Patirtis

Ar mūsų taip pat laukia amerikietiško stiliaus kiaušinių krizė? Paukščių gripas toliau siautėja Lenkijoje0

Nuotrauka: Pixabay.com

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) perspėja, kad labai patogeniškas H5N1 potipio paukščių gripo virusas vis dar intensyviai plinta kaimyninėje Lenkijoje. Vien per pastarąsias dienas gauti aštuoni pranešimai apie protrūkius paukščių ūkiuose. Naujausias atvejis patvirtintas Wielkopolskie regione įsikūrusiame didžiuliame komerciniame ūkyje, kuriame laikyta daugiau kaip 858 tūkst. vištų dedeklių. Tuo pat metu liga pasireiškė dar dviejuose ūkiuose, kuriuose auginta 740 tūkst. ir 48 tūkst. naminių paukščių.

Iš viso 2024–2025 m. žiemos laikotarpiu paukščių gripas Lenkijoje jau paveikė 69 paukščių ūkius, o bendras sunaikintų paukščių skaičius viršijo 5 milijonus. Tai itin reikšminga, turint omenyje, kad Lenkija yra didžiausia kiaušinių eksportuotoja Europoje, o apie 40 % Lietuvoje parduodamų kiaušinių atkeliauja būtent iš Lenkijos.

Tokia situacija neišvengiamai daro įtaką ir kiaušinių rinkai. Lenkijos ūkiai, praradę milijonus dedeklių vištų, trumpuoju laikotarpiu negali užtikrinti įprasto kiaušinių tiekimo. Tai kelia įtampą visoje tiekimo grandinėje ir didina kiaušinių kainas tiek vietinėje, tiek kaimyninių šalių – įskaitant Lietuvą – rinkoje.

Jau dabar pastebima, kad kiaušinių kainos Lenkijoje išaugo iki 15–20 %, o kai kuriuose prekybos centruose pranešama apie laikinas tiekimo spragas. Lietuvoje, nors situacija dar nėra tokia dramatiška, kainos per pastarąsias kelias savaites pakilo vidutiniškai 10 %, o prekybininkai neslepia, jog šis kilimas gali tęstis.

Lenkijos atsakingos tarnybos jau ėmėsi visų būtinų priemonių, kad virusas neišplistų iš ūkių. Aplink židinius nustatytos apsaugos ir stebėsenos zonos, atliekami paukščių naikinimo, valymo ir dezinfekavimo darbai. Pradėtas epizootinis tyrimas, siekiant išsiaiškinti viruso patekimo kelius.

Tuo tarpu Lietuvoje veterinarijos specialistai ragina paukščių augintojus būti ypač budriems – užkrato pernešimo rizika yra labai išaugusi. Ypač svarbu neįsivežti paukščių iš Lenkijos regionų, kuriuose fiksuoti protrūkiai.

VMVT primena, kad geriausias būdas užkirsti kelią protrūkiams – besąlygiškas biosaugos reikalavimų laikymasis. Ypač dabar, kai tęsiasi laukinių paukščių – pagrindinių viruso platintojų – migracija.

Siekiant kuo labiau apsaugoti ūkius nuo šios užkrečiamos ligos, reikia laikytis šių reikalavimų:
laukinių paukščių migracijos metu naminius paukščius laikyti uždarose patalpose ar aptvaruose su stoginėmis, saugančiomis nuo kontakto su laukiniais migruojančiais paukščiais;
naminiams paukščiams skirtą pašarą laikyti apsaugotose nuo laukinių paukščių, graužikų ir kitų gyvūnų, galinčių mechaniškai pernešti virusą, vietose;
naminiams paukščiams girdyti nenaudoti atvirų vandens telkinių vandens;
namines žąsis ir antis būtina laikyti atskirai nuo kitų naminių paukščių;
nesilankyti kitose paukščių laikymo vietose;

Paukščių gripas ypač pavojingas vištoms, kalakutams, antims, žąsims – susirgę paukščiai dažniausiai neišgyvena.

Pastebėjus paukščių sveikatos pablogėjimą ar gaišimą, būtina nedelsiant pranešti VMVT telefonu 1879 arba +370 5 242 0108, arba užpildyti pranešimo formą internetu. Daugiau informacijos VMVT sėtaineje

Kaip plinta paukščių gripas?

Paukščių gripas – tai virusinė infekcija, kuri dažniausiai plinta tarp laukinių ir naminių paukščių. Dažniausiai virusas plinta per tiesioginį kontaktą su užsikrėtusiais paukščiais ar jų išskyromis – seilėmis, nosies išskyromis, išmatomis. Užsikrėsti galima ir per užterštą pašarą, vandenį, inventorių ar drabužius bei batus, jei jie buvo sąlytyje su virusu.

Laukiniai paukščiai, ypač migruojantys, gali platinti virusą dideliais atstumais, dažnai patys nerodydami ligos požymių. Naminiai paukščiai, tokie kaip vištos ar kalakutai, užsikrėtę dažnai suserga sunkia forma, kuri gali sukelti didelį mirtingumą.

Virusas taip pat gali patekti į paukščių laikymo vietas per lankytojus, transporto priemones ar net oru, ypač esant didelei paukščių tankiai ir blogoms biosaugos priemonėms. Todėl labai svarbu laikytis griežtų biosaugos taisyklių ir stebėti paukščių sveikatą.

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

Susiję straipsniai

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.