Patirtis

Briedžių populiacijos ir jai grėsmę keliančių parazitų tyrimai0

Nuotrauka: unsplash.com

Biologai iš Niujorko valstijos pradėjo metus truksiantį briedžių tyrimo projektą, kurio tikslas – nuodugniai ištirti populiaciją ir jos vystymuisi trukdančius veiksnius.

XIX amžiaus pabaigoje ir XX amžiaus pradžioje Adirondako kalnų regione, šiaurinėje valstijos dalyje, briedžių smarkiai sumažėjo dėl pernelyg intensyvios medžioklės. Vėliau, XX amžiaus pabaigoje, populiacija pradėjo atsinaujinti, o pastaraisiais dešimtmečiais ji laikosi gana stabili.

Siekdama gauti duomenų apie dabartines tendencijas, 2015 metais Valstijos aplinkos apsaugos tarnyba pradėjo aktyvų populiacijos monitoringą. Pirmiausia, kelerius metus buvo tiriami suaugę briedžiai.

Buvo nustatyta, kad regione gyvena apie 700 individų. Gyvūnai skaičiuojami iš oro, skrendant sraigtasparniu ir konkrečiu laiku fiksuojant stebėjimus.

Šiuo metu pradėtas tyrimas, kuriame koncentruojamasi į jauniklius ir jaunus gyvūnus. Jiems uždedami GPS sekimo siųstuvai ir jų buvimas fiksuojamas miško kameromis. Praėjusią žiemą siųstuvai buvo uždėti 11 individų, iš kurių 10 pavyko išgyventi iki pavasario, tačiau procesas toli gražu nesibaigė. Briedžių populiacijai grėsmę kelia įvairūs parazitai, daugiausia smegenų kirmėlės (lot. Parelaphostrongylus tenuis).

Smegenų kirmėlės yra gana dažni baltauodegių elnių parazitai ir šiems gyvūnams didelės žalos nedaro, tačiau sukelia mirtinus nervų sistemos pažeidimus briedžiams. Parazitų ciklas prasideda elnio organizme, vėliau jie su išmatomis patenka į aplinką, kur kontaktuoja su moliuskais, o šiuos vėliau dažnai suėda briedžiai. Niujorko valstijoje baltauodegių elnių tankis ypač didelis, todėl ir kyla problemų dėl šių parazitų invazijos.

Susiję straipsniai

Paskutinėje infekcijos stadijoje pasikeičia gyvūno elgesys, jis tampa nekoordinuotas, pernelyg drąsus, gali išsivystyti dalinis paralyžius, todėl atsakingos tarnybos ragina vietos gyventojus nesiartinti prie nenatūraliai besielgiančių gyvūnų. Nors žmogus tokiu būdu negali užsikrėsti parazitais, bet yra pavojaus, kad sergantis gyvūnas gali užpulti.

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv