Patirtis

Briuselis žiemos miege, kai Slovakija žada ruduosius lokius sumedžioti0

Nuotauka: pikist.com

Europos Parlamento nariai iš įvairių politinių grupių reikalauja, kad Europos Komisija imtųsi veiksmų, nes paskelbtas lokių sumedžiojimo planas, jų nuomone, pažeidžia ES Buveinių direktyvą.

Europos Parlamento nariai šokiruoti Slovakijos ketinimų sumedžioti šimtus lokių. Europarlamentarai iš kelių politinių grupių reikalauja, kad Komisija sustabdytų šiuos planus.

Pernai Slovakijoje buvo sumedžioti 144 lokiai, o ministras pirmininkas Robertas Fico, regis, pasiryžęs šiemet leisti sumedžioti dar 350 – nepaisant to, kad rudasis lokys yra griežtai saugoma rūšis pagal ES Buveinių direktyvą, kuri leidžia tokį veiksmą tik išimtiniais atvejais ir kaip paskutinę priemonę.

Kai kurie EP nariai tvirtina, kad toks sumedžiojimas pažeidžia ES taisykles ir Slovakija turi būti sustabdyta.

Slovakijos planai „yra tiesioginis ir rimtas Europos taisyklių pažeidimas“, – sakė atsinaujinančiųjų grupės europarlamentaras Michalas Wiezikas „Euractiv“. – „Europos Komisija turi ir įgaliojimus, ir atsakomybę veikti.“

Pasak Wieziko, visuomenės saugumo klausimai turi būti vertinami rimtai, tačiau sumedžiojimų mastas nėra proporcingas, nes Slovakija turi kitų priemonių lokių atgrasymui, kurių nė nebandė naudoti.

„Dabartinis sumedžiojimų eskalavimas aiškiai parodo, kad prevencinės priemonės buvo ignoruotos“, – sakė jis ir pridūrė, kad jau pernai matytas lokių sumedžiojimas „nėra veiksmingas užkertant kelią išpuoliams“.

Aplinkosaugininkai taip pat nustatė, kad Slovakija prieš išduodama leidimus medžiotojams nenaudojo teisės aktuose numatytų prevencinių priemonių, kurios būtinos prieš leidžiant sumedžioti lokius.

„Reikalauju, kad Europos Komisija veiktų, ir veiktų dabar“, – sakė ispanų europarlamentaras César Luena iš centro kairiųjų Socialistų ir demokratų (S&D) frakcijos.

Praėjusios savaitės pabaigoje Luena pateikė Komisijai klausimą, ar ji svarstytų pradėti teisines procedūras prieš Slovakiją, jei paaiškėtų, kad pažeidžiamas ES teisynas.

Tačiau iki šiol Europos Komisija nesiėmė jokių veiksmų ir net neišreiškė pozicijos dėl Slovakijos vykdomo lokių sumedžiojimo.

Lokio ataka

Kol kas Komisijos atstovas tik perspėjo, kad visos priemonės, kuriomis reguliuojama lokių populiacija, turi atitikti Buveinių direktyvą, net jei tai yra ekstremalios situacijos priemonės.

Pernai Slovakijoje buvo priimtas įstatymas, leidžiantis skelbti ekstremaliąją padėtį ir leisti lokių sumedžiojimą. Fico neseniai ja pasinaudojo po to, kai nuo lokio žuvo 59 metų vyras.

Tačiau toks sprendimas dar nebūtinai reiškia, kad Slovakijos kvota atitinka ES reikalavimus.

Tas pats Komisijos atstovas pridūrė, kad Komisija vis dar „analizuoja“ Slovakijos veiksmus.

„Žmogaus gyvybės apsauga yra absoliučiai būtina – niekas tuo neabejoja. Tačiau kartu visi veiksmai turi būti proporcingi ir suderinti su ES teise“, – sakė Žaliųjų frakcijos europarlamentaras Virginijus Sinkevičius „Euractiv“.

Sinkevičius, anksčiau ėjęs Europos aplinkos komisaro pareigas, 2024 metais pritarė Slovakijos įstatymui mainais į Slovakijos paramą svarbiam ES gamtos atkūrimo įstatymui.

Jo teigimu, dabar ši tema tapo politinio manipuliavimo objektu, nors turėtų būti vertinama remiantis mokslu.

„Deja, lokių klausimas Slovakijoje virto patogiu populistinės retorikos taikiniu, nors iš tiesų turėtume remtis duomenimis apie lokių populiacijas, rizikos lygius konkrečiuose regionuose ir vertinti, ar alternatyvos sumedžiojimui buvo tinkamai apsvarstytos“, – sakė Sinkevičius.

Ką sako Europos teisė?

Pagal Europos Sąjungos Buveinių direktyvą (92/43/EEB) rudasis lokys (Ursus arctos) yra įtrauktas į IV priedą kaip griežtai saugoma rūšis. Tai reiškia, kad valstybės narės privalo užtikrinti šios rūšies apsaugą – draudžiant tyčinį jų sumedžiojimą, trikdymą, buveinių naikinimą ar žalojimą.

Vis dėlto direktyvos 16 straipsnis leidžia taikyti išimtis tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, siekiant apsaugoti visuomenės saugumą, užkirsti kelią didelės žalos padarymui žemės ūkiui ar siekiant išsaugoti biologinę įvairovę. Tokios išimtys gali būti taikomos tik kaip paskutinė priemonė, kai nėra jokių kitų galimų sprendimų.

Skirtingose ES valstybėse rudųjų lokių populiacijos dydis labai skiriasi. Pavyzdžiui, Rumunijoje jų gali būti net iki 13 000, beveik dvigubai daugiau nei manyta anksčiau. Šis faktas sukėlė diskusijas apie galimą poreikį peržiūrėti lokių apsaugos statusą ir populiacijos reguliavimo galimybes.

Panašios diskusijos vyksta ir Slovakijoje, kur buvo priimtas įstatymas, leidžiantis ekstremalios situacijos atveju sumedžioti lokius – pavyzdžiui, po to, kai žmogus žuvo nuo lokio atakos. Tačiau tokie sprendimai sulaukia griežtos aplinkosaugininkų kritikos, kurie įspėja, kad tai gali prieštarauti ES teisės aktams.

Tuo tarpu Lietuvoje rudasis lokys yra saugoma rūšis, o populiacijos būklė laikoma nepakankama. Lokiai čia nemedžiojami, o valstybė įgyvendina jų apsaugos ir buveinių išsaugojimo priemones.

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

Susiję straipsniai

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.