Patirtis

Brakonieriavimas tiesiogiai priklauso nuo žmonių socialinės ir ekonominės padėties0

Nuotrauka: unsplash.com

Šių metų pradžioje buvo paskelbtas Oksfordo universiteto, Jungtinių Tautų, Keiptauno universiteto ir kitų mokslinių institutų tyrimas Dramblių brakonieriavimo tendencijos ir jį skatinantys veiksniai 64 Afrikos vietose. Naudotų duomenų rinkinys gana įspūdingas – tirta informacija apie daugiau nei dešimt tūkstančių nelegaliai nužudytų dramblių 30-yje Afrikos šalių per 18 metų. Buvo padaryta išvada, kad mažiausiai brakonieriaujama ten, kur vietos gyventojų gerovė ir socialinė ekonominė padėtis yra aukštesnė.

Kad būtų suprantamiau: jei gerovės lygis matuojamas skalėje nuo nulio iki šimto, labiausiai išsivysčiusiuose Afrikos regionuose jis viršija 60. Daugiausia brakonieriavimo atvejų užfiksuota Centrinėje Afrikoje, netoli Mozambiko ir Tanzanijos sienos. Šiame regione gerovės rodikliai tesiekia 26. Kaip sėkmės istoriją galima paminėti Etošos nacionalinį parką Namibijoje, kur per 18 metų užfiksuoti tik du nelegaliai nužudyti drambliai. Ten vietos gyventojams siūloma prižiūrėti apie 20 proc. šalies žemės.

Ši bendruomenės pagrindu sukurta gamtos išteklių valdymo sistema nuo 1990-ųjų sukūrė daugiau nei 6000 darbo vietų, taip pat padidino dramblių ir liūtų populiacijas. Pasak CITES dramblių brakonieriavimo priežiūros programos atstovių Tanyos McGregor ir Theos Carroll, svarbu pasiekti, kad vietos gyventojai naudotųsi rūšių išsaugojimo teikiamais privalumais, o ne kentėtų nuo griežtų apribojimų. Kitaip tariant, žmonėms suteikiamos galimybės užsidirbti, įsitraukiant į rūšių priežiūrą. Taip vienu metu gali vykti kova ir už gerovės didinimą, ir prieš nelegalią medžioklę.

Išleistas naujas žurnalo numeris!

Susiję straipsniai

Žvėriena – žurnalo priedas, skirtas sumedžiotų gyvūnų apdorojimui

LA.lv