Patirtis

Ar rastas traukinio partrenktas lokys yra ženklas, kad šių plėšrūnų daugėja?0

Nuotrauka: unsplash.com

Politikas Linas Jonauskas savo Facebook paskyroje pasidalino žinia – Kupiškio rajone rastas traukinio partrenktas lokys.

„Rudieji lokiai ieškodami maisto vis dažniau užklysta į Lietuvą. Vieną, iš Baltarusijos atsivijusį briedžio jauniklį neseniai nufilmavo pasieniečių kamera, daugiau lokių užfiksuoja medžiotojų kameros. Yra duomenų, kad kai kurie net čia žiemoja. Šiemet pasirodė informacija ir apie tai, kad žmonės pastebėjo rudojo lokio patelę su jaunikliais Lietuvoje. O čia bene pirmas toks atvejis, kai Lietuvoje randamas žuvęs lokys. Kupiškio rajone geležinkelio darbuotojai rado traukinio numuštą lokį“, – socialdemokrato žodžius cituoja žiniasklaida..

Nuotrauka: FB

Nuotrauka sukėlė nemažai diskusijų ir jau apkeliavo kitas žiniasklaidos priemones, tačiau pats Linas Jonauskas, atrodo, ištrynė nuotrauką iš savo “Facebook” paskyros.

Tiesa, neretai traukinys partrenkia skirtingus laukinius gyvūnus. Stebina tai, kad tai, kad šį kartą tai buvo lokys – reta rūšis mūsų šalyje.

Tuo pat metu vienas iš rūšies gausėjimo požymių yra tai, kad gyvūnai pradeda patekti į autoavarijas. Šiuo atveju tai buvo geležinkelio avarija. Galbūt tai tik sutapimas, tačiau pastarojo meto įvykiai ir susidūrimai su meškomis leidžia manyti, kad šių gyvūnų mūsų šalyje padaugėjo.

Gamtininkas Selemonas Paltanavičius ragina susitaikyti su mintimi, kad renkant grybus ar uogas turėsime vis dažnesnes progas susidurti su šiais gyvūnais. „Visi susitikimai su meška būna netyčia. Galbūt jei tyliai eini taku, o meška būna užsiėmusi – kokį kelmą plėšo, tada ji tiesiog jūsų neišgirdo“, – pasakoja S. Paltanavičius.

„Po dešimtmečio mes nefantazuosime ir nesvarstysime, o mes žinosime, kad Lietuvoje gyvena apie 100 meškų, kad tai yra normalus gyvūnas. Meškoms Lietuvoje sąlygos yra puikios, joms nereikia gudžių girių, ji gali gyventi bet kurioje girioje“, – pasakoja S. Paltanavičius.

Apie meškas Lietuvoje garsiausiai kalba medžiotojai, nes būtent medžiotojų miško kameros ir patirtis leidžia jiems pastebėti šių gyvūnų buvimą gamtoje ir skatina susimąstyti, kiek meškų šiuo metu gyvena šalyje.

Latvijos ir Estijos patirtis gali padėti suprasti, kaip mūsų šalyje vystysis didžiausių Europos plėšrūnų populiaciją ir konfliktai su žmonių interesais.

Prieš dešimt metų Latvijos medžiotojai pranešė, kad šalyje gali būti apie 15-20 lokių. Šiemet kaimyninės šalies mokslininkai pripažino, kad, remiantis DNR duomenimis, Latvijoje gyvena mažiausiai 130 lokių, iš kurių 16 yra veisingos patelės. Latvijoje yra kelios įrodytos žiemojimo ir veisimosi vietos. Neoficialiai mokslininkai pripažino, kad kitą sezoną meškų skaičius gali padvigubėti.

Susiję straipsniai

Kodėl Lietuva turėtų būti kitokia? Tiek medžiotojai, tiek vietiniai gyventojai turės priprasti prie minties, kad miške gali susidurti su lokiu, ir išmokti tokių susidūrimų vengti.

Elnių limito panaikinimas ir plėšrūnų medžioklės apribojimai

Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!

LA.lv