), naudojamas smulkiųjų plėšrūnų medžioklėje, yra kažkas tarp .22 LR ir .223. Štai .17 Hornady Match 2 (HM2) yra galingesnis už .22 LR, bet niekada nebuvo toks populiarus kaip .17 Hornady Magnum Rimfire (HMR), kuris yra naujesnis, plokštesnės trajektorijos kalibras, galingesnis nei .22 LR.
Mažųjų kalibrų privalumai
– Pigūs. Šoninio ir centrinio dūžio šovinių kainos gerokai skiriasi, todėl mažieji kalibrai puikiai tinka treniruotėms.
– Maža atatranka. .17 ir .22 kalibro kulkos ir mažas parako kiekis sukelia nedidelę atatranką, o tai idealu pradedant mokytis šaudymo sporto.
Mažųjų kalibrų trūkumai
– Šoninio dūžio šaudmenys pakartotinai netaisomi, kitaip nei centrinio dūžio šoviniai. Tačiau, kadangi jie pigūs, pačiam taisyti greičiausiai neapsimokėtų.
– Dar vienas minusas – patikimumo problema. Net aukščiausios lentynos šoviniams būdinga 1–2 proc. paklaida.
– Mažas kalibras. Dėl dizaino didesnio kalibro su šia technologija sukurti neįmanoma.
Šis kalibras sukurtas siekiant kuo plokštesnės kulkos trajektorijos, stengiantis gauti panašius rezultatus kaip 1970–1974 metais gaminto 5mm RMR, kuris tada buvo greičiausias istorijoje šoninio dūžio šovinys. Logiška, kad pagrindu imtas .22 WMR, o ne 5mm RMR, kuriam reikėjo specialiai pritaikyto ginklo. Be to, .22 WMR buvo plačiai prieinamas. Taigi .17 kalibras įveikė 5mm RMR greičiu ir balistika. Taip pat geras buvo ir tikslumas, nors galios prasme 5 mm kulka pranoko naująjį kalibrą.
.17 HMR kalibrui prieinamos 1 ir 1,1 bei 1,3 g kulkos plastikiniu galu, nupjautagalvės, minkštanosės ir apvalkalinės kulkos.
.22 WMR iš pradžių buvo užtaisomas 2,6 g kulka, kuri skriejo 610 m/s greičiu. Dabar galimybės platesnės – įmanoma naudoti kulkas nuo 3,2 g, skriejančias 470 m/s greičiu, iki pat 1,9 g ir atitinkamai 670 m/s. Kalibras sukurtas 1959 metais, bet net metus nebuvo naudojamas, kol jam buvo pritaikytas ginklas Winchester Model 61. Pirmas su šiuo kalibru naudotas ginklas – Marlin Levermatic, nes jį buvo gana lengva pritaikyti galingesniam kalibrui. Kalibras netruko susilaukti pripažinimo, ir kiti gamintojai irgi pradėjo prie jo taikyti savo ginklus.
.22 WMR yra galingesnis ir didesnis nei klasikinis .22 LR tiek kulkos skersmeniu, tiek ilgiu. Dėl šios priežasties .22 WMR netiks .22 LR kalibro ginklams. .22 WMR kulka skrieja toliau ir plokštesne trajektorija nei .22 LR, taip pat kulka efektyvesnė. Su tam tikromis kulkomis kalibras gali būti efektyvus net iš 100 metrų, todėl jį galima sėkmingai panaudoti smulkiems gyvūnams medžioti. Juo galima efektyviai medžioti triušius, kiškius, mangutus, lapes, kojotus. Taip pat dėl mažos atatrankos tai geras sprendimas treniruotėms.