Patirtis

Žagarės regioniniame parke pastebėta lūšis0

Nuotrauka: Zdanek Machacek, unsplash.com

Šaltinis: Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba

Rugsėjo mėnesį Žagarės regioninio parko teritorijoje ir visai šalia esančiuose Minčaičių bei Tarbūčių kaimuose pastebėtos ir sugautos dvi lūšys. Šis retas, į Lietuvos raudonąją knygą įrašytas, plėšrus žinduolis jau kelerius metus Žagarės regioninio parko miškuose nebuvo fiksuojamas. Šiais metais jos užsuko net į gyventojų sodybas, greičiausiai ieškodamos lengvo grobio. Gyventojai pasielgė atsakingai – kreipėsi į gamtosaugininkus, lūšys buvo sugautos ir išgabentos į saugią ir tinkamą gyventi vietą.

Minčaičių kaime aplink gyventojų sodybas slankiojanti lūšis pastebėta ne kartą. Vienkiemyje ji papjovė avį, pas kitą ūkininką – keletą paukščių. Nuotraukose ją užfiksavo ir Žagarės regioninio parko direkcijos ekologas Saulius Mitrikas. Sugavus šią lūšį po savaitės antrasis žvėris sugautas Tarbūčių kaime. Tikėtina, kad netikėtas lūšių pasirodymas signalizuoja apie šių žinduolių populiacijos augimą. Dar viena lūšis buvo pastebėta dienos metu besišildanti saulėje netoli Žiurių kaimo.

Pasak medžiotojų ir žvejų draugijos specialistų, gamtininkų, į žmonių sodybas miško pašonėje užklystantys plėšrūnai neturi stebinti, nebent tuo atveju, jei tampa dažnu svečiu. Tai leidžia įtarti, jog galbūt gyvūnas buvęs sužeistas ir jam sunku miške pasigauti grobio, gal jis apniktas ligų ar tiesiog jauniklis, o gal susiformavęs blogas įprotis ieškoti lengvo grobio.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

Gyventojus pastebėjus lūšį, vilką ar mešką, ypač jei yra likusių pėdsakų – sudraskyti naminiai gyvuliai ar šunys, kviečiame pranešti atitinkamam Medžiotojų ir žvejų draugijos skyriui ar nacionalinių, regioninių parkų, valstybinių gamtinių rezervatų direkcijoms.

Esant galimybei, gyventojų prašoma nufotografuoti sudraskytus gyvulius, rastus pėdsakus (fotografuojant pėdsakus, reikėtų šalia padėti liniuotę pėdsakų dydžiui nustatyti) ar patį plėšrūną, pažymėti objekto vietą žemėlapyje (adresą ar koordinates) ir atsiųsti šiuos duomenis elektroniniu paštu.

Gauta informacija yra įkeliama į Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos biologinės įvairovės duomenų bazę www.biomon.lt, kur duomenys renkami siekiant nustatyti plėšriųjų gyvūnų skaičių, paplitimą ir tankį Lietuvos teritorijoje. Šią informaciją gali įkelti ir patys gyventojai adresu biomon.lt.

Paprastoji arba Eurazinė lūšis (Lynx lynx) – katinių (Felidae) šeimos, mažųjų kačių (Felinae) pošeimio plėšrus žinduolis. Praeityje buvo paplitusios beveik visoje Europoje, išskyrus Iberijos pusiasalį, tačiau XX a. viduryje vakarinėje ir vidurinėje Europos dalyje išnyko. Vėliau pradėtos reintrodukuoti . Apie 90 % paprastųjų lūšių populiacijos gyvena Sibire. Skaičiuojama, jog Lietuvoje gyvena apie 90-100 lūšių.

Kurį laiką lūšys medžiotos, bet 1979 m. medžioklė uždrausta. Pavieniai individai laikosi didesniuose, brandžiuose miškuose. Mėgsta ramius, mišrius su stambiais medžiais miškus su tankiu pomiškiu plotus. Medžioja miško pakraščiuose, laukymėse, atželiančiose kirtavietėse.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.