Patirtis

Aplinkosaugininkai bando medžiotojams nukelti bebrines kepures0


Medžioklės žinovas Vytautas Ribikauskas neabejoja, kad aplinkosaugininkai perlenkė lazdą.
Medžioklės žinovas Vytautas Ribikauskas neabejoja, kad aplinkosaugininkai perlenkė lazdą.
Nuotrauka: ukininkopatarejas.lt

Šaltinis: ukininkopatarejas.lt

Beveik prieš metus Šilalės rajone vykusios bebrų gaudymo varžybos-medžioklė dar ir šiandien kelia nemažai aistrų, diskusijų… Ne vien dėl to, kad tąkart buvo nustatyti abejotini Medžioklės taisyklių pažeidimai, atimti medžiotojų bilietai, bet ir todėl, jog tarp tų pačių tikslų siekiančių medžiotojų ir aplinkosaugininkų, rodos, yra įkaltas didžiulis, dar sovietmetį menantis nesutarimų pleištas. Teismai dar tebenarplioja painius aplinkos apsaugos darbuotojų ir bebrų medžiotojų bylų kamuolius.

Gražią idėją numarino pripaišyti ir tikri pažeidimai

Prasidėjus karui Ukrainoje Lietuvos medžiotojai nenorėjo likti nuošaly, todėl Šilalėje buvo nuspręsta surengti respublikines bebrų medžiojimo varžybas, o visą sumedžiotą laimikį perdirbti ir nusiųsti nuo priešų besiginantiems ginklo broliams. Kovo19 d. surengtose varžybose dalyvavo 23 Lietuvos medžiotojų komandos, atvyko medžioklių ir iš Estijos. Didžiulė patriotinė medžioklės fiesta buvo suplanuota dviem dienoms. Šilalės medžiotojai pasirūpino, kad per 100 varžybų dalyvių nestokotų laimikių, rastų kur pavalgyti ir pernakvoti.

Tačiau šventė apkarto – manoma, sulaukę į varžybas nepakviestos medžiotojų grupės pranešimo ieškoti medžioklės taisyklių pažeidimų ėmėsi regiono aplinkosaugininkai. Pirmajai varžybų dienai baigiantis, Aplinkos apsaugos departamento (AAD) pareigūnai blokavo kelius, vedančius į renginio dalyvių poilsiavietes, ir pradėjo kruopščiai tikrinti automobilius. Tikrintojams sekėsi gerai – buvo nustatyta nemažai Medžioklės taisyklių „pažeidimų“.

Per pirmąjį bebraviečių tvarkymo renginį sugauti 143 bebrai

AAD pareigūnai, apžiūrėję sumedžiotus bebrus, nustatė, kad dalis jų buvo ne nušauti, o užmušti mediniais įrankiais. Taip daryti – formaliai negalima, nors, pasak „Ūkininko patarėjo“ kalbintų medžiotojų, tokia praktika Lietuvoje tebegyvuoja nuo seno. Apžiūrėdami medžiotojų laimikius pareigūnai pastebėjo, kad dalis jų sumedžioti savigynai išduotais pistoletais, o tai – taip pat, pasirodė, neteisėta.

AAD Komunikacijos skyriaus specialistai atsisakė ŪP pateikti detalesnę informaciją apie medžioklės dalyviams pritaikytas sankcijas, motyvuodami tuo, kad vis dar vyksta tyrimas ir teismų procesai, todėl tiksliai nustatyti, keletui medžiotojų buvo atimta teisė medžioti, redakcijai nepavyko. Tačiau, apibendrinus visą surinktą informaciją, tikėtina, kad medžiotojo bilieto neteko apie 10 medžiotojų, iš dalies jų buvo atimti trumpavamzdžiai ginklai.

Neteko pistoletų ir bilietų

Bebrų gaudymo varžybose dalyvavęs patyręs medžiotojas kaunietis Sigitas Urbonas ŪP papasakojo, kad po renginio jam ilgai teko minti įvairių instancijų slenksčius. „Tąsyk kartu su kolegomis buvome nusprendę šautuvų į medžioklę neimti, pasitenkinti šunimis ir pistoletais“, – pasakojo medžiotojas, pripažindamas, kad du kartus šovė iš pistoleto į graibštan papuolusius bebrus.

„Medžiojome bebrus grupėmis, todėl pats nemačiau, tik iš pasakojimų girdėjau, kad kai kurie vyrai sugautus žvėris pribaigė kuokomis ir taip nutraukė jų kančias“, – sakė S. Urbonas, keldamas klausimą, ar sugautas bebras jau yra sumedžiotas? Ar sugauto bebro kančių nutraukimas yra leistinas dalykas, žvelgiant per Medžioklės taisyklių prizmę?

Iš S. Urbono ir kitų medžiotojų, kurie turėjo pistoletus, ginklai buvo atimti ir visiems surašyti administracinių nusižengimų protokolai. Tiesa, čia taip pat neapsieita be nesusipratimų. Pasak mačiusiųjų, aplinkosaugininkai sumedžiotus bebrus sudėjo į maišus ir jų nesuženklino, o vėliau nebegalėjo atrinkti, kas kurį gyvūną sumedžiojo. Bandant viską patikslinti pagal medžioklės lapus, painiavos atsirado dar daugiau, nes lapai buvo išduoti komandoms, o ne kiekvienam medžiotojui atskirai.

ŪP kalbintas medžiotojas AAD pareigūnų buvo apkaltinas neteisėtu pistoleto panaudojimu medžioklės metu. Tačiau S. Urbonas rankų nenuleido ir po ekspertizės bei teismų įrodė savo teisumą. „Man grąžino teisę medžioti ir ginklą, tiesa, jo atsiimti turėjau vykti net į Klaipėdą, o kaip nutiko kitiems nukentėjusiems, nežinau“, – karčia patirtimi dalijosi S. Urbonas.

Po medžioklės – teismai

Kitas bebrų gaudymo varžybų dalyvis, dabar jau buvęs Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Šilalės skyriaus Akmenos medžiotojų būrelio vadovas Antanas Kasparavičius ŪP pasakojo, kad jų automobilį sustabdę ir laimikį apžiūrėję pareigūnai taip pat nustatė, kad dalis bebrų ne nušauti, o užmušti.

„Graibštais sugauti bebrai iš tiesų buvo pribaigti specialiai tam pagamintomis medinėmis kuokomis, kokias nuo seno naudoja kai kurie medžiotojai, nors prieš 2–3 metus buvo paskelbta, kad tokie metodai yra nehumaniški“, – kalbėjo patyręs medžiotojas, pridurdamas, kad iš arti iš lygiavamzdžio šovus į bebrą šratais, šis taip sudraskomas, kad pasidaro netinkamas valgyti.

Pasak A. Kasparavičiaus, keliems jo kolegoms tąkart už medžioklės taisyklių pažeidimus buvo surašyti administracinių nusižengimų protokolai, atimta teisė medžioti. „Vyrai kreipėsi į teismus, o kuo jie baigėsi, negaliu pasakyti, nes nežinau“, – teigė redakcijos pašnekovas ir tik prieš atsisveikindamas prisiminė, kad vienam kolegai teismas grąžino teisę medžioti ir net sumokėtą baudą atidavė. „Jaunas medžiotojas iš kažkur surado filmuotos medžiagas ir tik dėl jos laimėjo bylą prieš aplinkosaugininkus“, – apie išskirtinį savo teisumo įrodymą prisiminė buvęs Akmenos medžiotojų klubo vadovas.

Aplinkosaugininkų fiasko?

Susiję straipsniai

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje, „Ūkininko patarėjas” Nr. 14, 2023 m. vasario 2 d.

PRENUMERUOKITE Žurnalą kovo 1 d. iki 2023 metų pabaigos!

LA.lv