Tai yra šių metų IWA Outdoor Classics – didžiausios medžioklės temai skirtos parodos – naujiena. Aimpoint raudonojo taško taikiklis unikalus tuo, kad jį galima uždėti ir pritaikyti prie lygiavamzdžio be specialių laikiklių. Be to, jis pritvirtintas labai arti pavažos, kad šauliui būtų patogu per jį žiūrėti. Gamintojas teigia, kad su šiuo taikikliu galima puikiai šaudyti ir į skrendančius, ir į bėgančius, ir į stovinčius taikinius, taigi nutarėme išbandyti!
Įžanga
Lygiavamzdis Lietuvoje vis dar yra populiariausias medžioklinis ginklas, o daugeliui jis yra vienintelis, ir su juo reikia prisitaikyti prie bet kokių medžioklės sąlygų, ar tai būtų medžioklė tykant, ar su varovais, ar paukščių medžioklė. Pagrindinė problema šaudant lygiavamzdžiu – kryptukas yra labai paprastas taikymosi įtaisas. Pasak profesionalių lėkštelių šaudytojų, skraidantiems taikiniams net kryptuko nereikia, užtat, pavyzdžiui, taikantis į šerną kryptukas dažniausiai nebus patikimiausias taikiklis. Kad ir todėl, kad sutemus jo apskritai nematyti, bet kitą kartą jis toks didelis, kad uždengia visą ar dalį taikinio.
Iki šiol rinkoje buvo įvairių raudonojo taško taikiklių būtent lygiavamzdžiui, bet didžiausia problema – nebuvo tinkamų laikiklių, o primontuotas taikiklis būdavo taip aukštai ant pavažos, kad kokybiškai nusitaikyti su juo buvo praktiškai neįmanoma.
Bandymas
Įvertinti Aimpoint Micro S-1 pakviečiau patikimiausią mūsų žurnalo komandos testuotoją ir šaudymo sporto entuziastą Namejį Vinovskį, pasiekusį gerų rezultatų lėkštelių šaudyme. Bandymas prasidėjo įsitikinimu, kad su taikikliu kažkas negerai, kad jis pakrypęs, bet pabandžius jį ištiesinti jėga paaiškėjo tik tai, kad taikiklis labai patvarus. Taip, priekinis lęšis turi būti kiek pasisukęs, kad tinkamai atspindėtų raudonąjį tašką.
Kad primontuotume taikiklį ant Namejo Berettos, reikėjo pritaikyti iš gamintojo gautas laikiklių dalis, surasti tinkamą dydį, nes iš pradžių raudonasis taškas, žiūrint per taikiklį, buvo kažkur šone. Aišku, instrukcijų nenaudojome, nes kas gi jas skaito? Buvo svarbu suprasti, kaip lengva šį taikiklį naudoti ir pritaikyti paprastam medžiotojui.
Realiai Aimpoint su naujuoju Micro S-1, kuris pritaikytas būtent lygiavamzdžiui, bandė išspręsti visas problemas iš karto. Pirma, šį taikiklį lengva primontuoti, suradus atitinkamų laikiklio detalių konkretaus ginklo pavažai. Antra, primontuotas taikiklis būna gana žemai, kad nekiltų problemų. Trečia, šis taikiklis leidžia šauti atmerkus abi akis, o tai yra geriausias būdas šauti. Ketvirta, laikikliai skirti uždėti ir nuimti taip, kad nesikeistų taikymosi vieta, tačiau tuo kiekvienam reikėtų individualiai įsitikinti praktikoje. Tai reiškia, kad taikiklį galima nuimti prieš ančių medžioklę ir vėl uždėti prieš medžioklę tykant, pavyzdžiui, stirnino.
Naudojant šį prietaisą šaudant į skrendančius taikinius reikia įprasti, šaudant į tolstančius ar artėjančius taikinius jis veikia gerai, o problemų gali sukelti tik praskrendantys taikiniai. Jeigu raudonojo taško taikikliai iš tiesų būtų tokie geri šaudyti į skrendančius taikinius, tai visi didieji sportininkai juos naudotų. Vis dėlto lėkštelių šaudytojai pataria atsisakyti raudonojo taško būtent todėl, kad šis taikiklis uždengia taikinį ir neleidžia akims jo pamatyti. Tačiau kalbant apie šaudymą kulkomis, šis taikiklis nepakeičiamas. Nors taško dydis yra 6 MOA (tai reiškia, kad taškas didžiulis), šaudyti iš 50 metrų jis labai tinka. Prisiminkime, kad su paprastu lygiavamzdžiu ir specialiai neparinkta amunicija optimalus atstumas yra 50 metrų. Su lygiavamzdžiu ir specialia amunicija šį nuotolį galima padidinti.
Pliusai
– galima primontuoti ant lygiavamzdžio kuo arčiau pavažos
– patogu naudoti, lengva primontuoti ir reguliuoti
– galima šauti abiem atmerktomis akimis
– reguliuojamas taško ryškumas
Minusai
– netinka skrendantiems taikiniams šaudyti
– didžiulis taškas – 6 MOA
– nereguliuojamas taško dydis