Uncategorized

Aktyviosios ausinės. Girdi geriau ir saugai ausis0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Klausa neatsinaujina, o prie šūvio triukšmo nepriprantama – tai faktas, o ne ištvermės, vyriškumo ar įpročio klausimas. Beveik kiekvieno šūvio garsas yra virš 140 decibelų. Didelio kalibro karabino šūvio garsas gali siekti net 175 decibelų slenkstį. Toks stiprus triukšmas daro nepataisomą žalą unikaliam žmogaus klausos mechanizmui. Šaudymas patalpose arba sąlygomis, kai garsas atsimuša, pavyzdžiui, į sienas, tik padidina riziką traumuoti klausą. Taip pat ir vamzdžių kompresorius – jis šūvio triukšmą dar sustiprina.

Medžiotojai yra rizikos grupėje būtent dėl šios priežasties – jiems tikimybė susigadinti klausą yra didesnė nei kitiems. Įrodyta, kad užsiimantys šaudymo sportu nebegali girdėti aukštųjų dažnių garsų, t. y. išgirsti tokių garsų kaip s ar v.

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Paprastai nukenčia būtent kairioji ausis, jeigu šaunama nuo dešiniojo peties, nes ji yra tiesioje linijoje su vamzdžiu ir yra atvira. Na, o dešiniąją šiek tiek apsaugo tai, kad pridėjus galvą prie buožės ji truputį pasukta nuo vamzdžio. Žmonės, kurie negirdi aukštųjų dažnių, tikrai girdi, kas jiems sakoma, bet ne visada aiškiai, be to, jiems atrodo, kad kalbėtojas murma.

Dažnai klausa netikrinama, nes žmogui neatrodo, kad ji suprastėjo. Suprastėjusi klausa gali pasireikšti ir kaip spengimas ar dūzgimas ausyse, vadinamas tinitu. Ir tinitas gali būti nepataisomas. Gera žinia ta, kad klausą galima apsaugoti tinkamomis priemonėmis ir duslintuvais. Bloga žinia – retas medžiotojas per medžioklę naudoja klausos apsaugos priemones, jeigu ant ginklo nėra duslintuvo.

Kaip apsaugoti klausą

– Visada naudokite klausos apsaugos priemones, kai šaudote ginklu be duslintuvo.
– Visada kišenėje turėkite vienkartinius ausų kamštukus – jie irgi gali praversti.
– Dėl saugumo galima dėtis ne tik ausines, bet ir įsikišti ausų kamštukus.
– Treniruotėms šaudykloje rinkitės mažesnio kalibro ginklus.
– Venkite be klausos apsaugos priemonių būti vietose, kur šaudo kiti.
– Naudokite ausines ir per treniruotes, ir medžioklėje.

Kada naudoti aktyviąsias ausines

Viena efektyviausių klausos apsaugos priemonių yra aktyviosios ausinės. Jos gali sustiprinti aplinkos garsus, bet nuslopinti tuos, kurie aštrūs ir viršija tam tikrą decibelų skaičių. Šaudykla nėra vienintelė vieta, kur tokias ausines verta naudoti.

Pirma, vyresni medžiotojai dažnai nešioja ausines, kad išgirstų tai, ko su suprastėjusia klausa nebegirdi. Šios ausinės gerokai sustiprina aplinkos garsus – net taip, kad galima išgirsti žingsniuojančią lapę, tad jos tikrai naudingos medžioklėje. Antra, ausinės atliks ir pirminę savo funkciją – apsaugos klausą. Jeigu ant ginklo nėra duslintuvo, ausinės apskritai turėtų būti privalomos.

Dažnai medžiotojai sako, kad medžioklėje šūvio garsas neatrodo triukšmingas. Taip nutinka todėl, kad pamačius taikinį smegenys sustiprina regos signalus ir sumažina klausos signalų kiekį. Ausis girdi, bet smegenys šį garsą blokuoja būtent todėl, kad žmogus iš esmės yra plėšrūnas, kurio užduotis – kuo geriau įžiūrėti grobį. Trečia, aktyviosios ausinės turi įvairių papildomų funkcijų, pavyzdžiui, Bluetooth ryšį. Tokias ausines galima naudoti kaip racijos priedą ar tiesiog klausytis muzikos.

Į ką atkreipti dėmesį, perkant ausines

Aišku, svarbiausias ir pagrindinis veiksnys yra kaina. Didžioji dalis siūlomų ausinių nepigios, jos gali kainuoti net 290 Eur, priklausomai nuo funkcijų ir prekės ženklo. Vienas itin svarbus aspektas – ausinių storis. Profesionalios ausinės žmonėms, kurių klausa kasdien patiria stiprų nuolatinį triukšmą, yra storos. Paprastai medžioklei ir šaudymo sportui skirtos ausinės yra plonesnės. Kuo jos plonesnės, tuo patogesnės, ypač kalbant apie šaudymo sportą. Būna taip, kad įremiant ginklą buožė vis atsimuša į ausines, jeigu jos storokos. Tai, žinoma, priklauso nuo ginklo įrėmimo technikos.

Svarbus aspektas yra garsumo reguliavimo ir įjungimo mygtukai. Ausinės paprastai įjungiamos ir reguliuojamos jau užsidėjus. Jeigu nežiūrėdamas pirštais negalite patogiai reguliuoti ausinių funkcijų, verta pabandyti kokį kitą modelį. Dar viena problema – ausinių kokybė ir dizainas. Įrodyta, kad paprastas poroloninis apvalkalas su laiku susitepa ir pradeda trupėti. Naudojant šiltu oru, oda po ausinėmis prakaituoja ir jos susitepa. Be abejo, to išvengti neįmanoma, bet gerai, jeigu gamintojas siūlo atsarginių detalių ir nusidėvėjusį ausinių apvalkalą galima pakeisti.

Į ką atkreipti dėmesį

– Ausinių storis. Kuo plonesnės, tuo patogesnės.
– Funkcijų reguliavimo mygtukai. Ar ausines patogu pritaikyti?
– Dizainas ir atsarginės dalys. Ar bus galima pakeisti, pavyzdžiui, ausinių apvalkalą?

Ką siūlo parduotuvės?

Peltor aktyviosios ausinės

Peltor SportTac yra vienas populiariausių modelių Lietuvoje. Kainos skiriasi pagal parduotuvę – nuo 139 iki pat 190 Eur. Peltor siūlo įvairių aktyviųjų ausinių modelių, skirtų įvairiems tikslams – pradedant šaudymu, baigiant karyba. Yra modelių su Bluetooth ryšiu, galimybe prijungti raciją. Viena patogiausių funkcijų – automatinis išjungimas po keturių valandų naudojimo, apie tai pranešant signalu.

Peltor SportTac
Nuotrauka: iš archyvo

Browning Xtra Protection

Šis modelis palaiko stereogarsą ir turi integruotą mikrofoną. Ausinės sustiprina aplinkos garsus, bet slopina šūvio triukšmą. Keičiami dangteliai dviejų spalvų – oranžinės ir juodos. Sukurtos būtent medžioklei ir šaudymo sportui.
Kaina: 149 Eur
Svoris: 270 g

Browning Xtra Protection
Nuotrauka: iš archyvo

MePaBlu Comfort Soft Gel

Tinka medžioklei ir šaudymo sportui. Minkštos pagalvėlės patogios, kai ausines reikia naudoti ilgą laiką. Plokščia ir patogi forma, lengvos ir sulenkiamos. Patogus galvos lankelio apmušalas. Didelis privalumas – automatiškai išsijungia po 4 val., o tai leidžia sutaupyti energijos. 10 kartų garso stiprinimas. Komfortiškos gelinės pagalvėlės, nenuspaudžiančios ausų. Ir šis modelis su keičiamais dangteliais.
Kaina: 229 Eur
Funkcija: automatiškai išsijungia po 4 val.

MePaBlu Comfort Soft Gel
Nuotrauka: iš archyvo

MSA Supreme Pro X

Puikiai tinka medžiotojams ir šauliams sportininkams. MSA pabrėžia, kad šio prekės ženklo produktai tinka naudoti ekstremaliomis sąlygomis. Judančios ausinių detalės – metalinės. 100 proc. neperšlampamos ausinės. Abiejose pusėse – mikrofonai, sukuriantys kuo geresnį stereoefektą. Šūvio triukšmą sumažina iki nekenksmingų 82 dB, kartu sustiprina silpnus fono garsus. Dviejų AAA tipo baterijų užteks 600 val. Ausinės automatiškai išsijungs po 4 val.
Kaina: 290 Eur
100 proc. neperšlampamos

MSA Supreme Pro X
Nuotrauka: iš archyvo

Impact Sport Howard Leight

Apsaugo nuo šūvio triukšmo, sustiprina fono garsus. Ausinių galingi mikrofonai, o pagrindinė funkcija – sumažinti pavojingus triukšmus iki 82 dB lygio. Stereogarsas leidžia normaliai kalbėtis su kolegomis ir girdėti aplinką. Ausinės automatiškai išsijungia po 4 val. Austines galima sujungti su telefonu, racija ar MP3 grotuvu. Su dviem AAA tipo baterijomis veikimo laikas 350 val.
Kaina: 80 Eur
Svoris: 286 g

Susiję straipsniai
Impact Sport Howard Leight
Nuotrauka: iš archyvo

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.