Patirtis

7 faktai apie įspūdinguosius briedžius0

Nuotrauka: Zachery Perry, unsplash.com

1. Briedis – didžiausias elninis

Vidutinis briedžio ūgis ties ketera yra 1,8–2,1 m. Patino svoris 380–720 kg, patelės 270–360 kg. Stambiausias briedžių porūšis – aliaskiniai briedžiai, kurių ūgis ties ketera yra daugiau kaip 2,1 m, ragų plotis 1,8 m, vidutinis svoris – 634 kg patino ir 478 kg patelės.

Didžiausias sumedžiotas aliaskinis briedis svėrė 820 kg, jo ūgis ties ketera buvo 2,35 m. Lietuvoje tokių milžinų nėra, bet ir mūsų briedis įspūdingas, palyginti su kitais miško gyventojais. Suaugęs briedis gali būti aukštesnis už arklį.

2. Briedžių ragų plotis gali būti 1,5, kartais net 2 m

Vidutiniškai ragų plotis yra 1,2–1,5 m, o suaugusio patino ragai gali sverti 15 kg ir daugiau. Savo maksimumą ragai pasiekia sulaukus 12–13 metų. Ragai auga tik patinams, tačiau labai retais atvejais gali išaugti ir patelei. Šis reiškinys susijęs su sutrikusia hormonų pusiausvyra, panašiai kaip Lietuvoje kartais būna stirnoms. Lyginant su kitais elnių giminės patinais, briedžių rago kaulas yra suplotos mentės formos ir pasidalija į dvi ar tris šakas.

Pas mus įprastesni šakoti briedžių ragai – tai nėra nukrypimas nuo normos, o specifinė ragų forma. Be to, pirmosios šakos, esančios arčiau kaktos, yra iš cilindrinės formos rago kaulo.

3. Briedis gali įsibėgėti iki 56 km/h

Briedžiai yra ne tik galingi, bet ir neįtikėtinai greiti gyvūnai. Bėgdami jie gali pasiekti net iki 56 km/h greitį. Briedis tarsi sunkusis automobilis gali prabėgti pro krūmus ir dingti iš akiračio. Tai reikia turėti omenyje medžioklėje su varovais, jeigu reikia šauti į bėgantį gyvūną.

4. Briedis neturi viršutinių priekinių dantų, o per dieną gali suėsti 32 kg maisto

Tai savaime suprantamas faktas, į kurį ne visada atkreipiamas dėmesys. Briedžiai, kaip visi elniniai, neturi viršutinių priekinių dantų, bet apatiniame žandikaulyje turi aštuonis aštrius priekinius dantis. Briedžio aštrus liežuvis, lūpos ir dantenos.

Briedis turi šešias poras krūminių dantų ir šešias poras kaplių, kuriais gerai sukramto skaidulingą maistą. Štai todėl jis gali nuplėšti jaunų medelių žieves ir šveisti jas tarsi saldainius. Tokio dantų komplekto reikia, kad perdirbtų didžiulį ėdesio kiekį – briedis kasdien suėda apie 32 kg maisto. Vasarą jis suėda beveik dukart daugiau nei žiemą.

Nuotrauka: Kataryna Šterna

5. Kanopos – ginklas ir slidės

Briedžio kanopos veikia tarsi sniego batai, neleidžiantys pernelyg įgrimzti į sniegą, todėl ir snieguotomis žiemomis jis jaučiasi gana gerai. Be to, briedis ginasi ne ragais, o kanopomis – spirdamas koja. Jo kanopos aštrios, ir saugodamasis briedis gali užmušti ne tik vilką, bet net mešką.

6. Kone olimpinis plaukikas

Briedžiai puikiai plaukia. Remiantis literatūra, ieškodamas maisto briedis gali panirti net į penkių metrų gylį. Tarsi amfibija! Taigi perplaukti ežerą briedžiui jokia bėda. Nebūtų joks stebuklas, jeigu jis įplauktų į jūrą ir išplauktų kokioje nors saloje.

7. Briedis irgi turi priešų

Nors briedžiai – stambūs varžovai, galintys apsiginti aštriomis kanopomis, vis dėlto jie gali tapti ir grobiu. Vilkų būrys ar meška iš tiesų nieko negali padaryti suaugusiam briedžiui, bet plėšrūnai gali sėkmingai medžioti jaunus, ligotus ir senus briedžius.

Nors jie dideli ir stiprūs, vienas įkandimas gali nužudyti. Jeigu kils infekcija, briedis gali nugaišti per porą savaičių. Lietuvoje nepastebėta, bet, pavyzdžiui, JAV briedžiams grėsmę kelia smegenų parazitai Parelaphostrongylus tenuis, kuriuos nešioja sraigės.

Susiję straipsniai

Parazitai gali nukeliauti iki smegenų ir sukelti neurologinių pažeidimų. Kitose šalyse pastebėta, kad didelė erkių invazija irgi gali pražudyti briedį – išsiurbia tiek kraujo, kad jam tiesiog išsivysto mažakraujystė. Taip pat briedžiams pavojinga lėtinė elnių išsekimo liga, kuri Lietuvoje nekonstatuota, bet paplitusi mums geografiškai artimuose regionuose.

Medžioklė su šunimi

Lietuvoje dar reta medžioklės rūšis – individuali medžioklė su briediniu šunimi. Norvegai ir švedai turi būtent šiai medžioklei skirtų veislių. Šių šunų užduotis – rasti briedį ir jį aploti, kol ateis šeimininkas. Šuo turi dirbti savarankiškai ir drąsiai, stengdamasis briedį sulaikyti vietoje. Sekant šunį navigacijos sistema, galima nustatyti žvėries ir šuns buvimo vietą, jeigu šuo per toli, kad išgirstum jo lojimą.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.